ÇIRMIHTILI AZET BACI

Çırmıhtılı kadınlar, bu minyatürlerin her parçasını kendileri yapıyor. Her parçada el emekleri var. Yalnız, bu eserlere hareket kavramını vererek sanatçı ruhlarını adeta konuşturmuşlar.

ÇIRMIHTILI AZET BACI
         Çırmıhtılı Azet Bacı, Barbi’nin Pabucunu Dama mı Atıyor?
Yeşilyurt (Çırmıhtı) Girişimci Kadınlar Derneği’nin becerikli kadınları, Azet Bacı ve Hamdi Dayı minyatürleriyle başladılar. Bu ürünlerine bu kez tüm mahalleliyi katmışlar.
Yeşilyurt (Çırmıhtı) Girişimci Kadınlar Derneği’nin üyeleri, Malatya’nın geleneksel giysilerini giydirdikleri minyatürlerden oluşan bir sergi açtılar. Yeşilyurt’un Malatya Caddesi’ndeki dernek binasında ürünlerini sergileyen girişimci kadınlar; Azet Bacı ve Hamdi Dayı’nın, Avrupalı Barbi bebeğin pabucunu dama atacağına inanıyor.
Malatya’ya özgü giysileri giydirdikleri minyatürlere yeni motifler de eklemişler. Her yaş grubundan insanı simgeleyen motiflere bir de kareografi kazandırmışlar. Tandırda, kayısıda, meyve toplamada, yufkada, odun şeleği taşımada, kiraz yaprağı sarmada, köpük pestili sermede, çorap örmede… Kadınlı erkekli herkes meydanda birlikte çalışıyor, üretiyor. Bu minyatürlere en önemlisi hareket kavramı kazandırmışlar. Çalışan insanları gözler önüne sermişler.
Çırmıhtılı kadınlar, bu minyatürlerin her parçasını kendileri yapıyor. Her parçada el emekleri var. Yalnız, bu eserlere hareket kavramını vererek sanatçı ruhlarını adeta konuşturmuşlar. İnönü Üniversitesi’nin Güzel Sanatlar Fakültesi öğretim görevlilerinin ve öğrencilerinin Yeşilyurt Girişimci Kadınlar Derneği’ne bir uğramalarında yarar var.
Bu ürünler, sadece beceriyi yansıtmıyor; sanatı da yansıtıyor. Hayallerini, ince beğenilerini, yaşamın vazgeçilmez üretim sahnelerini minyatürlerle yansıtmış ve sergilemişler. Geleneksel üretim biçimini ve giysilerini yansıtan bu minyatürlerin tanıtılması ve pazarlanması, sadece Çırmıhtı’ya değil Malatya’ya da çok şey katacaktır.
 
Sultan KILIÇ - Malatya


Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56