KARANLIĞIN İÇİNDE AYDINLIK YÜZLER’ MALATYA’DA SAHNELENDİ

İnsan Hakları Derneği (İHD) Malatya Şubesi’nin girişimleriyle “Karanlığın İçinde Aydınlık Yüzler” adlı tiyatro, Malatya’da sanatseverlerle buluştu.

KARANLIĞIN İÇİNDE AYDINLIK YÜZLER’ MALATYA’DA SAHNELENDİ
İnsan Hakları Derneği (İHD) Malatya Şubesi’nin girişimleriyle “Karanlığın İçinde Aydınlık Yüzler” adlı tiyatro, Malatya’da sanatseverlerle buluştu.
Malatya Halk Eğitimi tiyatro salonunda iki kez sahnelenen oyuna ilgi ve beğeni yoğundu. Mersin Merhaba Sanat Tiyatrosu oyuncularının yorumladığı iki perdelik oyunu, Adil Okay yazdı, Ramazan Velieceoğlu yönetti. Merhaba Sanat Tiyatrosu ile 78’lilerin ortak projesi olan Karanlığın İçinde Aydınlık Yüzler adlı tiyatroda ‘Ölülerimiz Konuşuyor’ bağlamında cumhuriyetin kuruluşundan bu yana öldürülen insan hakları savunucuları konuşturuluyor.
Oyunun yazarı Adil Okay: “Bu oyunda seslerini duyduğunuz insanlar, susmanın sizi kirleteceğine; haksızlıkları görüp de bir şey söylememenin, tuhaf ve acı bir şekilde sizi, suç ortaklığına götüreceğine inanıyorlar.
Bu sesleri yanınıza alıp evlerinize götürün. Ne kadar uzaklardan geldiklerini, bu kadar yol gelmek uğruna nelere katlandıklarını unutmayın. Resmi tarih, onları yok saysa, unutturmak istese de işte onlar buradalar. Aramızdalar ve sizinle konuşuyorlar.
Sizi, tarihle ve kendinizle yüzleşmeye çağırıyorlar. Sizi, unutmanın kaygan ipine bağlı aymazlık kayığından inmeye ve sokaklara çıkıp ‘itiraz etmeye’ davet ediyorlar.” diyor.
Merhaba Sanat Tiyatrosu oyuncularınca sahnelenen oyunda konuşturulan, mücadelelerinin bedelini hayatlarıyla ödeyen insan hakları savunucularıysa şöyle sıralanıyor:
Baran Tursun
Bedrettin Cömert
Behice Boran
Berna Saygılı Ünsal
Canan Kulaksız
Doktor Hikmet Kıvılcımlı
Engin Çeber
Erdal Eren
Eşref Anyık
Ferhat Kurtay
Hrant Dink
İlhan Erdost
İmam Ateş
Kemal Altun
Kemal Çelik
Mahmut Zengin
Metin Göktepe
Musa Anter
Mustafa Suphi
Müntecep Kesici
Necmi Öner
Süleyman Okay
Süleyman Yeter
Uğur Kaymaz
Zehra Kulaksız
İHD Malatya Şube Başkanı Murat Oral: “Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan, Hüseyin İnan’ın idam edilişlerinin yıl dönümünde, insan hakları mücadelelerinde hayatlarını ortaya koyan değerli insanların yaşamlarından kesitler sunan bir tiyatronun sergilenmesini uygun gördük. Mücadeleleri yolumuzu aydınlatacak, bizlere güç verecektir. İnsan hakları ve demokrasi uğruna hayatlarını ortaya koyan bu yiğitler, bizim onurumuzdur. Üç Fidan’ı andık. Onların can yoldaşı Av. Halit Çelenk’i de bir çınar olarak bugün sonsuz yolculuğa uğurladık. Anıları önünde saygıyla eğiliyoruz.” dedi.
 
Sultan KILIÇ - Malatya
 

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56