İNÖNÜ ÜNİVERSİTESİNDE 5. ARGUVAN TÜRKÜ GÜNLERİ YAPILDI

İnönü Üniversitesi Rektörlüğü tarafından her yıl düzenlenen Arguvan Türkü Günleri’nin 5.si üniversite kampüsündeki Turgut Özal Kongre ve Kültür Merkezi’nde yapıldı.

İNÖNÜ ÜNİVERSİTESİNDE 5. ARGUVAN TÜRKÜ GÜNLERİ YAPILDI
İnönü Üniversitesi Rektörlüğü tarafından her yıl düzenlenen Arguvan Türkü Günleri’nin 5.si  üniversite kampüsündeki Turgut Özal Kongre ve Kültür Merkezi’nde yapıldı. 
 
Arguvan’ın köylerinde yaşayanlardan oluşturulanların semah ekibinin semah gösterisiyle başlayan gecede sahne alan İnönü Üniversitesi Türk Halk Müziği Topluluğu, Ozanlar Grubu ve Arguvan Türkü Günleri’ne konuk olan Ünlü Sanatçı Oğuz Aksaç izleyenlere türkülerle dolu bir gece yaşattı.
 
Ünlü sanatçı Oğuz Aksaç, ‘Dünyada birçok yeri müziği ile tanımlarız. Arap Müziği, Fransız Müziği, Yunan Müziği deriz. Müzikleri ülkeleriyle biliriz. Dünyada küçücük bir yer müzikte bir form çıkarmış o da bir tek Arguvan’dır sanırım’ dedi.
 
İnönü Üniversitesi Kongre ve Kültür Merkezi’ndeki konseri, Vali Vasip Şahin, Cumhuriyet Başsavcısı Muzeffer Sayın, İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr: Cemil Çelik, Hacı Bektaş-ı Veli Kültür Merkezi Vakfı Başkanı Hasan Meşeli, Karaciğer Nakli Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Sezai Yılmaz, Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyelerinden Prof. Dr. Yaşar Bayındır, öğretim üyeleri, öğrenciler ve kalabalık bir müziksever topluluğu izledi.
 
‘Arguvan Türkülerine sahip çıkıyoruz’
Gecede davetlileri selamlamak için sahneye davet edilen İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cemil Çelik, müzikal anlamda dünyada çok özel bir yeri olan Arguvan Türküleri’ne sahip çıkmak için üniversite olarak düzenledikleri ‘Arguvan Türkü Günleri’ni geleneksel hale getirdiklerini söyledi. Prof. Dr. Çelik, ‘Arguvan Türküleri’ne sahip çıktık, çıkmaya devam edeceğiz. Yerel değerlerimizi, öz değerlerimizi yansıtan bu geceyi birlikte paylaşacağız. Umuyorum hoşça vakit geçiririz’ dedi.
 
Arguvan’ın köylerinden gelen ‘Büyükler’in semah gösterisiyle başlayan gecenin ilk bölümünde solistliğini İrfan Yılmaz, Nurcan Selçuk,  Abdullah Eymen Kulcu ve Fulya Kulcu Önal’ın yaptığı, sazlarda ise Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Turan Sağer, Sinan Haşhaş, Doğukan Dursun, Bekir Tanyeri, İrfan Yılmaz, Cem Gökkaya, Mesut Ercan, Mehmet Kapıkıran, Sıdık Göçer, Haluk Alıcı, Ömer Dede, Serhat Varlı’nın yer aldığı İnönü Üniversitesi Türk Halk Müziği topluluğu birbirinden güzel türküler söyledi.
 
Türk Halk Müziği topluluğunun ardından Şeyma Gedikli, Seher Dilek, Gamze Gülmez, Bahar Narin, Elçin Demirci, Onur Güneş ve Aykut Alp Tetik’ten oluşan İnönü Üniversitesi Ozanlar Grubu, Arguvan yöresine ait deyişleri seslendirdi. Solistlere sazlarda, bas bağlamada Prof. Dr. Sağer, şelpe bağlamada Sinan Haşhaş, bağlamlarda Caner Küçükkeleş, Enes Yeşilyurt, Batuhan Bilal Kurt, Ali Baygın ve bendirde Tugay Karaca eşlik etti. 
 
Oğuz Aksaç Coşturdu
Arguvan Türkü Günleri’nin onur konuğu olarak geceye katılan Ünlü Sanatçı Oğuz Aksaç, izleyenlere  müzik ziyafeti sundu. Alkışlar, ıslıklar ve tezahüratlar eşliğinde sahneye çıkan Aksaç, ağırlıklı olarak seslendirdiği Arguvan uzun havalarını seslendirdi.
Arguvan’ın müzik dünyasında önemli bir yeri olduğuna vurgu yapan Aksaç ‘Fransız Mutfağı deriz, İtalyan Mutfağı deriz ama bir de Antep Mutfağı deriz. Antep yemek konusunda bir form çıkarmış. Müzik’te de böyle deriz. Arap Müziği, Fransız Müziği, Yunan Müziği deriz. Hep ülkeleriyle anarız. Ama küçücük bir yer var ve burası kendi formunu çıkarmış. O da Arguvan. Sanırım Arguvan, dünyada tektir’ diye konuştu.Yöresel türküleri ve uzun havaları kendine özgü bir tarzla seslendiren Oğuz Aksaç, adeta ses şov yaparken, seslendirdiği halaylarla da solonu coşturdu. Gece, Vali Vasip Şahin, Rektör Prof. Dr. Cemil Çelik, Cumhuriyet Başsavcısı Muzaffer Sayın, Karaciğer Nakli Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Sezai Yılmaz’ın sanatçılara, saz ekibine ve solistlere çiçek sunumuyla sona erdi.
 

Malatya Haber

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56