KAYISICILARDAN İMZA KAMPANYASI

Esnaflar Paketlenmiş kükürtlü kayısıya 2000 ppm’den fazla kükürt uygulanmasından dolayı, esnafa kesilen 10 bin liralık cezadan mağdur olduklarını belirttiler.

KAYISICILARDAN İMZA KAMPANYASI
Malatya’da Kayısı ticaretiyle uğraşan bir grup esnaf, AKP İl Başkanı Bülent Tüfenkçi’yi ziyaret etti. Paketlenmiş kükürtlü kayısıya 2000 ppm’den fazla kükürt uygulanmasından dolayı, esnafa kesilen 10 bin liralık cezadan mağdur olduklarını belirttiler. Bu mağduriyeti, topladıkları 3 bin imzalı dilekçelerle kanıtlamaya çalışarak dilekçeleri, AKP Malatya İl Başkanı Bülent Tüfenkçi’ye teslim ettiler.
 
Ziyarette, kayısıcılar adına konuşan Ahmet Sayın: "Tarım Bakanlığı'nın uyguladığı kükürt sınırı nedeniyle 10 bin TL'ye kadar para cezası kesiliyor. Politikanın yanlış olması nedeniyle yaklaşık 3 bin imza toplayarak, bunların ilgili yerlere ulaştırılması için AK Parti il Başkanlığına teslim ettik" dedi.

AK Parti İl Başkanı Bülent Tüfenkçi: "Bu sorunun çözümü için AK Parti olarak üzerimize düşen görevi yerine getireceğiz. Dilekçeleri, ilgili yerlere ulaştıracağız. Kamuoyu ile Tarım Bakanlığı arasında köprü olacağız." şeklinde konuşarak dilekçeleri teslim aldı. Dilekçelerin, milletvekillerinin adına yazıldığı belirtildi.

Dilekçede: "Ülkemizde ve AB ülkelerinde sorun olan 2000 ppm. Kayısımızı bu şartlarda koruyamamaktayız. Milli ekonomimiz ve üreticilerimiz, bundan zarar görmektedir. Kuru kayısı üretim şartlarındaki değişken faktörlerden ve analiz yöntemlerinden kaynaklanan hatalardan dolayı, iç piyasaya ürün satan firmalarımızın 10 bin TL gibi ağır cezalarla cezalandırılması Şire Pazarı esnafı olarak bizleri çok etkilemektedir." denildi.
Kayısıcılar, Ortadoğu'da meydana gelen siyasi olaylardan dolayı bu bölgedeki ülkelere kayısı gönderilememesi nedeniyle yaklaşık 20 bin ton kayısının iç piyasada tüketilmesi için gayret ve yardım beklediklerini belirttiler.
 
Bu konu, bir süre önce MAKİD (Malatya Kayısı İşletmeleri Derneği) Başkanı Rahmi Semiz tarafından gündeme getirilmişti.
 
Sultan KILIÇ - Malatya
 

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56