CHP MALATYA İL KADIN KOLLARININ CİNSEL İSTİSMAR YASA ÖNERGESİ HAKKINDA BASIN AÇIKLAMASI

Bir gün önce gece vakti AKP milletvekillerince verilen Cinsel istismar suçunda, mağdurla failin evlenmesi halinde cinsel istismar suçlusunun affedilmesine olanak sağlayacak yasa önergesini protesto ediyoruz.

CHP MALATYA İL KADIN KOLLARININ CİNSEL İSTİSMAR YASA ÖNERGESİ HAKKINDA BASIN AÇIKLAMASI

 Değerli Basın Mensupları;

         Bir gün önce gece vakti AKP milletvekillerince verilen Cinsel istismar suçunda, mağdurla failin evlenmesi halinde cinsel istismar suçlusunun affedilmesine olanak sağlayacak yasa önergesini protesto ediyoruz. Bu önerge ile tecavüz suçlularının aklanmasının önü açılmakta, taciz ve tecavüz meşrulaştırmaya çalışılmaktadır.

           Bu önerge yasalaşırsa tecavüzcüyü ödüllendireceksiniz. AKP’nin  bu önergesi çocuk cinsel istismarı başta olmak üzere, zorla erken evlendirmelerinin önünü açacaktır.

 Bu önerge Çocuk istismarını yasal hale getirmesinin yanında imam nikahı denen uygulamayı da yasal hale getiriyor. Cumhuriyet döneminde Türk kadınının elde ettiği haklar AKP döneminde göz göre  göre eritiliyor.

            Yasalar ahlaka ve toplum vicdanına aykırı olamaz. Bu öneriyi savunanlar geleneklerimizde olduğunu söyleyerek ahlaksızlığı meşrulaştırmaya çalışıyorlar.

            Yasa önergesinde   " Cebir, tehdit, hile veya iradeyi etkileyen başka bir neden olmaksızın işlenen cinsel istismar suçunda, mağdurla failin evlenmesi durumunda hükmün açıklanması geri bırakılıyor." denmektedir. Cinsel istismar suçunu işleyenin güç ve nüfuz kullanarak mağdur ve ailesini etki altına almasını nasıl önleyeceksiniz.

           Düşünsenize; vücudunuzda, aklınızda, yüreğinizde kara bir leke bırakan adamla evlenmek zorunda kalacaksınız. Bu ahlakla, vicdanla açıklanabilir bir durum değilken yasa ile meşru bir hale getiremezsiniz.

           Bu yasa önerisi ahlaka, kadın haklarına, çocuk haklarına, evrensel hukuka ve cumhuriyet kadınının kazanımlarına aykırıdır. Bu nedenlerle tecavüzü meşrulaştıran AKP önergesine hayır diyoruz. Bu çocuklar bizim çocuklarımız.

Tecavüzü meşrulaştıramazsınız.

                                                        Güllü TUNÇER     

                                      CHP MALATYA İL KADIN KOLLARI BŞK.

Güncelleme Tarihi: 20 Kasım 2016, 09:01

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

YORUMLAR
fatma
fatma - 7 yıl Önce

varsa yoksa chp ya da hdp haberleri bu ne yaa

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56