İŞÇİ BAYRAMI, MALATYA’DA DA HALAYLARLA KUTLANDI

Bir Mayıs İşçi Bayramı, emekçilerin dayanışma günü, Malatya’da coşkuyla kutlandı.

İŞÇİ BAYRAMI, MALATYA’DA DA HALAYLARLA KUTLANDI
 Bir Mayıs İşçi Bayramı, emekçilerin dayanışma günü, Malatya’da coşkuyla kutlandı. Emeksiz alt kavşağında toplanan gruplar, akın akın Emeksiz meydanına yürüdüler. Ellerinde pankartlar; dillerinde slogan, marş ve ıslıklarla Emeksiz meydanını dolduran insanların etrafı, polis barikatıyla sınırlandırılmıştı. Çevrede çok sayıda polis ve polis zırhlı aracı dikkat çekiyordu.
KESK, BDP, ÖDP, ASP, EMEP, İP, CHP, ADD Malatya Şubesi, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Malatya Şubesi, İnsan Hakları Derneği Malatya Şubesi, Eğitim Sen Malatya Şubesi, YGS mağdurları, KPSS mağduru atanmayan öğretmenler, Belediye İş Sen, Yol İş Sen, SES, BES, BTS meydanı dolduran gruplardandı.
Emeksiz meydanına kurulan sahneden yapılan konuşmalar, heyecanlı topluluğu sabırsızlandırıyordu. Çifte davulun çalmasını isteyenler oyuna başlıyor; sahnedeki konuşmacılarsa davulcuların ara vermesini istiyordu. İnsanlar, yerlerinde duramıyor, oynamak, coşmak istiyordu. Konuşmacıların her biri, eline dört beş sayfa yazı alıp konuşmaya başlıyordu.
Bu meydan eğitim yeri miydi? Tamam, birazcık günün anlamını belirten etkili, vurucu söz söylenir. Sözlerin anlamını kaybetmemesi için, dikkatin dağılmaması için kısa ve doğaçlama konuşulmasından yanayım. Bu tür toplantılarda eline kâğıt alanlar, sahneye çıkmamalı bence. Doğaçlama, kısa, etkili konuşacaklar çıkmalı sahneye.
 Konuşmalar o kadar uzadı ki, insanlar ayakta beklemekten yoruldu. Çifte davul zurna çalmaya başladığında binlerce insanın yarısı meydanı boşaltmıştı. Davul zurnanın başlamasıyla susturulması da bir oldu. Sahneye Grup Özgürlük çıktı.
O nedenle konuşmacıların sözlerini yazmayacağım. Kimi pankartlardaki sloganları yazacağım:
“ Ürün tarlada, çiftçi icrada, Recep Bey havuzlu villada”
Artık, ekmek çakalın ağzında
Öğretmenler işsiz, okullar öğretmensiz; KPSS kalksın, öğretmenler atansın
Diyanet İşleri Başkanlığı kaldırılsın
Çelik’ten Çubuk’tan bakan olmaz
Hastaneler, işletme; çalışanlar, sözleşmeli köle olamaz
Anadilde eğitim hakkımız
Sınavsız üniversite, parasız eğitim istiyoruz
BujÎ Yek Gulan
Denizler yolumuzu aydınlatıyor
AKP’ye, emperyalizme, faşizme karşı mücadeleyi büyütüyoruz
Hastalar müşteri değildir
Emek, gençlik, gelecek, hayat bizden ÖSYM tarafından sehven çalınmıştır”
Son yılların en yoğun katılımlı, polislerin haricinde beş bin kişi civarında, işçi bayramı Malatya’da coşkuyla kutlandı. Herhangi bir olay olmadı. Güneşli, güzel bir günde insanlar coştu, eğlendi. Düzenli bir etkinlikti. Çocuklarıyla gelen ana babalar da az değildi. Bastonuna dayanarak gelen yaşlılar da tekerlekli sandalyeyle gelen engelli yurttaş da vardı Emeksiz meydanındaki 1 Mayıs İşçi Bayramı kutlamasında.
 
Sultan KILIÇ - Malatya

 

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56