ENVER KİRAZ; BARAJLAR BİTİRİLMİYOR, MALATYA KAYBEDİYOR

CHP Malatya İl Başkanı Enver Kiraz'ın Malatya'da ki barajlar konusunda basın açıklaması yaptı kiraz yaptığı açıklamada Malatya’ya üvey evlat muamelesinin yapıldığının en güzel göstergesi yıllardır bitirilemeyen barajlarımızdır dedi.

ENVER KİRAZ; BARAJLAR BİTİRİLMİYOR, MALATYA KAYBEDİYOR
 SAYIN BAKAN, O ÇEKİ NE ZAMAN KULLANACAKSIN?

AKP Hükümetinin Malatya’yı gözden çıkardığının resmini, halkımızın mağduriyetini kamuoyuna açıklıyoruz.Bugün de Türkiye’de eşi benzeri olmayan bir mağduriyet örneğini sizlere aktaracağız.

KÖYLÜLER TARLALARINA KÜSÜP, KÖYLERİNİ TERK ETTİLER

Malatya’ya üvey evlat muamelesinin yapıldığının en güzel göstergesi yıllardır bitirilemeyen barajlarımız.Şu anda hizmete açılmamış 3 adet barajımızın hali içler acısı. Bazılarının baraj gövdesi tamamlanmış ortada kanalları yok. Bazılarının ortada ne barajı ne de sulama kanalları var. Bunları ne hükümet yetkilileri ne de Malatya’daki yetkililer takip etmektedir. İktidar üyeleri bu barajları bitirmek için bir adım atmadıkları gibi, her seçim döneminde barajların bitirilmesini seçim malzemesi olarak kullanmaktadır. Köylülerimiz, çiftçilerimiz mağdur olmuş, tarlasına küsmüş, köyünü terk etmeye başlamıştır.

Barajlarımızın yapımlarının gecikmesi nedeniyle,  Malatya milyonlarca lira  kaybetmiştir.

  • Kale-Kapıkaya (Turgut Özal) Barajı, 2012 yılı sonunda tamamlandı ve barajda su tutuldu. Ancak sulama kanalları henüz tamamlanmadı. Bu nedenle projenin gecikmesi 70 Milyon liralık gelir kaybına sebep oldu.

·         Yazıhan-Boztepe (Recai Kutan) Barajı, 2012 yılında tamamlanıp barajda su tutuldu. Kapıkaya Barajı gibi Boztepe barajının da sulama kanalları henüz tamamlanmış değil. Boztepe Barajı sulama tesislerinin ihalesi 31 Ekim 2013 tarihinde yapılmış olup, 2017 yılı sonunda tamamlanacağı açıklanmıştır. Sulama kanalları baraj ile birlikte bitirilmiş olsaydı 225 milyon lira  köylümüzün kaybı olmayacaktı.

·         Arguvan-Yoncalı Barajında, 1996 yılından 2002 yılına kadar işin % 25 tamamlandı. AKP iktidarı Yoncalı Barajı’nı kara listeye aldı ve şantiye  kapısına kilit vurdu. Baraj, önceliğini yitirmiş proje kapsamına alındı. Her yıl siyasiler tarafından yatırım programına alındı ama ihalesi yeniden yapılamadı. 22 Ekim 2013 tarihinde ihaleye çıkıldı ve teklifler verildi ancak barajın yüklenicisi henüz belli olmadı.  Yoncalı projesi bitirilmiş olsaydı yılda yaklaşık 70 Milyon lira  gelir elde edilecekti. 17 yıldır bir arpa boyu yol alamayan Yoncalı Barajı durup durup ihale ediliyor. Umarız bu son ihalesi olur.

SU TARLAYA AKMADI, BUHARLAŞTI

Barajların normal şartlarda yapım süresi yetkililer tarafından 4 yıl olarak belirtmektedirler. Ama Malatya’da ki barajlar en az 10-15 yılda hala bitirilemedi.Köylüler suya baktı, su tarlaya akıtılamadı.Kanalları olmayan barajlarda su da buharlaşmaya devam etti.

Sayın Bakan Veysel Eroğlu, bundan 1 yıl önce Malatya ziyaretinde “Başbakanın Malatya’yı çok sevdiğini, gönül bağının olduğunu ,Başbakanın kendisine Malatya için ne gerekiyorsa yap, kesenin ağzını aç diye  açık çek verdiğini,  dolayısıyla ben de ondan aldığım bu açık çekle Malatya’da ne gerekiyorsa onu yapacağım” demişti.

Sayın Bakana sesleniyorum. Madem Başbakan size açık çek verdi. Bu konuşmanızın üzerinden 1 yıl geçti. O çeki ne zaman kullanacaksınız? Baraj yapıp sulama kanalı yapılmayan bir şehre şimdi değil de ne zaman yardımcı olacaksınız? Malatyalıları ne zaman önemseyecek, ihtiyaçlarını karşılayacaksınız?

Malatya’nın kıraç toprakları su bekliyor. Verimli topraklarımız üretim yapmayı bekliyor. Malatya’nın sesine artık kulak verin.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56