AZET BACI VE HAMDİ DAYININ SİPARİŞLERİNE YETİŞİLMİYOR

Bir süredir basında kendinden fazlaca söz ettiren Azet Bacı ve Hamdi Dayı minyatür bebekleri, büyük ilgi görüyor.

AZET BACI VE HAMDİ DAYININ SİPARİŞLERİNE YETİŞİLMİYOR
Yeşilyurt Girişimci Kadınlar Derneği üyesi kadınların el becerisi ürünleri Azet Bacı ve Hamdi Dayı minyatür bebeklerinin ünü, Malatya’yı aştı. TRT Anadolu Kanalı “Hayatın Renkleri” programı da Azet Bacı ve Hamdi dayının tanıtım çekimlerini aşama aşama kaydetti. Yakında TRT’de ve diğer ulusal kanallarda izleyeceğiz.
Bir süredir basında kendinden fazlaca söz ettiren Azet Bacı ve Hamdi Dayı minyatür bebekleri, büyük ilgi görüyor. Sevilay Erdemir, Gülderen Özcan, Sema Cıcık ve Refika Uçar; minyatür bebekleri her geçen gün çeşitlendirdiklerini, geliştirdiklerini söylüyorlar.
    AZET BACI VE HAMDİ DAYI İÇİN SIRAYA GİRİN
Gülderen Özcan: “Geleneksel giysili minyatür bebeklerimizi yapmaya başladığımız ilk günlerde, tek alıcı bulunsun da gece gündüz çalışalım diyorduk. Allah’a şükür, o günleri gördük. Sürekli çalışıyoruz. Siparişleri yetiştirmek için çok çalışıyoruz. Azet Bacı ile Hamdi Dayı o kadar beğenildi ki hani derler ya, yok satıyor.” diyerek satışlardan memnun olduğunu söylüyor.
Sevilay Erdem de minyatür bebeklerin tüm parçalarını özenle elden geçirdiklerini… İnsan sağlığına zararlı en küçük parçasının olmadığını… Tümüyle kendi el emeklerinin ürünü olduğunu… Fabrikasyon olmadığından, hepsi birbirine benzer gibi görünse de bunların da biz insanlar gibi birbirlerinden farklı olduklarını söylüyor.
      AİLEDENDİLER ZATEN… PATENTİNİ ALIYORUZ
Sema Cıcık; Azet Bacı ile Hamdi Dayı, ailemizden birileriydi. Şimdi biz yapıp yakıştırıyoruz ya, iyice aileden oldular. Dikkat edin, hiçbirinin yüzü donuk değil. Her birinin yüzünde ayrı bir anlam var. Hepsi hareket halinde; yaşamın içinde çalışıyorlar, üretiyorlar sanki diyor.
Yeşilyurt Girişimci Kadınlar Derneği Başkanı Refika Uçar da siparişlerinin, satışlarının çok iyi olduğunu… Adlarının, ürünlerinin Malatya’yı aştığını… Çalışmaktan, üretmekten mutlu olduklarını… Yeşilyurt’un Azet Bacısı ve Hamdi Dayısının patentini almak için belgelerle resmen başvurduklarını söylüyor. Patent başvurularına olumlu yanıtı kısa süre sonra alabileceklerini tahmin ediyor.

FESTİVALDE, BEBEKLER MİNYATÜR; YEMEKLER NEFİS OLACAK
Yeşilyurt Girişimci Kadınlar Derneği üyeleri, minyatür Azet bacı ile Hamdi dayının giysilerini, dernekte diktikleri gibi üyelerinin evlerinde çalışmalarını da sağlıyorlar. Bu yerel giysili bebeklerin emekleri, giysileriyle bitmiyor. Bulgur kaynatırken, pestil sererken; tarhana yaparken, erişte keserken, tandır pişirirken, yaprak destelerken, yorgan köpürken, kiraz kasalarken, yufka açarken, kiraz yaprağı sarma sararken hangi malzemeler varsa; kadınların yaptığı minyatürlerde de onlar var. Aslına uygun olsun diye her şeyi, ince ince düşünüyorlar. Herkesi derneğimize bekliyoruz diyorlar.
25- 26 Haziran 2011 tarihlerinde gerçekleştirilecek olan Yeşilyurt Kiraz- Kültür Şenliğine hazırlıkları yoğun şekilde sürüyor. Yeşilyurt Kadın Girişimciler Derneği çalışanlarının sanatçı ruhları, güzel sürprizler yapabilir bu şenlikte. Değişik, kaliteli, özgün eserleriyle ziyaretçileri şaşırtmaları mümkündür.
 
Sultan KILIÇ                                         [email protected]


 

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56