İHD MALATYA ŞUBESİ İRAN’DAKİ İDAMLARA İSYAN ETTİ

İnsan Hakları Derneği Malatya Şubesi, diğer sivil toplum örgütleriyle birlikte Malatya Postanesi’nin önünde basın açıklaması yaptı.

İHD MALATYA ŞUBESİ İRAN’DAKİ İDAMLARA İSYAN ETTİ
                     
İnsan Hakları Derneği Malatya Şubesi, diğer sivil toplum örgütleriyle birlikte Malatya Postanesi’nin önünde basın açıklaması yaptı. Basın açıklamasından sonra, sivil toplum örgütü üyeleri, postane binasına girerek, birçok devletin büyükelçilerine, İran’daki idamlara dur denmesini isteyen mektuplarını postaladılar.
İHD Malatya Şube Başkanı Murat ORAL; İHD, MAZLUMDER, KESK VE PSAKD adına bir basın açıklaması yaparak, İran İslam Cumhuriyeti’ndeki rejim muhaliflerine uygulanan idamları kınadı. İnsan yaşamına devlet eliyle son verilmesini kabul edemeyeceklerini söyledi. İnsan hakları ihlallerine çözüm getirecekleri yerde, insanın en doğal yaşam hakkına son vermelerini, insan hakları savunucuları olarak kabul etmelerinin mümkün olmadığını söyleyerek sözlerini şöyle sürdürdü:

İRAN; ÖLÜM CEZASINI KALDIRMALI, İNFAZLARI DERHAL DURDURMALIDIR!
İran İslam Cumhuriyeti, Çin Halk Cumhuriyeti’nden sonra dünyada en fazla ölüm cezasını uygulayıp infazları gerçekleştiren ülkedir. Bugüne kadar görülmüştür ki, bu cezayı uygulayan ülkeler, bu cezadan elde etmeyi umdukları toplumsal faydayı bulamamışlardır, bulmaları da mümkün değildir.
Ölüm cezası yaşam hakkını ortadan kaldıran bir devlet şiddetidir. Yaşam hakkı, korunması gereken en öncelikli haktır. Yaşam hakkının bizzat devletler tarafından bir ceza olarak ortadan kaldırılması, insan hakları savunucuları tarafından asla kabul edilemez.
İran gibi ölüm cezası uygulayan birçok ülkede çok ciddi demokrasi ve insan hakları sorunları vardır. Bu ülkeler, demokrasi ve insan hakları sorunlarını çözmek yerine, ölüm cezası uygulayarak insan hakkı ihlali yaratmaya devam etmektedirler. İran’da özellikle Kürt kökenli rejim muhaliflerinin adil yargılanma hakkına uyulmadan yargılama süreçlerine tabi tutulup ölüm cezası verilerek, cezaların infaz edilmesi, gerek İran’da gerekse İran’a komşu ülkelerde toplumsal infiale yol açmaktadır. İnsan hakları örgütleri olarak bu infiale seyirci kalamayız.
İran İslam Cumhuriyeti’ni bir an önce ölüm cezasını yasaklayan insan hakları belgelerini kabul edip uygulamaya ve infazları durdurmaya davet ediyoruz.26.01.2011
 
İnsan Hakları Derneği Malatya Şubesi (İHD)

İnsan Hakları ve Mazlumlar için Dayanışma Derneği Malatya Şubesi (MAZLUMDER)
 
Kamu Emekçileri Sendikaları Malatya Şubeler Platformu (KESK)
 
Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Malatya Şubesi (PSAKD)
 
 
Sultan KILIÇ - Malatya

SULTAN KILIÇ

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56