CEVİZİ KABUĞUNDAN AYIRAN MAKİNE TANITILDI

Malatya Kayısı Araştırma İstasyonu Müdürlüğü’nde cevizi yeşil kabuğundan ayıran makinenin tanıtımı yapıldı.

CEVİZİ KABUĞUNDAN AYIRAN MAKİNE TANITILDI
Yeşil kabuklar, ayrılır mı cevizden?

Sultan KILIÇ- Malatya
 
Malatya Kayısı Araştırma İstasyonu Müdürlüğü’nde cevizi yeşil kabuğundan ayıran makinenin tanıtımı yapıldı.

Malatya Kayısı Araştırma İstasyonu Müdürlüğü’nde tanıtımı yapılan, cevizi yeşil kabuğundan ayıran makinenin üreticilere kolaylık sağladığı bildirildi.

Ceviz yeşil kabuğundan ayırmanın oldukça güç olduğu, üreticinin zamanını ve emeğini fazlaca harcadığı cevizin yeşil kabuklarından ayrılması, tanıtımı yapılan makineyle zahmetsiz, kısa sürede yapılacağı açıklandı.

Elektrikle çalışan, çamaşır makinesini andıran, içerisine aktarılan yeşil kabuklu cevizleri, püskürtme sistemli su eşliğinde, kazan bölümünün dibindeki fırçalara çarparak yeşil kabukları bir yana, kırmaya hazır hale gelen cevizleri başka yana boşaltan makine, uygulamalı olarak basına tanıtıldı.

Kayısı Araştırma İstasyonu Müdürü Abdullah Erdoğan, “Cevizde hasat sonrası işlemlerin kolaylaştırılması için cevizin yeşil kabuğundan ayırt edilmesi amacıyla üretilen makinenin tanıtımını yapıyoruz. 90 kilo ile 150 kilo arasında cevizi kıran makineler 3 bin ile 4 bin 500 TL arasında satılıyor. Bu makine, ceviz üreticisine zamandan ve emekten tasarruf yaptıracak; üreticinin işini kolaylaştıracaktır.” dedi.
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56