CHP İSMET İNÖNÜNÜN ÖLÜMÜNÜN 37 YILI NEDENİYLE PANEL DÜZENLEDİ

Malatya CHP İl Başkanlığı, 2. Cumhurbaşkanı İsmet İnönü'nün ölümünün 37. yıldönümü nedeniyle Belediye Konferans Salonu'nda bir panel düzenlendi.

CHP İSMET İNÖNÜNÜN ÖLÜMÜNÜN 37 YILI NEDENİYLE PANEL DÜZENLEDİ

Malatya CHP İl Başkanlığı, 2. Cumhurbaşkanı İsmet İnönü'nün ölümünün 37. yıldönümü nedeniyle Belediye Konferans Salonu'nda bir panel düzenlendi. Panele İsmet İnönü'nün torunu Gülsün Bilgehan ile CHP eski genel başkanı Altan Öymen konuşmacı olarak katıldı.
 
İnönü'nün Torunu, İnönü Vakfı 2. Başkanı ve CHP PM Üyesi Gülsün Bilgehan, dedesinin Malatyalılara karşı her zaman sevgi içerisinde olduğunu söyledi. Ermeni iddialarının İsmet İnönü'nün vefatının ardından gündeme geldiğinin de dikkatten kaçmaması gereken bir nokta olduğunu vurgulayan Bilgehan, son dönemdeki Wikileaks'adlı sitede yayınlanan ABD'nin istihbarat belgeleri hakkında değerlendirmede bulundu.

Bilgehan şunları söyledi, "Amerikalı diplomatların dünyadaki devlet adamları ile ilgili gizli görüşleri yayınlandı, sızdı. Bunlardan bir tanesi de doğru olduğuna inanmak istemiyorum, her halde doğru değildir. Ama Hitler benzetmesini yapan liderimize, çeşitli yerlerde hesapları olduğu yayınlandı. Ben kimseyi kırmak istemiyorum. O Hitler benzetmesini yapan siyasetçi ile ilgili Wikileaks'de söylenenleri bir düşünün. birde size bu konuyla bağlantılı benim söyleyeceğim bir anıyı bir düşünün. 2. Dünya Savaşı sırasında her ülkenin hem Hitler'in, hem Churchill'in Stalin'in casusları cirit atıyor. O zamanlar bir kısmı diplomat olan casuslar, gizli şifrelerle bilgiler yolluyorlar. Bir gün Hitler'den bir mesaj geliyor, Ankara'daki diplomatına, büyükelçisine. Diyor ki, 'Biz Türkiye'yi savaşa sokmak istiyoruz. Ne gerekiyorsa yapın. Oradakileri satın alın' Ankara'dan gönderilen ve daha sonra açıklanan gizli mesaj şunu söylüyor; 'Türkiye'de bir tek adam vardır, İsmet İnönü. O'da asla satın alınamaz."

CHP eski genel başkanı Altan Öymen ise, İnönü'nün Türkiye'nin çok partili hayata geçiş döneminde önemli destekleri ve katkıları bulunduğunu belirterek, demokrasinin tam olarak işlemesi konusunda İnönü'nün çalışmalara her zaman katkıda bulunduğunu söyledi.

CHP İl Başkanı Veli Ağbaba, İnönü'ye hitler benzetmesi yapılmasının yanlış olduğunu belirterek İnönü'nün demokratikleşme konusunda önemli katkıları olduğunu ifade ederek, İnönü'ye Hitler benzetmesi yapanlar siyasi tarihten yoksun olduklarını söyledi. Ağbaba, "İnönü'nün elindeki imkanların yüzde 10'u bunların elinde olsaydı Türkiye'ye faşizm gelirdi. Buna da hızla geliyoruz" iddiasında bulundu.

Toplantıya katılan CHP Malatya Milletvekili Mevlüt Aslanhoğlu, "İsmet İnönü'nün ilkelerini her zaman korumaya ve yaşatmaya çalıştık. O'nun bıraktığı mirasın temsilcileriyle, onun ilkelerini sonuna kadar yaşatmakta bizimde görevimizdir" dedi.

CHP Malatya eski milletvekillerinden Mehmet Delikaya, Malatya'da bugünkü kayısıcılığın daha ileriye gitmesinde ve kayısı yetiştiriciliğinin artmasında İnönü''nün önemli desteği bulunduğunu belirterek, İnönü'nün Malatya'da barajların yapılması konusunda önemli destekler sağladığını kaydetti.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56