CHP'MALATYA İL BAŞKANI ENVER KİRAZ YEREL SEÇİM ÇALIŞMALARI HAKKINDA AÇIKLAMALAR YAPTI

CHP Malatya İl Başkanı Enver Kiraz, 2014 yılında yapılacak yerel seçimlerde Belediye başkan adaylarını ilçe ilçe farklı yöntemlerle belirleyeceklerini söyleyen Kiraz, adayların belirlenmesinde parti tüzüğünde olan yöntemlerle belirleneceğini belirtti.

CHP'MALATYA İL BAŞKANI ENVER KİRAZ YEREL SEÇİM ÇALIŞMALARI HAKKINDA AÇIKLAMALAR YAPTI
 Kiraz, “Büyükşehir için flaş bir adayla yarışacağız”

CHP Malatya İl Başkanı Enver Kiraz, 2014 yılında yapılacak yerel seçimlerde aday olacak belediye başkanı ve belediye meclis üye aday başvurularını kabul ettiklerini belirterek, “Malatya büyükşehir belediye başkanlığı için flaş bir isimle yarışacağız. Adayımızı önümüzdeki haftalarda açıklayacağız”  dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Malatya İl Başkanı Enver Kiraz,  2014 yılı 30 Mart’ta yapılacak yerel seçim çalışmaları hakkında açıklamalarda bulundu. Kiraz, yerel seçimlere en ciddi hazırlanan siyasi partinin CHP olduğunu söyledi. Kiraz, bu durumu CHP’nin ilk def tüm partilerden önce belediye başkanı ve diğer aday başvurularını kabul etmesine bağladığını belirterek, “CHP, ülke genelinde tüm belediye başkan adayları ve belediye meclis üyeliği için aday adaylarına eğitim verildi. Yine parti örgütünde olup, yerel yönetimlerde aday adayı olmak isteyen arkadaşlarımızın istifalar tamamlandı. Bu hem yerel yönetimlerde olmak isteyen arkadaşlarımızın yönetimden ayrılmaları sağlandı hem de örgütsel yerleri doldurulsun böylelikle de örgüt seçim arifesinde sıkıntı yaşanmaması önlenmiş oldu.

Yaşanabilecek bir sıkıntı varsa, önceden yaşanıp seçim arifesinde yaşanması önlenmiş oldu. Bu anlamda yerel yönetimlerde aday olmak isteyen il yönetimindeki arkadaşlarımız istifaları oldu. 4 istifa eden yönetim kurulu üyesi arkadaşımızın yerine yedek üyelerle yerleri doldurulmuş oldu. Yedekten gelen arkadaşlarla yönetim bütünleşti. Şimdi de yerel seçimlere iddialı bir şekilde hazırlanıyoruz” şeklinde konuştu.

“İlk defa 8 ay önce aday başvurularını alıyoruz”

CHP’nin ilk defa tüm partilerden önce yerel yönetici aday adaylarını belirlediğini anımsatan Kiraz, yerel seçimlere 8 ay kala gibi zaman dilimi öncesinde aday adayları başvurularını aldıklarını söyledi. Kiraz, CHP’de yerel yönetimlere aday olacak kişilerin başvurularının 8 Temmuz’da başladığını ve 31 Temmuz’da sona ereceğini belirterek, şunları kaydetti: “Yerel yönetimler için şuanda aday adayları partimize başvurularını yapıyorlar. Hangi ilçede aday olmak isteyen adaylar kendi ilçelerinde başvurularını gerçekleştiriyorlar. Bir  çok ilçede yerel yönetimler için çok sayıda başvurular oluyor. Önümüzdeki dönemde de CHP’nin daha ciddi bir şekilde hazırlandığını, halkın umut olarak CHP’yi görmeye başladığını açık ve bariz bir şekilde görüyoruz.”

“İktidarın tek alternatifiyiz”

CHP’nin ana muhalefet partisi olduğunu yani iktidara tek alternatif pati olduklarını söyleyen Kiraz, yerel seçimlerde iktidarı değiştirmek istediklerini ifade etti. Kiraz, halkın da iktidarın değişimi yanında olduğunu belirterek, “Halk, kendi üzerinde bir baskı hissediyor. Halk, her geçen gün yoksullaşıyor. Ve halk, AKP’li belediyelerin yolsuzluk, haksızlık yaptığını görüyor.

Objektif belediyecilik yapmadığını iyi görüyor. Bunları gören halk, özellikle de Malatya’yı yönetemeyen AKP’nin büyükşehirde Malatya’yı yönetemeyeceğini iyi biliyor ve görüyor. Çünkü kent merkezinin tüm caddeleri, mahalleleri bir kargaşaya sürüklendi. Belediyenin bir tane tamamlanan veya önümüze örnek teşkil edecek bir çalışma söz konusu değil. İki üç yıldır kent merkezinin tüm cadde ve mahallerinde aynı anda, plansız, programsız çalışmalara başlatıldı. Esnaflar ve halk, belediyenin çalışmalarından bezmiş durumda.

Esnaflar siftah yapamaz duruma geldi. Kent merkezinde trafik sorunu çok ciddi boyutlara ulaştı. Kent merkezindeki trafik her geçen gün içinden çıkılmaz bir duruma geliyor. İmar konusunda, Malatya belediyesi hem bakanlık tarafından hem de mahkemeler tarafından alınan kararlar dönüyor.

Karakavak bölgesinde, Konak bölgesinde, Tecde bölgesinde yeşil alanın tamamen yok edildiğine, bu bölgelerin tamamen beton yığınlarına dönüştürüldüğü durumlar söz konusu. Bu konuda ilgili bakanlık ve mahkemeler tarafından alınan kararlar dönüyor. Tüm bu olumsuz durumları değerlendirdiğimiz zaman, halkın bundan sonra CHP’ye destek vereceğin, teveccüh göstereceğini, sahip çıkacağını ve yerel seçimlerden itibaren bir yönetim değişikliğinin başlayacağını düşünüyorum.”

“Tüm ilçe ve merkezde iddialıyız”

CHP Malatya İl örgütünün tüm ilçelerde ve Malatya büyükşehir belediye başkanlığında iddialı olduğunu söyleyen Kiraz, tüm ilçelerde ve büyükşehir belediyesini alma gayreti içinde olacaklarını ifade etti. Kiraz, partinin yerel seçimlerde başarılı olmaması durumunda yine partinin hizmetinde olacağını vurgulayarak, “Partililer bana ne görev verirse, ben orada hizmet ederim. Geçmişte il başkanı olmadığım dönemlerde nasıl hizmet ettiysem, gelecekte de aynı şekilde hizmet edeceğim. Partinin gerçek sahipleri partinin üyeleri, partiye oy veren herkestir. Partinin gerçek sahipleri, bizleri nerede görmek istiyorlarsa hepimiz öyle bir durumda gerekli sorumluluğu üstleniriz.”

“Büyükşehir için resmi bir başvuru olmadı”

CHP’nin Malatya büyükşehir belediye başkanlığı için parti tabanında kulis yapan, temas kuran aday adaylarının olduğunu belirten Kiraz, şu anda kadar Malatya büyükşehir belediye başkanlığı için resmi bir başvurunun olmadığını söyledi. Kiraz, Malatya’nın bir yönetim değişikliğine ihtiyaç duyduğunu bir kere daha hatırlatarak, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu kapsamda CHP Malatya İl örgütü olarak erkenden yol almak istiyoruz.

Önümüzdeki dönemde Malatya’nın eksikliklerini tespit ederek planlı, programlı, projeleri olan, kendi için değil kenti için çalışan belediye başkanları ile Malatyalıların karşısında olacağız. Malatyalıların beklentileri ne ise o doğrultuda adaylarımızı belirleyeceğiz. Çünkü Malatya’nın sorunlarını hepimiz çok iyi biliyoruz. Yaşadığımız sorunlar ortak sorunlarımızdır. Bu sorunlara çözüm üretebilecek adaylarla seçimlere gireceğiz.”

“3 yöntemle adayları belirleyeceğiz”

Belediye başkan adaylarını ilçe ilçe farklı yöntemlerle belirleyeceklerini söyleyen Kiraz, adayların belirlenmesinde parti tüzüğünde olan yöntemlerle belirleneceğini belirtti. Kiraz, ön seçim, aday yoklaması ve merkezi yoklama yöntemleriyle belirleneceğini ifade ederek, sözlerini şöyle tamamladı: “Bu 3 yöntemden herhangi birisi ile adayları belirleyeceğiz. Her ilçenin durumu farklı olduğu için farklı yöntemler izleyeceğiz. Bazı ilçelerde  aday sayısı fazla. Bu tür bölgelerde farklı çalışmalar yapılması gerekiyor.

Bu tür yerlerde halkın talepleri göz önünde bulundurulması gerekiyor. Sadece CHP’ye oy verecek değil, tüm bölge halkının hassasiyetleri dikkate alınması gerekir. Biz her anlamda daha fazla oy alabileceğimiz, partinin ivmesini daha fazla yükseltecek, bölge halkının verdiği temsil yetkisini yerine getirebilecek kabiliyette olan adaylarla seçimleri birinci olarak göğüslemek istiyoruz. Bunun hangi bölgede hangi yöntem doğru olursa o yöntemi uygulayacağız. Büyükşehir belediye başkanı adayı için de aynı yöntemlerle belirleyeceğiz. Büyükşehiri taşıyabilecek, projeler üretebilecek, Malatya’nın sorunlarını tespit edebilecek ve çözüm yolları üretebilecek ve halkla kucaklaşabilecek bir adayla seçimlere gireceğiz.”

Kaynak: Malatya Güncel

 

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56