KÜRECİKTE KURULACAK FÜZE KALKANINA TEPKİ BÜYÜYOR

AKP’nin onayıyla Malatya Kürecik’te yapılması planlanan “Füze Kalkanı Projesi” ne tepkiler artarak sürüyor. Malatya ve Kürecik Derneği bir araya gelerek basın toplantısı düzenledi. Çok sayıda parti ve demokratik kitle örgütünün desteklediği “NATO ve Füze Kalkanı Karşıtı Birlik” üyeleri projeye karşı, Galatasaray Meydanı’ndan Dolmabahçe’ye yürüdü.

KÜRECİKTE KURULACAK FÜZE KALKANINA TEPKİ BÜYÜYOR

AKP’nin onayıyla Malatya Kürecik’te yapılması planlanan “Füze Kalkanı Projesi” ne tepkiler artarak sürüyor.

Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP), Devrimci Hareket, Halk Cephesi gibi çok sayıda parti ve demokratik kitle örgütünün desteklediği “NATO ve Füze Kalkanı Karşıtı Birlik” üyeleri projeye karşı, Galatasaray Meydanı’ndan Dolmabahçe’ye yürüdü. Burada birlik adına basın açıklamasını okuyan Ezin Yıldız, proje ile ülke topraklarının emperyalizm ve siyonizmin ön cephesi haline getirileceğini söyledi.

Halkın Sesi Partisi (HAS) İstanbul kadın ve gençlik kolları da projeyi Taksim Meydanı’nda yaptıkları basın açıklamasıyla protesto etti. Partililer Galatasaray’dan Taksim’e dek füze maketi ile yürüdü. (Yanda) Saadet Partisi YİK Başkanı Oğuzhan Aslıtürk füze radarı sistemi için, “Türkiye’nin yok olmasına yönelik bir hareket” nitelemesi yaptı. 68’liler Birliği Vakfı Başkanı Sönmez Targan da yaptığı yazılı açıklamada, füze kalkanı projesini, Türkiye’nin emperyalizme bağımlılık zincirine eklenmiş yeni bir halka olarak niteledi. 

MALATYA VE KÜRECİK DERNEKLERİ BASIN TOPLANTISI DÜZENLEDİ 

Kürecik’e kurulacak olan Füze Kalkanı-Erken Uyarı Radar Sistemi ile ilgili 22.09.2011 tarihinde  birçok Malatya ve Kürecik Derneği bir araya gelerek basın toplantısı düzenledi. Basın toplantısında Pazar günü saat 14.00'da Taksim'de, 2 Ekim'de ise Kürecik'te büyük çaplı eylemler düzenleneceği açıklandı.

Taksim’de bir otelde düzenlenen basın açıklamasına, Kürecikliler Kültür ve Dayanışma Derneği, Sevdilliler Dayanışma Derneği, Gücüklüler Dayanışma Derneği, Akçadağ ve Elbistan Sağlık ve Eğitim Vakfı, Köşk Köyü Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği, Kistikliler Vakfı, Kahyalı Orta Köy Derneği katıldı. Dernekler adına açıklamayı yapan Leyla Han Tüzel, mücadelelerinin amacının, yapılacak üsleri protesto etmek değil yaptırmamak olacağını söyledi.

“Bölge halkı üsse daha önce de karşı çıktı”
Bölge halkı olarak 1960’lı yıllarda kurulan üsse de karşı çıktıklarını hatırlatan Tüzel, o yıllarda konulan tepkiyi şimdi daha da arttırarak tüm araçlarla bu sürece karşı duracaklarını dile getirdi. Füze Kalkanı projesinin daha önce Çek Cumhuriyeti’ne yapılmasının planlandığını ancak onlar vazgeçtiği için Türkiye’de çalışma yapıldığını belirten Tüzel, projenin bölge halklarını tehdit ettiğini ve İsrail’i koruma amacı taşıdığını ifade etti.

“Halkların çıkarına değil”
Dünyanın haramilerinin halklara karşı geliştirdikleri proje ve planları uygulamak için olmadık kılıflar bulduğunu vurgulayan Tüzel, yetkililerin ulusal çıkar sözlerinin bu anlama geldiğini ancak bu ulusal çıkarların halkların çıkarına olmadığını söyledi.

“İnsanlar canlı kalkan olarak kullanılacak”
Türkiye halklarının, füzesi olan ve kendilerine füze ile saldıracak herhangi bir halkla düşmanlığı olmadığını belirten Tüzel, “Füze kalkanının kurulma amacı, ABD’nin İran ve diğer bölge halklarına karşı hazırlandığı savaşta, bölgeyi savaş alanı, insanları da canlı kalkan olarak kullanmak istemesidir. Buna karşı herkesi duyarlı olmaya çağırıyoruz. Bunun için Pazar günü 14.00’da Taksim Meydanında kitlesel bir basın açıklaması yapacağız. 2 Ekim’de ise Kürecik’te büyük bir miting yapacağız” dedi.

 

“Kürecik geçmişten gelen bir miras”
68 gençlik hareketinden olan Mustafa Yalçıner ise, Kürecik’in Türkiye halkına geçmişten gelen bir miras olduğunu söyledi. Kürecik’in yeni bir radar üssü olmadığını belirten Yalçıner, üssün geçmişte bir mücadele gündemi olduğunu hatırlattı. Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun, üssün Türkiye’nin güvenliğini sağlayacağını söylediğini vurgulayan Yalçıner, bunun tam tersi bir durum olduğunu ve üssün hem Türkiye halklarına hem de bölge halklarına karşı bir tehdit oluşturduğunu dile getirdi. Türkiye’nin bu üs sayesinde bütün halkları ile birlikte hedef haline geldiğini belirten Yalçıner şöyle konuştu: “Bu radar Kürt halkı başta olmak üzere herkesin mücadelesine karşı kurulmuştur. Bu radara karşı mücadele etmek için bütün nedenler mevcuttur. Bu yüzden bu radara karşı mücadeleyi her alana yaymamız gerekiyor. Ben bu mücadeleye baştan varım.”

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56