MALATYA BELEDİYESİ’NİN YANLIŞ HESABINDAN MI MENEKŞELERİN ÖLÜMÜ?

Menekşelerin büyük bir kısmı, şimdi ayaklar altında kalmış.

MALATYA BELEDİYESİ’NİN YANLIŞ HESABINDAN MI MENEKŞELERİN ÖLÜMÜ?
                  Burası, Malatya Cezmi Kartay Caddesi’nin Sivas Caddesi’yle birleştiği bölümü. Üç yolun kesiştiği ortadaki bölüme, menekşeler dikilmiş. Bir süre önce bu alan, tümüyle menekşeliymiş.
Tüketici Haklarını Koruma ve Güçlendirme Derneği’nin ve Malatya Sivil Toplum Örgütleri Birliği (MASTÖB)’nin de hemen önü… Bu alan, bir zamanlar tümüyle menekşeliymiş. Menekşelerin büyük bir kısmı, şimdi ayaklar altında kalmış.
Caddelere araçlar park edilmiş. Kaldırımlara işyerlerinin eşyaları dizilmiş. Bu yolu böyle planlayanlar, insanların geçişini doğru hesaplayamadıklarından mıdır neyse; yayalar, menekşelerle süslü bu yerden yürüyorlar. Orta bölümde bir kuşak menekşe gülümsüyor gelip geçene. Yakında onlar da hoyrat ayakların altında ezilecek gibi görünüyor.
Malatya Belediyesi’nin, bu kavşağı böyle planlayan ve insanları, menekşelerle süslü bu yerin üzerinden yürümek zorunda bırakan uzmanlarından, yetkililerinden bir açıklama bekleniyor. İnsanlar, menekşesiz yerde yürüyemiyorlar mıydı ya da yayalara yürüyüş yolu bırakılmamış mıydı ki menekşeler ayaklar altında bırakıldı? Ya da Malatya’nın Cezmi Kartay Caddesi’nin üst bölümündeki kavşaktan geçenlerin, illa menekşelerin üzerinden yürümek gibi garip bir tutkusu mu var?
Menekşelere milyonlar harcayacağınıza naylon menekşeler dikseniz nasıl olur? Nasılsa kimseler durup da koklayamıyor. Bazılarını istese de göremiyor, koklayamıyor. Elektrik direklerinin yarı yerlerine asılan saksıları görmek mümkün mü? İnsan boyunu aşan yükseklikteki çanaklara dikilen çiçekleri; koklamak, görmek mümkün mü? Görmek, koklamak isteyenlerin, sırtlarında merdivenle dolaşmaları gerekecek.
Çiçek dikmeyi çok arzu ediyorsanız, naylon çiçek dikseniz olmaz mı? Su istemez, aşırı sıcaktan ve aşırı soğuktan etkilenmez naylon çiçekler. Hem her yıl yenilemeniz de gerekmez. Masrafı bir kez olur. Gözümüze hitap edecekse naylon çiçekler de hitap eder. Yalnız, plastikler; kanseri tetikleyen doğa düşmanlarıymış… Her şeyi tam da Malatya’nın, bir tek derdi var: O da menekşeleri…
Sapasağlam ağaçları keserek yerlerine demir ağaçlar diktiniz, dallarına naylon çiçekler ve ışıldaklar koydunuz; biz Malatyalılar itiraz ettik mi? Çınarları kütüğe çevirdiniz, köklerinden kesip attınız itiraz ettik mi?
 
Sultan KILIÇ - MalatyaYorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56