MALATYA CHP’DEN OKULLARLA İLGİLİ İDDİA

CHP Malatya İl Başkanlığı Kültür Komisyonu ''Bugün okullarda sayısını öğretmenlerin de bilmediği onlarca kalemde bağış adı altında para toplanıyor.'' iddiasında bulundu.

MALATYA CHP’DEN OKULLARLA İLGİLİ İDDİA
      
CHP Malatya İl Başkanlığı Kültür Komisyonu Başkanı Mustafa Yuka, ''Bugün okullarda sayısını öğretmenlerin de bilmediği onlarca kalemde bağış adı altında para toplanıyor.'' dedi.
 
 
CHP Malatya Kültür Komisyonu, parti binasında bir basın toplantısı yaparak öğretimde birlik ve hilafetin kaldırılması konularında bilgilendirici bir basın toplantısı düzenledi. CHP Kültür Komisyonu Üyeleri Ali İhsan Öztürk, Ender Keser, Ali Rıza Uğurlu, Hasan Keleş, Rıza Turhan, Sevim Emir, Enver Çakır, Doğan Koşal ve Süleyman Tulaz toplantıda hazır bulundular. Halktan dinleyicilerin de katıldığı basın toplantısında Kültür Komisyonu Başkanı Mustafa Yuka, bu konuda şunları söyledi:
 
Bugün Tevhidi Tedrisat Kanunu’nun kabulü ve Hilafetin kaldırılışının 87.yıl dönümü. Bundan 87 yıl önce bu ülke, hem Hilafetten kurtuldu hem de tevhidi Tedrisat Kanunu ile eğitimde birlik sağlandı.
 
Osmanlıdan Cumhuriyete geçiş sürecinde eğitim üç başlı ve üç ayrı merkezden yönetiliyordu. Birbirlerine yabancı üç ayrı insan tipi yetiştiriliyordu. Bu ülkenin çocukları birbirlerine yabancılaştırılıyordu. Bu da ülke insanını ayrıştırıyordu. Devlet okullarında üç farklı eğitim vardı.
 
Osmanlının son yıllarında gerileme süreci ile birlikte ülke ekonomisi ile beraber, ülke eğitimini de ele geçiren emperyalistler, her ilde bir misyoner okulu açarak, ülkemizin çocuklarını da ele geçirme planları yaptılar.
 
                      ONLARCA KALEMDE PARA TOPLANIYOR
 
 
Eğitim bir ülkenin geleceği demektir. Dün eğitimimiz üç başlı iken, bugün ise dört başlı olmuştur. Egemenler kendi çocuklarını ve ihtiyaç duyduğu kadrolarını kendi özel kolejlerinde temin etmekteler. Halkın çocuklarının devam ettiği okullar piyasa koşullarına göre uyarlanmakta. Sayısını öğretmenlerin de bilmediği onlarca kalemde bağış adı altında para toplanmakta.
 
Eğitimin her alanda AKP zihniyeti kadrolaşması tamamlanmış, biz ve ötekiler kavramı her alanda egemen olmuştur. Türkiye halkı biz ve ötekiler diye ayrıştırılmıştır.
 
Önce çağ dışı YÖK anlayışına karşı olduğunu söyleyen AKP zihniyeti YÖK ‘ü ele geçirdikten sonra sonuna kadar bu ilkel silahı kullanmakta vazgeçmemiştir.
 
Binlerce üniversite mezunu işsize; her yıl binlerce yeni işsiz katılmakta. Piyasa koşullarına terk edilen üniversite mezunları asgari ücretle çalışmak zorunda bırakılmakta.
 
CHP MALATYA KÜLTÜR KOMİSYONUNDAN İŞSİZ ÖĞRETMENLERE MÜJDE
 
 
AKP hükümeti bu ülkeyi işsiz öğretmenler cennetine çevirdi. Hükümete yakın bir sendika diyor ki eğer sınıflar 30 kişilik olursa 315 915 öğretmen açığı olacak. Piyasadaki işsiz öğretmen ne kadar 327 000 kişi. Demek ki istenirse bu işsiz öğretmenlerin hepsinin işi olacak. Bunu yandaş sendika söylüyor. Biz söylemiyoruz.
 
Ne yapıyorlar bunlar piyasa koşullarına göre ek ders ücretli veya sözleşmeli öğretmen alıp asgari ücretle çalıştırıyorlar. Eğitimde tasarruf ediyorlar. Eğitimde tasarruf yapan bir ülkenin yarını karanlıktır.
 
                  OSMANLIYI GEÇTİK, ŞİMDİ DÖRT BAŞLI OLDUK
 
 
Sayın Başbakan iktidar olmadan önce diyordu ki: Atanmayan öğretmenlerin AKP iktidarında mutlaka atanacaklar. Bu beyanlara rağmen iktidar olduktan sonra bu işi piyasa koşullarına terk ettiler. Sözlerinde durmadılar.
 
Bugünlerde tekrar Osmanlının son yıllarına geri döndük. Şimdi eğitim iki başlı değil dört başlı hale geldi.
 
1-Zenginlerin çocukları halk çocuklarından kolejlerle ayrıldı
2-Vakıf okulları her yerde boy göstermekte.
3-Medrese eğitimi yeniden örgütlenmekte.
4-Mevcut halk çocuklarının gittiği okullar sadece amele yetiştirmekte.
 
Bugünlerde tekrar Osmanlının son yıllarına geri döndük. Şimdi eğitim iki başlı değil dört başlı hale geldi.” dedi.
 
 
 
Sultan KILIÇ - Malatya
 
 

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56