KÜRECİKTE NATO BAYRAĞI

Füze kalkanı için Kürecik’e gelen Amerikan askerlerinin yerleştirilmeye başlanması yöre halkının tepkisini çekti. Bir grup Amerikan askeri dün de İncirlik’ten bölgeye geçerken üsse NATO bayrağı çekildi. Füze kalkanının kurulduğu beldeye 50’nin üzerinde asker sevk edildi.

KÜRECİKTE NATO BAYRAĞI
Malatya Kürecik beldesine kurulan füze kalkanı savunma sistemi için bölgeye Amerikan askerlerinin yerleştirilmeye başlanması yöre halkını ayağa kaldırdı. Adana plakalı araçlarla bir grup sivil giyimli Amerikan askeri dün bölgeye gitti. ABD Avrupa Ordusu ve Yedinci Ordu Komutanı Korgeneral Mark Hertling, geçen günlerde Malatya’nın Kürecik beldesine bulunan füze kalkanı savunma sistemi için bölgeye asker yerleştirmeye başladıklarını açıkladı.

Üsse şimdiye kadar 50’nin üzerinde Amerikan askeri yerleştirildiği belirtilirken üsse NATO bayrağı çekildi. ABDli askerlerin üsse gelişleri ve bölgeye gazetecilerin akın etmesi üzerine üs çevresindeki güvenlik önlemleri arttırıldı. Füze kalkanının bulunduğu 2300 rakımlı tepede ağır kış şartlarına karşın, araçlar sürekli kar temizliği yaptı. İçinde Amerikalı sivil giyimli askerlerin bulunduğu 01 plakalı bir jip dün üsse gitti. Askerlerin, Adanada bulunan İncirlik Üssünden Kürecik’e sevk edildikleri bildirildi.

Halen Malatya kent merkezindeki otellerde kalan çok sayıda ABD’li asker ve teknik personel için hava koşullarının düzelmesi ile birlikte üs bölgesine yakın Gürkaynak köyü mera alanına lojman ve sosyal tesisler yapılacağı öğrenildi.

Ayrıca aynı bölgede radar üssüne hizmet vereceği belirtilen yeni helikopter pistlerinin yapımı için de hazırlıklara başlandığı bildirildi.

Eylem çadırını ziyaret eden çok sayıda vatandaş çadırdaki deftere füze kalkanına yönelik eleştirel düşüncelerini yazarak NATO radar üssünü bölgede istemediklerini vurguluyor ve çadırın giderleri için bağış kutusuna para atarak katkı sunuyor.

Basından

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56