KERNEK PARKI TARİH OLDU

Malatya’nın sembolleri arasında yer alan ve halk arasında Kernek Göl Gazinosu ya da Kernek Parkı olarak bilinen Kernek Parkı yıkılarak tarihe karıştı.

KERNEK PARKI TARİH OLDU
…Ve Kernek Parkı tarih oldu
Vahap GÜNER
Malatya’nın sembolleri arasında yer alan ve halk arasında Kernek Göl Gazinosu ya da Kernek Parkı olarak bilinen Kernek Parkı yıkılarak tarihe karıştı.
1968 Yılında Malatya Belediyesi tarafından yaptırılan ve tam 44 yıl Gazino ve Park olarak hizmet veren Kernek Göl Gazinosunda İbrahim Tatlıses, Müslüm GÜrses, Şükran Ay, Müşerref Akay, İzzet Altınmeşe, Selahattin Alpay ve çok sayıda sanatçı sahne almıştı. Parkın işletmeciliğini 1978 yılından beri yapan Bodo Lakaplı Abdullah Kapusuz, Malatya Belediyesinin parkı yenilemek amacıyla hazırladığı projeye imkan sağlamak için, Belediye ile anlaşarak Özalper Mahallesinde bulunan parka taşınırken çok duygulandığını belirterek “Belediye ile bir gün dahi sorun yaşamadım tam 33 yıldır kiracısıyım. Burada yeni proje hazırlıyoruz, çıkacaksın dediler. Hay hay dedim. Başkanımız anlayış gösterdi, bize yer gösterdi. Ancak yaptığınız bir yerde onca anılarınız varken orayı yıkmaya başladığınızda dayanmak çok zordu. Ama iyi bir projeye de engel çıkarmak bize yakışmazdı. İyi bir proje olur inşallah” diyerek Kernek Parkındaki eşyalarını taşıdı.
Duvarların da yıkılmasıyla Kernek Parkı tam bir enkaza dönerek yukarıdaki hale büründü. Tüm Malatyalıların sembol yeri olarak gördüğü Kernek Parkı artık tanınmaz hale geldi. Duvarları yıkılan ve su kaynağındaki havuzunda tanınmaz hale geldiği Kernek Parkı artık tarihin sayfalarında kaldı.
NE OLACAK?
Kernek Parkının önünde geçen vatandaşlar parkın halini görünce dayanamadıklarını belirterek “Burası ne olacak. Malatya Belediyesi burada ne yapacağını bize anlatmalı? Ne olacağını bilmiyoruz” derken Parkın arkasında bulunan binalarda oturan vatandaşlarda dert yanarak “Biz ne olacağız, bilmiyoruz, Park yıkıldı, bizim evlerde mi yıkılacak bilmiyoruz. Teleferik yapılacağı söyleniyor. Bizim durumda açıklığa kavuşturulsun” diye konuştular.
Öte yandan, Şelale Parkta bulunan Elektrik santralininde Malatya Belediyesince devir alındığı ve buranınd yıkıldıktan sonra Kernek Şelale ve Parkının yeniden düzenleneceği ve bir de Akvaryum kurulacağı ifade ediliyor.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56