CUMHURİYET GAZETESİNDE SEÇİME DOĞRU MALATYA

Milletvekili sayısı 6’ya düşen ilde halkın gündemi kapanan fabrikalar ve işsizlik.

CUMHURİYET GAZETESİNDE SEÇİME DOĞRU MALATYA

44 MALATYA

Milletvekili sayısı 6’ya düşen ilde halkın gündemi kapanan fabrikalar ve işsizlik

AKP değil, Erdoğan yarışacak

AKP M. Mücahit Fındıklı (Elektrik Mühendisi), Mustafa Şahin (İşletmeci), Öznur Çalık (Eczacı), Hüseyin Cemal Akın (Avukat), Ömer Faruk Öz (Milletvekili), Sanal Tosun (Tıp Doktoru)

CHP Veli Ağbaba (Yüksek İşletme), Ali Dağdelen (Emekli), Dila Boztepe (Ticaret), Ekrem Dernek (Türkolog), Erol Bingöl (Öğretmen), Güzide Yıldırım (Diş Hekimi)

MHP Hasan Tunç (Öğretim Üyesi), Saime Palancıoğlu (Eğitimci), Ubeyt Akçın (Tıp Doktoru), Hacı Hakan Keleş (Eğitimci), Adem Özbay (Veteriner Hekim)

KIVANÇ EL/CUMHURİYET

 Doğu’daki birçok il gibi Doğunun Parisi olarak anılan Malatya, AKP’nin bölgede güçlü olduğu illerden. Bir zamanlar Ecevitin kalesi olan kent, şimdi de Recep Tayyip Erdoğanın kalesi durumunda. Milletvekili sayısı 7’den 6’ya düşen ilde halkın gündemi, kapanan fabrikalar ve işsizlik. Ekonomiyi kayısı ayakta tutuyor. AKP’li vekillerden memnuniyetsizlik her kesimde ifade ediliyor. Kentte çok sevilen CHP Malatya Milletvekili Ferit Mevlüt Aslanoğlu’nun Malatya’dan İstanbul’a kaydırılmasının ardından örgütten gelen isimlerin listelerde yer bulması CHP açısından olumlu bulunuyor. Şehirde dengeleri değiştirebilecek tek isim ise Malatyalıların çok sevdiği eski MHP’li Mehmet Yaşar Çerçi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun mitinginden 2 gün önce sokaklarında gezdiğimiz Malatya’da herkes CHP’nin ne söyleyeceğini merak ediyordu. Kent merkezinde açılan CHP seçim bürosunda yoğun kalabalık göze çarparken AKP seçim bürosundaki sakinlik ise dikkat çekici boyuttaydı. Şehirde AKP milletvekillerinden memnuniyetsizlik güçlü bir şekilde ifade edilirken Recep Tayyip Erdoğan’a olan bağlılık ve hayranlık ise AKP milletvekili adaylarına karşı olan olumsuz tutumu siliveriyor. Şehirde gezen CHP, MHP seçim araçlarında aday fotoğrafları ön planda olurken AKP araçlarında ve binalarında hiçbir AKP adayının resmi bulunmaması da belki bu tepkiyle yorumlanabilir. AKP araçlarının tamamında Recep Tayyip Erdoğan’ın resimleri yer alıyor. Malatya’da seçimi AKP adayları değil Erdoğan yürütüyor. 2007 seçimlerinde Malatya’da AKP 6, CHP 1 milletvekili çıkarmış. Milletvekili sayısı 6’ya düşen ilde çok çeşitli tahminler yapılıyor. AKP tarafının fanatikleri 6-0 derken ihtiyatlı olanlar 5-1 olur diyor. CHP tarafı ise iddialı; 2 vekil garanti, 3. için var gücümüzle çalışıyoruz... MHP ise AKP’nin listelerinde göz ardı ettiği ilçelerden AKP’nin oylarını alarak 1 vekil çıkarmanın hesaplarını yapıyor.

AKP’nin ilk sıra adayı Malatya Milletvekili Mücahit Fındıklı, halk tarafından tanınsa da Malatyalı’nın beklentilerini karşılayamadığı yorumları yapılıyor. AKP’nin liste dışında bıraktığı Fuat Ölmeztoprak’a verilen aşiret oylarının AKP’ye mi yoksa MHP’ye mi gideceği de seçimin sonucuna etki edecek. AKP seçim bürosunda hareket olmasa da AKP’liler iddialı: 6 vekilimizi de buradan Ankaraya yollarız. Malatya’nın kent meydanında konuştuğumuz üniversite öğrencisi Ahmet Karaman ve üniversiteye hazırlanan Muhammed Said Esen, seçimlerde 5-1 olacağı yönünde görüş bildiriyor. AKP’li vekiller hakkında araştırma yaptığını ve vekilleri pasif gördüğünü söyleyen Karaman, Vekilleri beğenmiyorum, ama Recep Tayyip Erdoğan faktörü var. Malatya geneli de böyle düşünüyor. Halk bir liderin peşine takılıp gitmeyi sever diyor. Gençlerin CHP’ye mesafeli olan yaklaşımlarında da Erdoğan’ın Kılıçdaroğlu’na yönelik SSK söyleminin etkili olduğu görülüyor. Esen, SSKyi yönetemeyen bir isim Türkiyeyi nasıl yönetecek diyor. Gençler, AKPyi beğenmiyoruz, halk da beğenmiyor, ama kötünün iyisi değerlendirmesi yapıyor.

PARKLAR DOLU ÇARŞILAR BOŞ

Parkların dolu çarşıların boş olduğu Malatya’da Doğu’nun en eski yeraltı çarşılarından “İnönü Kapalı Çarşı”sında geziniyoruz. 26 yaşındaki esnaf Mustafa Dağlı, azalan işlerden şikâyetçi. Dağlı, “Eskiden işçi sınıfı vardı, işçiler 2 bin TL’ye yakın ücret alıyorlardı. Fabrikalar kapandı, özelleştirmeler ile bu sınıf yok edildi. Şimdi AVM’ler açıldı 400-500 TL’ye insanlar çalışıyor” diyerek önemli bir tespit yapıyor. Fikret Koç da, AKP’lilerin seçimden seçime kendilerine uğradığını ifade ederek “Çarşıya bakım dahi yapılmıyor. Siftahsız eve giden arkadaşlarımız var” diyor.

MALATYA KAN KAYBEDİYOR

CHP 1. sıra milletvekili adayı Veli Ağbaba, TEKEL, Sümerbank kapandı. Şekere kota geldi, fabrika kapasitesi sıfıra yaklaştı. İşsizlik giderek artıyor. Malatya nitelikli göç veren ama niteliksiz göç alan bir kent haline geldi. Her geçen gün kent kan kaybediyortespitlerinde bulunuyor. Ağbaba, kent merkezine açılan ruhsatı da olmayan AVM ile birlikte esnafın yok edildiğini ifade ederek AVMde insanlar asgari ücretin bile altında çalıştırılıyor büyük kısmı sigortalı dahi değil. Kent merkezindeki esnaf çok kötü durumda diyor. Yaklaşık 500 bin seçmeni olan Malatya’da yaklaşık 100 bin civarında Alevi oyları olduğu ifade ediliyor. CHP’nin 2007 yılında aldığı oy ise 69 bin seviyesinde. Malatya’da görüş-tüğümüz taksicilik yapan Hüseyin Güngör, Ecevit zamanında CHP’ye, daha sonra ise Erbakan’a oy verdiğini söylüyor. Bu seçimlerde tercihinin CHP olacağını ifade eden Güngör, Burası Ecevitin kalesiydi. Daha sonra Özalın oldu, şimdi Erdoğanın diyor. Malatya’nın son 9 yılda ileriye değil geriye gittiğini belirten Güngör, şunları söylüyor: Halkta AKPye tepki var, ama gidip oylarını AKPye verecekler. Üniversite mezunlarının çalışacağı fabrika kalmadı. Halkı da anlamak zor.

Cumhuriyet

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56