KÜRE (KÜLTÜR REHBERLERİ) ÜYELERİ, KÜLTÜR MİRASINI GEZDİ

KÜRE (Kültür Rehberleri) üyesi ilköğretim okullu 26 öğrenci, öğrenci velileri, Kültür Yaşam Derneği yöneticileri, Malatya’nın kültürel miraslarını gezdi.

  KÜRE (KÜLTÜR REHBERLERİ) ÜYELERİ, KÜLTÜR MİRASINI GEZDİ
         KÜRE (Kültür Rehberleri) üyesi ilköğretim okullu 26 öğrenci, öğrenci velileri, Kültür Yaşam Derneği yöneticileri, Malatya’nın kültürel miraslarını gezdi.
Geçtiğimiz haftalarda, kültür değerlerini koruma ve yaşatma konusunda bilgilendirme seminerleri düzenlenerek eğitilen öğrenciler; bu kez düzenlenen geziyle uygulamalı eğitimden yararlandılar.
Yaşar Karaaslan ve Bülent Korkmaz’ın rehberliğinde ziyaret edilen ilk yer Malatya Arkeoloji Müzesi oldu. Arkeoloji müzesini gezen gruba Müze Müdürü Özcan Şimşek tarafından müze çeşitleri, müzelerin gerekliliği ve Malatya Arkeoloji Müzesinde sergilenen eserlerin tarihsel uygarlık açısından önemi anlatıldı.
Müzeden sonra, müzenin bitişiğindeki İl Halk Kütüphanesi gezildi. Kütüphaneye üye olma koşulları, kütüphaneden yararlanma ve kütüphanedeki davranışlar konusunda Muzaffer Kaçmaz tarafından açıklamalar yapıldı.
Kanal boyundaki eski Halk Evi, yeni Atatürk Evi Müzesi’nde de Mehmet Gökçay tarafından KÜRE üyesi öğrencilere ve öğrenci velilerine açıklamalar yapıldı.
Atatürk Evi’nden sonra Malatya dokusunu en iyi yansıtan sokaklardan biri olan Sinema Caddesi’ndeki Beş Konaklar’a geçildi. Beş Konaklar’daki Etnografya Müzesi’nde sergilenen ürünler görüldükten sonra grup, Hüseyin Şahin tarafından bilgilendirildi. Yine Beş Konaklar’da bulunan Mimarlar Odası, Malatya Mutfağı ve Turizm Bürosu ziyaret edildi.
Kernek Meydanı’ndaki Şelale restaurantta öğle yemeği yendikten sonra 26’sı öğrenci olan 41 kişilik grup, Malatya Belediyesi’nin tahsis ettiği otobüsle Orduzu Aslantepe Höyüğüne doğru yola çıktı. Aslantepe höyüğü gezildikten sonra kazı alanı ve kazı sonucu ulaşılan eserler hakkında Yusuf Perçin tarafından bilgi sunumu yapıldı.
Orduzu’dan Battalgazi (Aşağışehir) ilçesine geçildi. Aşağışehir’de Ulucami ve Silahtar Mustafa Paşa Kervansarayı gezildi. Eserlerin tarihçesi hakkında Bülent Korkmaz, grubu bilgilendirdi.
Aşağışehir’den sonra Gündüzbey kasabası ve Çırmıhtı (Yeşilyurt) ilçesine gidildi. Buralar gezildi, görüldü. Bu doğal güzellikler ve tarihi konaklar gezilip görülürken Bülent Korkmaz tarafından gerekli açıklamalar yapıldı.
Şimdinin küçükleri, geleceğin kültür rehberleri, kültürel mirasa sahip çıkmaları konusunda uygulamalı olarak eğitilirken; bir sonraki haftanın programı duyuruldu.
Haftaya slayt eşliğinde bir sunumdan sonra KÜRE üyesi öğrencilerin sertifikalarının verileceği törenin yapılacağı yer, tarih ve saat duyuruldu.
 
Sultan KILIÇ - Malatya
 

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56