DON SADECE KAYISIYI DEĞİL, İNSANLARIN YAŞAMINI VURDU

Cumhuriyet Halk Partisi(CHP) Malatya Milletvekili Malatya’da meydana gelen don olayını meclis gündemine taşıdı. Yetkililer, Arguvan'da yüzde 15-20, Hekimhan'da yüzde 30-35, Arapgir'de ise yüzde 40 civarında hasar tespit edildiğini açıkladı.

DON SADECE KAYISIYI DEĞİL, İNSANLARIN YAŞAMINI VURDU
Yetkililer, Arguvan'da yüzde 15-20, Hekimhan'da yüzde 30-35, Arapgir'de ise yüzde 40 civarında hasar tespit edildiğini açıkladı.

Cumhuriyet Halk Partisi(CHP) Malatya Milletvekili Malatya’da meydana gelen don olayını meclis gündemine taşıdı.

Ağbaba “D
on çok büyük bir afet, Malatya'nın bütün bölgelerini etkiledi. Don sadece kayısıyı değil insanların yaşamını da vurdu. Sayın Bakan bu konuda sizin yardımlarınızı rica ediyorum. Kayısı üreticileri don vurunca, Ziraat Bankasına ve kooperatiflere olan borçlarını maalesef ödeyemez duruma geldi. Sizden bu borçların  ertelenmesini istiyoruz” dedi.
“BEN SÖYLEMEKTEN BIKMADIM”
CHP Milletvekili Veli Ağbaba, TBMM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada “ Ben daha önce kalkınan, büyüyen, para kazanan Malatya'nın milletvekiliydim. Şimdi, sizin sayenizde bu dönem belki yüze yakın kayısıyla ilgili konuşma yaptım. Ben söylemekten  bıkmadım ama AKP milletvekilleri körleri sağırları oynuyor. Pazartesiyi salıya bağlayan gece Malatya'da don olayı oldu ve don vurdu kayısılarımızı. Kayısının dondan sonra en büyük düşmanı AKP.  Niye mi? Malatya tarım ürünleriyle ünlü bir memleket. Malatya'da meteoroloji binamız vardı. 2 katlı, müdürü olan, personeli olan bir meteoroloji bölge müdürlüğümüz vardı. Meteoroloji bölge müdürlüğünü AKP kapattı. Bina duruyor, personel duruyor, bölge müdürlüğü gitti. Meteorolojinin önemi işte burada.  Bizim arkadaşlarımız, oradaki fakir yoksul köylüler meteorolojiden bilgi alıyorlar don olacak mı, olmayacak mı diye. Lastik yakıyorlar maalesef. Üreticiler  lastik yakarak kayısının donmasını önlüyorlar. Tabii, bazı milletvekillerinin tuzu kuru. Onlar duymuyor.” Dedi.
“KAYISI ÖĞRENCİNİN AYAKKABISI, EVDEKİ EKMEK DEMEK”
Malatya’da dondan etkilenen bölgelerin resimlerini kürsüde Milletvekillerine gösteren Ağbaba “Bakın, bu, Malatya'da bugün çekilmiş resimler değerli milletvekilleri. Orduzu'dan Dilek'e Yazıhan'a, Hekimhan'a, Darende'ye, Kuluncak'a, bütün Tohma boyundaki kayısılarımız yandı. Belki siz bunun ne anlama geldiğini bilmezsiniz. Kayısı ne demektir biliyor musunuz arkadaşlar? Kayısı öğrencinin ayakkabısı demek, kayısı evdeki ekmek demek; çiftçinin, insanların yaşamı demek. Ama siz, duymuyorsunuz. Zaten kayısının maliyeti 2-2,5 liraydı.  1,5-2 liraya satıldı. Şimdi de maalesef dondan yandı.” ifadelerini kullandı.
“DEVLETLE TEK İLİŞKİMİZ İCRA KAĞITLARI”
CHP Milletvekili Ağbaba bir çiftçinin sitemini dile getirdiği konuşmasının devamında “Bugün Darende'nin Yeşiltaş köyünden bir çiftçi aradı, bana diyor ki: "Sayın milletvekilim, aç kaldık, aç. Verdiğimiz oylar haram olsun. Haram olsun ki bir daha bizi bu duruma düşürmesin." Ve o köylü diyor ki,: "Bizim devletle tek ilişkimiz icra kâğıtları…" Devletin yolundan faydalanmıyor, sağlık ocağı kapatılmış, doktoru yok; tek ilişkisi icra kâğıtları” dedi.
 “ALTINDI PULA DÖNDÜ”
CHP’li Ağbaba “Kayısı Malatya için altın ama, maalesef, bu dönem sayenizde pula döndü. Ben milletvekili olduğumdan bu yana yüzlerce defa konuştum. Bana cevap veren de maalesef AKP'nin Malatya milletvekili oldu. "Kayısı ucuz." diyorum, "Yalan." diyor. "Kayısı para etmiyor." diyorum, Malatya'nın milletvekili bana cevap veriyor. Buradan Malatyalılara da o milletvekilini şikâyet ediyorum arkadaşlar” şeklinde konuştu.
“HİÇ OLMAZSA BORÇLARI ERTELEYİN”
Veli Ağbaba konuşmasının devamında üreticilerin borçlarının ertelenmesini isteyerek “Sayın Bakan, Malatyalılar sizden hakkını istiyor. Malatyalılar vergilerini veriyorlar, askere gidiyorlar. Malatyalılar sizden bağış istemiyorlar, sizden borç para istiyorlar. Don vurunca, Ziraat Bankasına ve kooperatiflere olan borçları maalesef ödeyemez duruma geldiler. Sizden bunun ertelenmesini ve borç para vermenizi istiyoruz. Kayısı sadece kayısı üreticilerini ilgilendirmiyor; lokantacıyı ilgilendiriyor, nakliyeciyi ilgilendiriyor, esnafı ilgilendiriyor, milletvekilini de ilgilendiriyor. Herkes bundan ekmek yiyor çünkü. Değerli arkadaşlar, bizim hakikaten istediğimiz çok bir şey değil. Malatyalı çiftçi dürüsttür. Malatyalılar borcuna sadıktır. Malatyalılar, organize sanayiden tarımına kadar her alanda borcuna sahip çıkmıştır. Sizden ricamız, sizden isteğimiz, dileğimiz: Bu dönemde, hiç olmazsa, borçlarını erteleyin. Hakikaten büyük bir afet, don çok büyük bir afet, Malatya'nın bütün bölgelerini etkiledi. Bütün resimler var elimde. Bu konuda sizin yardımlarınızı rica ediyorum. Malatyalı çiftçi borcunu ödeyemiyor, çocuğunu okutamıyor. Malatyalı çiftçi sayenizde açlıkla karşı karşıya” dedi.
“DON İNSANLARI AÇLIKLA KARŞI KARŞIYA GETİRDİ”
Ağbaba “Bizler bunu, bakın, sık sık dile getirdik, sık sık söylüyoruz. Malatya'nın -eğer isim de isterseniz- Orduzu bölgesi, yüzde 80 yanık; Akçadağ merkezde yüzde 80 yanık, Ören'de yüzde 50 zarar; Bahri beldesi, mahalleleri, havaalanı düzlüğü, Tohma boyundaki köylerde, Esenbey'de, Kırkpınar'da, Duranlar'da, Şekerobası'nda, İkinciler'de, Çimiş'te, Dedeköy'de, Örüşkü'de, Keklikpınarı'nda, Şıhlar'da, Aksaray'da, Kömekavak'ta, Yağmurlu'da, Örnekköy'de, Sincik'te, Gölpınar'da, Sahilköy'de don kayısı üreticilerini, yeni açan çiçeklerini vurdu. Don, insanların yaşamını vurdu. Don, insanları maalesef açlıkla karşı karşıya getiriyor. Don, Eğribük'te, Bereketli'de, Etiğen'de, Dedekargın'da, Balaban'da, Tecirli'de, Sinanlı'da, Doğanşehir'in köylerinde, Suçatı'da, Yuvalı'da maalesef yaşamları yok etti, yaşamları vurdu” ifadelerini kullandı.
DESTEKLERİNİZİ ESİRGEMEYİN
Ağbaba Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz’a yönelik “Sayın Bakan, ben Tarım Bakanından rica ettim, Maliye Bakanından rica ettim, bir kez de sizden rica ediyorum: Bu konuda, kayısıyla ilgili -bu benim meselem değil, bu bütün Malatya'nın meselesi- desteklerinizi esirgemeyeceğinize inanıyor, hepinizi saygıyla sevgiyle selamlıyorum.” ifadeleriyle konuşmasına son verdi.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56