CHP MALATYA ROHAN DÜĞÜN SALONUNDA NE YAPIYOR?

Malatya Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kadın Kolları ile Gençlik Kolları, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nü kutlamak için Rohan düğün salonunda yemekli eğlence düzenledi.

CHP MALATYA ROHAN DÜĞÜN SALONUNDA NE YAPIYOR?
        Malatya Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kadın Kolları ile Gençlik Kolları, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nü kutlamak için Rohan düğün salonunda yemekli eğlence düzenledi.
Hafta ortası, iş günü olmasına karşın, bunca büyük salona kadınlar sığmadı. İlk konuşmacı, CHP il yönetiminden Güllü Tuncer, kadınlar gününün tarihçesini anlattı.
         ADAY ADAYLARINDAN İKİSİNİ YOK MU SAYDILAR?
Güllü Tuncer’den sonra sahneye gelen Malatya CHP Kadın Kolu Başkanı Gülen Karaduman, kadının günlük yaşamdaki siyasal, hukuksal, geleneksel konumundan söz etti. Töre, namus cinayetleri, hukuk önündeki eşitsizlikler, ekonomik baskılar, kıyafet baskıları karşısında kadının konumunun güçlüklerine, dengesizliklerine değindi. İl Başkanı Hüseyin Baştürk’ün il dışında olması nedeniyle toplantıya katılamadığını; kadınları kutladığını iletti. Salonda CHP milletvekili aday adaylarından Selahattin Sarıoğlu ve Dila Boztepe’nin de bulunuyor olmasına rağmen onların adını dahi anmadı. Eski il başkanı, yeni milletvekili aday adayı Veli Ağbaba’ya başarı diledi.
Arguvan Halpuzlu halk müziği sanatçısı Fatma Şahin, saz arkadaşı Serkan Koyun ile sahnede yerini aldı. Kadınların, dertli uzun havalarda bile oynama istekleri fark ediliyordu. Fatma Şahin de halay havaları sunarak kadınların coşmasını sağladı.
    ÜNİVERSİTELİ KIZIMA BİR LİRA HARÇLIK VEREMİYORUM
Yan masalardan birinde, bunca süslü hanımın arasında kara çatkısıyla mahzun oturan bir kadın dikkatimi çekti. Doğanşehir’in Dedeyazı köyünden kente gelmiş Hüsniye Erkan, çocuklarını okutmak için. Hüsniye Erkan’ın derdini CHP milletvekili aday adaylarından Veli Ağbaba’ya ve Kadın Kolu Başkanı Gülen Karaduman’a ilettim. Gülen Hanım ile Hüsniye Erkan’ı tanıştırdım. Hüsniye Erkan: “Beyimin kollarına Allah’tan bir hastalık geldi, beyim artık çalışamıyor. Üniversitede iki çocuk okutuyorum. Kiramı düzenli ödeyemiyorum. Kızıma bir lira harçlık veremediğim günler oluyor. Asıl emekçi kadın benim, kimsenin haberi yok. Elde avuçta bir şey yok. Emekçi kadınım; ama…” diyor, çakır gözleri doluyor, devamını getiremiyor. Sesi titriyor, yere bakıyor.
Masalara ekmek ve salatalar gelirken salondan ayrıldım. Lütfen, benden alışılmış haber beklemeyin. Değerli okurlar, bana; üslubuma alışacaklardır. Ben, izlenimlerimi yazıyorum. Okurlar, o ortamdaymışlar gibi okusunlar lütfen.
Sultan KILIÇ - Malatya

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56