EMEKÇİLER TORBA'YA GİRMEYECEK!

Birleşik Taşımacılık Sendikası (BTS) Malatya Şube Başkanı, Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Dönem Sözcüsü Kasım OTUR, bir basın açıklaması yaparak hükümeti uyardı.

EMEKÇİLER TORBA'YA GİRMEYECEK!
Birleşik Taşımacılık Sendikası (BTS) Malatya Şube Başkanı, Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Dönem Sözcüsü Kasım OTUR, bir basın açıklaması yaparak hükümeti uyardı. Torba Yasa Tasarısının derhal geri çekilmesini, bu yasa tasarısı kabul edilirse emekçilerin yaşamının bugünkünden çok daha fazla zorlaşacağını, emeğin çok daha fazla sömürüleceğini söyledi. Torba Yasa Tasarısının geri çekilmemesi durumunda tüm emekçileri meclise yürümeye çağırdı ve sözlerini şöyle sürdürdü:
 
EMEKÇİLER TORBA'YA GİRMEYECEK!
 
 
MECLİS’TE GÖRÜŞÜLMEKTE OLAN “TORBA YASA”YLA:

İşsizlik Fonu yağmalanacak!
İşçilerin, işsizlik halinde kullanması için oluşturulan fonun yıllık gelirinin yarısı, işverenlere istihdam teşviki adı altında, altın tepside sunulmaktadır.

Sürgünler yasallaşacak!
 
Esnek ve kuralsız çalışma yasalaşacağı için on binlerce belediye işçisi “ihtiyaç fazlası” olarak Milli Eğitim veya Emniyet’in taşra teşkilatına sürgün edilecek. Bu belediyeler 5 yıl boyunca yeni işçi alamayacak. Hizmet alımı yöntemiyle taşeronlaşma yaygınlaşacak.
 
Memurlar “kamu yararı” ve “hizmet gerekleri” sebebiyle ihtiyaç duyulması halinde diğer kurum ve kuruluşlarda 6 aya kadar geçici süreyle görevlendirilebilecek.
 
Grev kararı verilmesi, grev propagandası yapılması, greve teşebbüste bulunulması ve desteklenmesi yasak kapsamına alınacak.

Sicil Sisteminin Yerini Disiplin Alacak
 
Memura 1 kademe vermede aranan 6 yıl üst üste 90 ve üstü sicil ortalaması ölçütü yerine, son 10 yılda disiplin cezası almamış olma şartı getirilecek.
Üst disiplin amirlerinin ilçelerde kaymakam, illerde ise valiler olması öngörülüyor.
 
Ödünç memurluk getirilecek! 
Tasarı kabul edildiğinde memurlar da işçiler gibi başka kurumlara “ödünç” verilebilecek. Norm kadro fazlası kamu emekçileri “ihtiyaç fazlası personel” olarak 4/C’ye geçirilecektir.
657 sayılı Devlet Memurları Yasasındaki iş güvencesini ortadan kaldıracak değişikliği de içeriyor.

Çalışanlar, köleleştirilecek!
 
“Uzaktan çalışma”, “evden çalışma” ve “çağrı üzerine çalışma” biçiminde iş yaşamı esnek ve kuralsız hale getiriliyor. Bunun sonucunda hepimizi bekleyen şudur: 
vKısa süreli çalışma nedeniyle tüm çalışanlar primlerini 30 güne tamamlamak için kendi cebinden ödeme yapacak. 
vKendi cebinden primini tamamlamayan sağlık sigortasından yararlanamayacak, ömür boyu emekli olamayacak.
vKadın emeği sömürülecek.
v24 saat hizmet verilen kurumlarda çalışma saati ve şekilleri kurum amirlerince düzenlenecek.Özelleştirmenin önü tümden açılacak!

Özelleştirmeye tabi kurum ve kuruluşlarla ilgili yargı kararlarının uygulanamayacağı hükmü getirilmektedir.

Gençlerin ve çocukların geleceği çalınacak!

16-18 yaş arasında çalışan yüz binlerce genç ortalama 85 TL daha az ücret alacak. İşe ilk girişlerde deneme süresi 2 aydan 4 aya çıkacaktır.

Stajyerlik uygulamasıyla ücretler düşürülüp, sömürü artırılacaktır. Meslek yüksek okulu öğrencileri, meslek lisesi ve çıraklık okulu öğrencileri ile aynı kategori içine sokularak stajyerlik ve çıraklık ücretleri düşürülecektir.18-29 yaş arası erkek ve 18 yaş üstü kadın çalıştıran işverenlerin sigorta primleri işsizlik fonundan karşılanacak.
 
 Denetimsizlik artırılacak!
 
İşçi lehine iş müfettişleri eliyle yapılan denetimler, işçinin temel haklarına ve alacaklarına dair yetki bağımsız iş müfettişlerinden alınarak bakanlık personeline verilerek denetimsizlik artırılacak.
 
İşverene vergi affı, emekçiye ücret esnekliği ve sefalet; kadınlara ve çocuklara yoğun emek sömürüsünü getiren, tüm çalışanların iş güvencesini ortadan kaldıran “Torba Yasa” Tasarısı GERİ ÇEKİLSİN!
Bu sefalet ve kölelik belgesini geri çektirmek için;
Emekçiler TBMM’ye YÜRÜYOR! 31.01.2011
 
Sultan KILIÇ - Malatya
 
                                

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56