İNSAN HAKLARI DERNEĞİ MALATYA ŞUBESİ’NDEN HÜHÜMETE SERT UYARI

İnsan Hakları Derneği (İHD) Malatya Şubesi “torba tasarı” denen yasa tasarısını protesto etmek isteyen emekçilerin, Ankara’da polisin sert müdahalesi ile dağıtılması ve gösteri yapmalarının engellemesini kınadı.

İNSAN HAKLARI DERNEĞİ MALATYA ŞUBESİ’NDEN HÜHÜMETE SERT UYARI
                TBMM’de görüşülmekte olan ve adına “torba tasarı” denen yasa tasarısını protesto etmek isteyen emekçilerin, Ankara’da polisin sert müdahalesi ile dağıtılması ve gösteri yapmaları engellemesi; İnsan Hakları Derneği (İHD) Malatya Şubesi’nde yapılan bir basın açıklamasıyla kınandı.
 
               Basın açıklaması yapan İnsan Hakları Derneği (İHD) Malatya Şube Başkanı Murat Oral’a: “Başbakanın, Mısır’daki gösterileri, halkın demokratik tepkileri olarak kabul ederken Türkiye’deki demokrat kitle örgütlerinin hak arama mücadelesiyle gösteri yapmalarını polis şiddetiyle engellemesi, bastırması nasıl açıklanabilir?” sorusuna, İHD Malatya Şube Başkanı Murat ORAL:”Demokratik kültürden gelmeyen, demokratik kültüre sahip olmayan AKP’nin demokratik hak isteklerine tahammülsüzlüğüdür. Bu çelişki AKP’nin demokratik kültürü içselleştirememesinin göstergesi olan çelişkidir.” dedi.
 
           Murat Oral, sözlerini şöyle sürdürdü:
 
DEMOKRATİK GÖSTERİ HAKKI'NA POLİS DEVLETİ MÜDAHALESİ
 
TBMM’de görüşülmekte olan ve adına “torba tasarı” denen yasa tasarısını protesto etmek isteyen işçi ve emekçiler, Ankara’da polisin sert müdahalesi ile dağıtıldı ve gösteri yapmaları engellendi. TBMM’de görüşülen yasa, çalışma yaşamını düzenleyen en temel iki kanun olan iş kanunu ve devlet memurları kanununu da içermektedir. Bu tasarı, ayrıca sosyal güvenlik yasası ve işsizlik fonu yasasını da kapsamaktadır. Bu nedenle işçi ve memurların örgütleri olan KESK, DİSK, TMMOB ve TTB’nin protesto amacıyla gösteri yapmaları en temel haklarıdır, kaldı ki derneğimiz üye ve yöneticileri de bu gösteriye katılmışlardır.
 
AKP hükümeti giderek Türkiye’de gösteri hakkını kısıtlamakta ve gösteriler polis şiddeti ile engellemektedir. Bugün Ankara’da 10.000 gösterici varken, göstericilerin yaklaşık iki katı polis bulunmaktaydı. Bu kadar çok polisin, başkentin en işlek caddelerini kuşatması tam bir korku havası yaratmıştır. Hükümet, yurttaşların gösteri haklarını polis devleti anlayışı polis ile engellemeye çalışmaktadır. Ankara’da tam bir polis devleti uygulaması yaşanmıştır. Barışçıl gösteri yapmak isteyen konfederasyonlar ve meslek örgütleri yönetici ve üyeleri, polis şiddeti ile karşılaşmıştır.
 
                                        AKP’NİN ÇELİŞKİSİ
 
Türkiye’de üniversite öğrencilerinin protestoları da sık sık polis şiddeti ile karşılaşmaktadır. Öğrenci gruplarının gösterilerinin engellenmesi ve zorla bastırılması, sıradan bir uygulama haline gelmiştir. Öğrenci protestoları, adeta hükümetin korkulu rüyası olmuştur.
 
Derneğimizin olduğu kadar, uluslararası insan hakları örgütleri de Türkiye’deki gösteri hakkının engellendiğini ve gösterilerin polis şiddeti ile baskılandığını raporlarında sıklıkla belirtmektedirler. Başka ülkelerdeki demokratik protestoları savunan hükümetin, kendi ülkesinde polis şiddetine başvurarak gösterileri engellemesi büyük bir çelişkidir, hükümet adeta otoriter bir yönetim anlayışı sergilemek istemektedir, bu uygulamaya ise polis devleti denir.
 
Dün Ankara’da yaşananlar, gösteri hakkının artık kullanılamaz hale geldiğini göstermiştir. Polis devletinden hoşlanan hükümetin bu tutumunu kınıyoruz.” dedi. 04.02.2011
 
 
Sultan KILIÇ - Malatya
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56