HEDEFLERİ BÜYÜK KÜLTÜR REHBERLERİ YETİŞİYOR

Malatya Kültür ve Yaşam Derneği'nin organizesiyle oluşturulan "Kültür Rehberleri" (KÜRE) yetiştirme eğitim çalışmasının ikincisi gerçekleşti.

HEDEFLERİ BÜYÜK KÜLTÜR REHBERLERİ YETİŞİYOR
Malatya Kültür ve Yaşam Derneği'nin organizesiyle oluşturulan "Kültür Rehberleri" (KÜRE) yetiştirme eğitim çalışmasının ikincisi gerçekleşti.
 
Malatya Ticaret ve Sanayi Odası'nın toplantı salonunda, yaşları on ile on iki arasındaki ilköğretim öğrencileri bir araya getirildi. Malatya Kültür ve Yaşam Derneği Başkan Yardımcısı Funda Kurt, toplantının sunuş konuşmasını yaptı. Öğrencilerde tarih bilincini ve kültürel bilinci geliştirmeyi hedeflediklerini belirten Funda Kurt: "Malatya Kültür ve Yaşam Derneği olarak; ilimize, kentimizin dününe, kültürel zenginliğine, yaşama bilincine sahip çıkarak yarınlara güvenle ilerleyebiliriz. Siz gençler, bu bilinçle kültürümüze sahip çıkabilecek bireylersiniz. Yaşınız küçük; ama hedefiniz büyük. Sizleri kutluyorum.” dedikten sonra sözü, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü uzmanlarından Bülent Korkmaz aldı.
 
Bülent Korkmaz, kendisinin bu mesleği seçişini esprili bir dille anlattıktan sonra yaşamdan örneklerle Malatya’nın kültürel zenginliğine değindi. Çırmıhtı’dan Aşağışeher’e zevkli bir yolculukla Orduzu’ya getirdi sözü. Hitit, Sümer uygarlığından Anadolu Medeniyetleri Müzesi’ne, oradan da Aslantepe höyüğüne bir dizi yolculuk yaptırdı çocuklara slayt eşliğinde. Çocuklar, rahatlıkla sorularını sordular, gözlemlerini ve yaşamlarındaki kazanımlarını paylaştılar.
 
Kültür ve Yaşam Derneği Basın Sözcüsü Yaşar Karaaslan da: “Öğrencilere sadece teorik bilgiler verilmeyecek. Uygulamalı eğitim de gerçekleştirilecek. Tarihi eserlerimizi yerinde görüp inceleyebilecekleri geziler de düzenlenecek. Tarih ve kültür bilinci oluşan gençlerin geçmişlerinin sağlamlığı, geleceklerinin güvenli olacağı anlamına gelir.” diyerek bu eğitim çalışmalarının süreceğini söyledi.
 
 
 
Sultan KILIÇ - Malatya
 
 

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56