HRANT DİNK'İN HAYALİ GERÇEK OLUYOR-TAŞHORAN KİLSESİ ONARILIYOR

Malata Çavuşoğlu Mahallesi ile lan Salköprü Mahallesi arasında yer alan Taşhoran Ermeni Kilisesi’nin onarımının yapılması için çalışmalar başladı.

HRANT DİNK'İN HAYALİ GERÇEK OLUYOR-TAŞHORAN KİLSESİ ONARILIYOR
Malatya’da Çavuşoğlu Mahallesi ile Hrant Dink’in doğduğu mahalle olan Salköprü Mahallesi arasında yer alan Taşhoran Ermeni Kilisesi’nin onarımının yapılması için çalışmalar başladı.
 
- DOĞDUĞU MAHALLEDEKİ TAŞHORAN ERMENİ KİLİSESİ’NİN ONARIMI YAPILIYOR
 
Malatya Merkez Çavuşoğlu Mahallesi’nde bulunan tarihi Taşhoron Ermeni Kilisesi’nin Malatya Valiliği Kültürel Değerleri Değerlendirme ve Koruma Birliği’nin (KUDEB) girişimleri sonucu onarımının yapılacağı bildirildi.
 
Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür ve Tabiat Varlıkları’nı Koruma Kurulu’ndan karar çıktığı ve tarihi Taşhoron Kilisesi’nin onarılacağı ifade edildi.
 
Taşhoron Kilisesi’nin onarılması için proje çalışmasının koordinatörü olan Yüksek Mimar ve Restoratör Nüvit Bayar, ilk önce rööleve ve yeniden tasarımlama çalışması yapacaklarını söyledi.
Çavuşoğlu Mahallesi Muhtarı Mustafa Şahin ise, “Buranın restore esilmesi için hemşehrimiz Turgut Özal‘ın sağlığında Ankara’ya gidip mecliste rahmetliye dilekçe vermiştim. O zaman şartlar iyi değildi. Bugün şartlar o güne göre düzeldi ve Taşhoran Kilisesi’nin onarılması kararı çıktı. Çizim çalışmaları başlatıldı. 4-5 ay sonra da restore çalışmasına başlanacak. Bunda emeği olan sayın valimiz Doç. Dr. Ulvi Saran’a teşekkür ederiz.”dedi.

“Çavuşoğlu Mahallesi halkından 85 yaşındaki Hacı Çelik: “Bizimkiler, Almanya’da cayır cayır cami yapıyor. Hatta cami yapımı için Alman belediyeleri, parasal destek de veriyor. Biz Ermeni kardeşlerimizin ibadet yerlerine neden karşı çıkalım ki? Ermeni kardeşlerimizin komşuluğundan doyup usanmadık. Onları çok özlüyoruz. Bu güzel kilise, bir an önce ibadete açılsa da onları yine aramızda görsek. Çocukluğumda Ermeni komşularımız, burada ibadet ederken biz de kapıdan onlara merakla bakardık. Tunçtan büyük bir de çanı vardı kilisenin. Kilisenin kapısının açıldığını duydum, bastonuma dayanarak yavaş yavaş geldim.” dedi.
 
Yıllardır kapısı taşla örülüp kapatılan ve içine girilemeyen tarihi Taşhoran Ermeni Kilisesi’nin onarılması için kapısının açılması ve içerisinde çalışmaların başlatılması mahalle halkını da memnun etti.
 SultanKILIÇ  

                         

SULTAN KILIÇ

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56