MALATYA AŞAĞIŞEHİR’DEKİ BATTALGAZİ EVİ, TURİZME KAZANDIRILACAK

''Battalgazi Evi'' olarak tescil edilen, Selçuklu dönemine ait olan evin, rööleve ve restorasyon çalışmalarına esas teşkil edecek olan proje etüt çalışmasının devam ettiği belirtildi.

MALATYA AŞAĞIŞEHİR’DEKİ  BATTALGAZİ EVİ, TURİZME KAZANDIRILACAK
Battalgazi ilçesindeki çalışmaları yerinde inceleyen ilçe Kaymakamı Abdulmuttalip Aksoy ve Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, açıklamalarda bulundu. 
     
            Malatya Valisi Ulvi Saran’ın talimatıyla, Malatya Koruma Uygulama Denetim Bürosu (KUDEB) öncülüğünde Fırat Üniversitesi'nden Yrd. Doç. Dr. İsmail Aytaç başkanlığında, Arkeolog Canan Akel gözetiminde yürütülen çalışmalarda ''Battalgazi Evi'' olarak tescil edilen, Selçuklu dönemine ait olan evin, rööleve ve restorasyon çalışmalarına esas teşkil edecek olan proje etüt çalışmasının devam ettiğini belirten Belediye Başkanı Gürkan, kazı çalışmalarının da devam ettiğini söyledi. 
     
            Battal Gazi Evi'nin, Malatya ve Battalgazi ilçe turizmine kazandırılmasının çok önemli olduğunu belirten Selahattin Gürkan: ''Battalgazi'nin ilçemizde doğmuş olması nedeniyle, kendi yurdunda, mekânının yeniden ayağa kaldırılması, bugüne kadar gerçekleştirilmemiş, gecikmiş bir çalışmadır.'' dedi. 
     
            Kıvrak zekası, cesareti ve mertliğiyle bütünleşen âlim kişiliğinin ön plana çıkartılarak yeni yetişen nesillere aktarılması ve tarihindeki yerini bulması açısından Battalgazi'nin önemli olduğunu vurgulayan Gürkan, şunları kaydetti:  ''İlçemizin zengin tarihi kimliği içerisinde, Battal Gazi'nin evi gibi nice eski eserler toprak altında. Yeri geldikçe bu eserler sırasıyla gün ışığına çıkartılacak.

            Hem tarihe saygımız, hem de turizme kazandırılması açısından bu gereklidir.

            Unutulmak üzere olan böyle önemli eserlerin ortaya çıkartılmasının ilçemizin tanınmasına, gelişmesine kimliğinin pekişmesine ve ekonomik açıdan ilçemizin gelişmesine katkı sağlayacaktır.''
 
 
Sultan KILIÇ- Malatya
 

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56