ALEVİLERE HAKARET İDDASI

İnönü Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Başkanı Prof. Dr. Salim Cöhce’nin derste CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Ermeni olduğunu iddia ettiği, solculara “aptal” dediği, Kürt ve Alevilere hakaret ettiği ileri sürüldü.

ALEVİLERE HAKARET İDDASI

Öğrenciler, İnönü Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Başkanı Prof. Dr. Salim Cöhce hakkında suç duyurusunda bulundu.

İnönü Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Başkanı Prof. Dr. Salim Cöhcenin derste CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlunun Ermeni olduğunu iddia ettiği, solculara aptaldediği, Kürt ve Alevilere hakaret ettiği ileri sürüldü. Öğrenciler, Cöhce hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunurken Adalet Bakanlığı, YÖK Başkanlığı, İnönü Üniversitesi Rektörlüğü ve Başbakanlığa da şikâyet dilekçesi gönderdiler. Rektörlük ise Cöhce hakkında inceleme başlattı.

İnönü Üniversitesi Tarih Bölümünden bir grup öğrenci İHD Malatya Şubesinde bir araya gelerek basın açıklaması yaptı. Öğrenciler, Prof. Dr. Salim Cöhcenin bütün derslerde Kürt öğrencilere ağır ithamlarda bulunduğunu özellikle Hakkâri ve Şırnak kökenli öğrencileri üniversiteye kopya çekerek girmekle suçladığını söylediler. Öğrenciler, savcılığa verdikleri suç duyurusu dilekçelerinde de Cöhcenin şu ifadeleri kullandığını iddia ettiler:

Diyarbakırda tarih bölümünün açılması çok iyi oldu, iyi bir elek görevi görüyor, oradan bedavadan gelenler hep oraya gidiyor üniversitemizin kalitesi yükseldi. Ben olmasaydım bu üniversite Kürt ve Alevi öğrencilerin eline geçecekti. Bütün solcular aptaldır, Kemal Kılıçdaroğlu aslen Ermeni asıllıdır. Devletin başına geçmiş bütün liderlerin soyu belli değildir. Kürt diye bir millet yoktur, bunlar Türklerin bir koludur. Çanakkalede Kürtler savaşmamıştır. Kürtlerin millet olması için Çanakkalede savaşması gerekir. Kürtlerin bizden toprak alması için Türklerin Çanakkalede verdiği bedel ve şehit kadar bedel ödemesi gerekir. 68 Kuşağı kimdir? 15 tane serseriydi. Bunlar Amerika tarafından getirildiler. (20 Aralıkta Selçuklu tarihi dersinde BDP milletvekilleri Sırrı Sakık ve Sevahir Bayındırla ilgili olarak) Geri zekâlı teröristler Mecliste cesaret alıp ileri geri konuşuyorlar, kimse çıkıp adam gibi bunlara cevap vermiyor.

Dilekçede öğrencilerin itirazları üzerine CöhceninSizler kim oluyorsunuz da gelip burada konuşuyorsunuz, istediğimi yaparımdediği, itirazların sürmesi üzerine de öğrencileri sınıftan çıkardığı ve Burası Türkiye Cumhuriyetidir. Ya seversiniz ya da bu ülkeden def olup gidersinizdiye bağırdığı belirtildi.

243 öğrenci imzaladı

Tarih bölümünde okuyan 243 öğrencinin imzaladığı dilekçe önce savcılığa, ardından İnönü Üniversitesi Rektörlüğü, YÖK Başkanlığı, Adalet Bakanlığı ile Başbakanlığa gönderildi.

İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cemil Çelik de iddialarla ilgili olarak soruşturma başlattıklarını vurgulayarak Öncelikle dekanlık bir soruşturma yapacak, rektörlük olarak da soruşturma başlattık. İddialar incelendikten sonra kamuoyuyla bunu paylaşacağız. Üniversitemizin bu tür beyanlarla gündeme gelmesini doğru bulmuyoruz. diye konuştu.

Cumhuriyet

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56