HAÇOVA DERNEĞİNİN ABDAL MUSA BİRLİK LOKMASI YAPILDI. PAŞAKÖŞKÜNDE ALEVİLER BİR KÜLTÜR MERKEZİ YAPTIRMAK İSTİYOR

Aleviler, Paşaköşkü Mahallesi’nde bir kültür merkezi yaptırmak istiyorlar. Paşaköşkünde dernek binasında yapılan Abdal Musa Birlik Lokmasında binanın zemin katına ve bodrum katına sığmayan yüzlerce insan, dernek binasının önünde toplandı.

HAÇOVA DERNEĞİNİN ABDAL MUSA BİRLİK LOKMASI YAPILDI. PAŞAKÖŞKÜNDE ALEVİLER BİR KÜLTÜR MERKEZİ YAPTIRMAK İSTİYOR
          Haçova Köyü Kültür ve Dayanışma Derneği’nin düzenlediği Abdal Musa Birlik Lokması’na çok sayıda bürokrat, parti ve sivil toplum kuruluşu temsilcisi katıldı. Malatya Vali Yardımcısı Bilal BOZDEMİR, İl Emniyet Müdürü Ali Osman KÂHYA, Pir Sultan Abdal Kültür ve Dayanışma Derneği (PSAKD)Malatya Şube Başkanı Songül CANPOLAT, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İl Başkanı Veli AĞBABA, Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet KAVUK, Yeşilyurt CHP İlçe Başkanı Hamit KİRAZ ve yüzlerce Haçovalı konuk katıldı.
Malatya Paşaköşkü Mahallesi Yeşilyurt Caddesi’ndeki dernek binasında Abdal Musa Birlik Lokması yapıldı. Birlik lokmasına yüzlerce insan katıldı. Dernek binasının zemin katına ve bodrum katına sığmayan yüzlerce insan, dernek binasının önünde toplandı. Dışarıya dizilen masa ve sandalyeler de yetmeyince insanlar, ayakta yediler lokmalarını.
Aleviler, Paşaköşkü Mahallesi’nde bir kültür merkezi yaptırmak istiyorlar.
Bu durumu, konuklardan Coşkun KURT’a sordum. Coşkun KURT: “Görüyorsunuz, yüzlerce insan toplandı buraya. Dernek yöneticileri, Haçovalı kardeşlerimiz, canla başla çalışıyorlar. Organize mükemmel, her şey düzenli ve pratik; ama yer sorunu var. Şimdi bu mahallede, Paşaköşkü, ya da Ataköy Mahallesi’nde bir cem evi olsaydı, bu insanlar kış soğuğunda kapı önünde kalmayacaklardı. Allah’tan hava iki derece, çok soğuk değil. Kaldı ki kar da yağsaydı yine toplanacaklardı. Alevilerin aşuresi oluyor, Abdal Musa lokması oluyor, cenazeleri oluyor. Cenazeyi kaldıracak bir cem evi yok. Alevileri, cenaze için dahi olsa camiye gitmeye mecbur bırakmak istiyorlar da bunun için cem evlerine yasal izin vermiyorlarsa, boşuna beklerler. Aleviler, cem evi istiyor. Bu tür dayanışma etkinliklerini, cenaze törenlerini, cem evlerinde yapmak istiyorlar. Devletten para da istemiyorlar. Devletten sadece, yasal olarak tanınmak istiyorlar.” dedi.
Lokmayı iki gündür hazırlayan ve pişiren, Haçovalı Ali ÖZTORUN, Hasan ÖZTORUN, Yusuf AŞUT’tu. 100 kilo et, 125 kilo bulgur, 10 kilo özel tereyağı ile beş teşt dolusu etli pilav pişirerek, Abdal Musa Lokması hazırladıklarını söylediler. Lokmalar, yüzlerce konuğa bol bol yetti. Lokmanın dağıtımı oldukça temiz ve düzenliydi. Haçova Köyü Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Yaşar YAZLAK ve Kadın Komisyonu Başkanı Şengül DOĞAN, her yana koşan, her işe yetişen, konuklarla teker teker ilgilenen dinamik, becerikli insanlar.
Haçova Köyü Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Yaşar YAZLAK’a cem evi sorununu sordum. Yaşar YAZLAK: “Bu dernek binasına taşınalı üç ay oldu. Buranın mülkiyeti derneğimizindir. Doğalgazını da bağlattık. Böyle etkinlikleri sıkça düzenliyoruz. Halkımızın yoğun talebi var. Dernek binası, halkımıza yetmiyor. Yeşilyurt Caddesi’ne yakın bir yerde arsamız var. Belediye Başkanı Sayın Ahmet ÇAKIR’la görüştük. Yakında tekrar görüşeceğiz. O arsaya, kültür merkezi yapmak istiyoruz. İçerisinde cem evi, kütüphanesi, okuma salonu, konferans salonu, mutfağı, cenaze defin işlemlerinin yapıldığı bölüm de dâhil olmak üzere çok işlevli bir kültür evi yaptırmak için çabalıyoruz.” dedi.
Haçova Köyü Kültür ve Dayanışma Derneği Kadın Komisyonu Başkanı Şengül DOĞAN: “Halkımızın dayanışması, beraberliğini sürdürmesi, inançlarına ve geleneklerine sahip çıkması bağlamında bu tür etkinlikleri sıkça düzenliyoruz. Geçen haftalarda Aşure Birlik Lokması yaptık. Kapalı spor salonunda iki bin kişilik Kardeş Türküler Konseri düzenledik. Şimdi Abdal Musa Birlik Lokmasındayız. Haftaya Mersin’de olacağız dernek olarak. Haçovalılar şenliği düzenleriz, halayımıza binlerce insan katılır, ayrı halay çekilmez, bizimki tek halaydır. Birliğimizi simgeler. Derneğimizde matematik, İngilizce, halk oyunları ve bağlama kursları düzenliyoruz. Gençlik komisyonumuzun gönüllü gençleri, her işe yetişiyor. Şu etkinliklerde onlarca insan çalışıyor. Hiçbiri para karşılığı yapmıyor bu hizmetleri. Hak rızası için hizmet yarışında herkes.” dedi.
Bir cem evi yapımı konusunda CHP İl Başkanı Veli AĞBABA’nın ne düşündüğünü öğrenmek istedim. Veli AĞBABA: “Halkımızın inançları, gelenekleri, birlik ve dayanışma açısından önemlidir. Sadece cem evi değil de içerisinde cem ev de olan, çok işlevli bir kültür merkezi yapılması gereklidir.” dedi.
Vali Yardımcısı Bilal BOZDEMİR: “ Bu lokmanın birlik ve bütünlüğümüze hizmet etmesini diliyorum. Bu tür etkinliklerin devam etmesini diliyorum. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.” dedi.
Dede Ali BÜYÜKŞAHİN: “ Hak; Muhammet, Ali bereketi vere. İmam Hasan, İmam Hüseyin ve Hünkâr Hacı Bektaş-ı Veli yolunda olanlara helal ola. Lokmalarımız, taşa; dökülmeye. Lokmalarımız, hayırlara ve birliğe vesile ola. Hızır olsun, Abdal Musa Olsun, Hıdrellez lokması olsun. Hizmet edenlerden Hak razı olsun. Bu etkinliklerimiz, beraberliğimizin sürmesi adına sürekli olsun.” diye Türkçe dua etti.
Haçova Köyü Kültür ve Dayanışma Derneği’nin düzenledipi Abdal Musa Birlik Lokmasında, konuklara etli pilav lokması, yufka ekmeği ve ayran ikram edildi. Oldukça temiz, düzenli ve hızlı gerçekleşti lokma dağıtımı.  
Güler Kasetçilik ve Organizasyon’dan Özcan GÜLER, etkinliğin ses düzeneğini üstlenmişti.
 
Sultan KILIÇ – MALATYA  

               

                                  
 

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56