CHP MALATYA İL ÖRGÜTÜ İTHAL ÖĞRETMENE KARŞI

Cumhuriyet Halk Partisi İl Başkanı Hüseyin Baştürk, hükümetin İngilizce öğretmeni ithal etme tasarısıyla ilgili bir yazılı basın açıklaması yaptı.

CHP MALATYA İL ÖRGÜTÜ İTHAL ÖĞRETMENE KARŞI
      Cumhuriyet Halk Partisi İl Başkanı Hüseyin Baştürk, hükümetin İngilizce öğretmeni ithal etme tasarısıyla ilgili bir yazılı basın açıklaması yaptı. CHP Malatya İl Başkanı Hüseyin Baştürk, hükümetin bu tasarısına şiddetle karşı çıktıklarını belirterek şunları söyledi:
 
 “ AKP ve MEB, işsiz öğretmenlerle adeta alay ediyor. Milli eğitimde 170 bin öğretmen açığı varken, 327 bin öğretmen atanmayı beklerken, öğretmenler mevsimlik işçi gibi çalıştırılırken, Milli Eğitim Bakanlığı bir ilke daha imza atmaya hazırlanmakta. Öğretmen açığı söz konusu olduğunda ödenek yok deyip geçiştiren AKP zihniyetinde, 40 bin yabancı öğretmen söz konusu olduğunda ödenek sorun olmaktan çıkmaktadır.
 
           İthal edilmedik bir öğretmenimiz kalmıştı. O da yakında geliyor. Basında yer alan haberlere göre bakanlık, anaokullarında çalıştırmak üzere 40 bin yabancı öğretmenin ataması için hazırlıklar yapıyor. KPSS yok, beklemek yok, sıra yok, yabancı olmak yeterli. Amerika, İngiltere, Kanada, Avustralya, nere vatandaşı olursanız olun. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmayın yeter.
 
         Bu kadarına da pes doğrusu. Bu uygulama, Türkiye'de atama bekleyen İngilizce öğretmenlerine ihanetin ötesinde, Türkiye'de İngilizce öğretmeni yetiştiren üniversitelere, akademisyenlere de hakaret niteliğindedir.
 
         Kadrolu öğretmene ders ücretini kısan, vekil öğretmen maaşına gelince kaynağım yok diyen, öğretmensiz derslikleri akıllı tahtalarla dolduran bir Milli Eğitim Bakanından da ancak adı Fatih olan bir projeye ithal öğretmen ataması beklenirdi zaten. İthal öğretmen, ithal düşünce sahibi olanların düşünebileceği bir çözümdür.
 
             İthal öğretmenin getirilmesi halinde, öğretmenlik mesleği, Türk öğretmenleri açısından tamamen itibarsızlaştırılacak, kutuplaşmalara bir yenisi eklenecek, Türk vatandaşına kısılan kesenin ağzı yabancı vatandaşa rahatça açılacaktır.
 
                Ülke çocuklarının eğitimini yazboz tahtasına çeviren AKP zihniyeti,  öğretmeni: Kadrolu öğretmen, sözleşmeli öğretmen, ücretli öğretmen, ithal öğretmen olarak dört parçaya bölmüştür.
 
               9/3 derecesindeki bir öğretmen ayda 721 lira ücret alırken, ithal öğretmene ayda 3000 TL ücret ödenmesi planlanmaktadır.
 
                Bu uygulama ile anguslardan sonra sıra öğretmen ithaline gelmiştir. Cumhuriyet Halk Partisi olarak bizler, öğretmenlerimizin ve çocuklarımızın geleceklerinin karartılmasına asla müsaade etmeyeceğiz.”
 
 
Sultan KILIÇ -- Malatya
               
                              
                                                                          
 

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56