DERNEKLER BEYANNAMELERİ NİSAN AYI SONUN KADAR VERİLECEK

Dernekler beyannamelerini nisan ayı sonun kadar vermeleri gerekiyor.

DERNEKLER BEYANNAMELERİ NİSAN AYI SONUN KADAR VERİLECEK
Malatya İl Dernekler Müdür Vekili Bilal Berk, konuyla ilgili olarak yaptığı yazılı açıklamada:

           "İlimiz merkezinde 5253 sayılı Dernekler Kanununa göre faaliyet gösteren 683 dernek bulunmaktadır. Bu dernekler yine Dernekler Kanununun 19. maddesine göre dernekler, yılsonu itibariyle faaliyetlerini, gelir ve gider işlemlerinin sonuçlarını düzenleyecekleri beyanname ile her yılın nisan ayı sonuna kadar mülki idare amirliğine vermekle yükümlüdürler.
            Bu doğrultuda tüm derneklerin 2010 yılı beyannamelerini, 30 Nisan 2011 tarihine kadar beyannamenin tüm sayfalarını düzgün ve tutarlı bir şekilde doldurmaları; tarih, evrak sayısı ve yönetim kurulunun, başkanın imzalarını da içerecek şekilde eksiksiz olarak Valiliğimiz İl Dernekler Müdürlüğüne teslim etmeleri gerekmektedir. Dernekler beyannamesini getirmeyen derneklere 616 TL idari para cezası verileceği ve bu cezanın, kanun gereği, dernek başkanının adına yazılacağı, söz konusu cezanın dernek bütçesinden karşılanamayacağının önemle bilinmesi gerekiyor." ifadelerini kullandı.

           "Ayrıca derneklerin genel kurullarını zamanında yapmaları, genel kurul sonuç bildirisi, organ değişikliği, adres değişikliği gibi bildirmekle yükümlü oldukları tüm bildirimleri dernekler müdürlüğümüze bir ay içerisinde bildirmeleri gerekmektedir. Aksi takdirde 213 sayılı Vergi Usul Kanunu uyarınca Maliye Bakanlığınca yeniden değerleme oranında tespit ve ilan edilen idari para cezalarına maruz kalabilirler." diyen Berk, derneklerin her konuda müdürlüğün (0422) 324 51 50) numaralı telefonunu arayarak konuyla ilgi personelden bilgi alabilecekleri gibi, isterlerse şahsen gelip görüşebileceklerini de sözlerine ekledi.
 
Sultan KILIÇ - Malatya

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56