İNSANCA YAŞAM HAKKINI ALANA KADAR DİRENECEĞİZ

Malatya Demokratik Platformu, Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nde Eğitim Sen’in toplantı salonunda bir araya geldi.

İNSANCA YAŞAM HAKKINI ALANA KADAR DİRENECEĞİZ
                           Malatya Demokratik Platformu, Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nde Eğitim Sen’in toplantı salonunda bir araya geldi.
Şiir ve sinevizyon sunumundan sonra Latife Ulutaş, günün anlamı üzerine konuştu. AKP iktidarı döneminde kadınların iyice yoksullaştığını; taciz, tecavüz ve kadın cinayetlerinde hızlı bir artışın olduğunu söyleyen Latife Ulukaya, sözlerini şöyle sürdürdü: “Kadınlara karşı şiddet, en yaygın; ancak en az cezalandırılan suçtur. Ev içi şiddet; bölge, kültür, etnik köken, eğitim, sınıf, din; ne olursa olsun kadınlara karşı en yaygın suiistimal şeklidir.
Kadınlara yönelik şiddetin en fazla yoğunlaştığı dönem, savaş dönemleridir. Günümüzde milyonlarca kadın ve çocuk, dünyanın kırka yakın bölgesinde sürmekte olan çatışmalardan dolayı, kapana sıkışmış durumdadır. Bunlar ölüm, açlık, salgın hastalıklar, evsizlik ve zorunlu göçlerin yanı sıra tecavüz, cinsel zorbalıklarla da karşı karşıyalar.
Türkiye’de yaşanan iç çatışmalarda da durum çok farklı değil aslında. Korucular tarafından tecavüz edilen, tecavüzcüsünün çocuğunu doğuran Şükran Aydın 12 yaşında. Sırtından kurşunlanan Uğur Kaymaz 13 yaşında. Küçücük bedeni havan topuyla parçalanan Ceylan Önkol ve binlerce taciz, tecavüz ve faili meçhuller.
Emeğimiz, bedenimiz ve kimliğimiz için mücadeleye devam edeceğiz. Cinsel, ulusal, sınıfsal sömürüye boyun eğmeyeceğiz. Bugün salonda bir araya geldik. Aynı yoğunlukla, aynı kararlılıkla meydanlara da ineceğiz. İnsanca yaşam hakkımızı alıncaya kadar direneceğiz.
Katılımcı kurumlar: Eğitim Sen, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği, BDP, ÖDP, EMEP, EDP, ESP, İHD. Teşekkür ediyorum.” dedi.
Latife Ulukaya’nın konuşmasından sonra müzik dinletisi sunuldu. Şengül Çoban Korkut, Engin Cengiz ve Mehmet Vadi’nin türküleri eşliğinde halaylar çekildi, zılgıtlar atıldı. 8 Mart 2011 Salı günü saat 16.00’da Soykan Parkı’nda Dünya Emekçi Kadınlar Günü ile ilgili basın açıklamasında buluşulması duyurularak toplantıya son verildi.
 
Sultan KILIÇ - Malatya  
 

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56