MALATYA DERNEKLER TOPLANTISI YAPILDI

Malatya İl Dernekler Müdürlüğü Malatya’da faaliyet gösteren 1060 dernekten dört tanesin davet edildiği toplantı düzenledi.

MALATYA DERNEKLER TOPLANTISI YAPILDI
Malatya İl Dernekler Müdürü İhsan Ercan tarafından toplantıya Malatya’da faaliyet gösteren 1060 dernekten dört tanesinin davet edildiği toplantı İMKB Kız Lisesinde öğretmen ve öğrencilerin katılımıyla gerçekleşti. Dernek başkan yönetim kurulundan katılan konuşmacılar kısaca çalışmalarından örnekler vererek sivil toplum kuruluşların önemini vurguladılar.

Açılış konuşmasını Malatya İl Dernekler Müdürü İhsan Ercan yaptı. Derneklerin ne yapması gerektiğini özetleyerek, ilk konuşma hakkını Evrensel Engelliler Gençlik ve Spor Kulübü Denetleme Kurul Başkanı Ali Haydar Koyun’a verdi. Ali Haydar Koyun “25 Yılı dernek başkanlığı yaptığı sürede yaşadığı zorlukları anlattı. Engeli olmanın zorluklarının yanı sıra mücadele azminin yaşadığı sürece devam edeceğini vurguladı. Gençlerin bu konularda duyarlı olmaya çağırdı. Kötü alışkanlıktan uzak durmalarını önerdi.

İkinci konuşmacı Malatya Atmalılar Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Mehmet Ali Başıbüyük sigaradan yola çıkarak dernek tarafından yapılan Atmalılar İlkokulu ve Ortaokulu kısaca öyküsünü anlattı. Karşılaştığı zorluklara rağmen eğitim için fedakar olmak gerektiğini belirterek. “Bu gün orada okuyan başarılı öğrenciler varsa emeklerimizin boşa çıkmadığının en iyi kanıtıdır” diyerek katılımcılara teşekkür edip başarılar diledi.

Üçüncü konuşmacı Yetimler Kervanı Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkan Yardımcısı Tülay Ayaz derneklerinin kuruluş amacı ve çalışmalarından örnekler verdi. Eğitim konusunda gösterilen çabalardan yolla çıkarak,  özelikle  okumak isteyip imkanı olmayan öğrenciler konusun da vurgu yaptı. Yardımlaşmanın insani bir değer olduğunu  belirtti.

Son olarak İnönü Üniversitesi Bilgi Yolu Eğitim Kültür ve Sosyal Araştırma Merkezi Dernek Yönetim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Gökan Tunçel “Sivil toplum kuruluşların toplumsal yaşamda ki önemini yere sahiptir. Derneklerin yaptığı çalışmaların bu tezinin doğruluğuna iyi bir örnektir. Bireyleri toplu içinde duyarlı olup olumlu yönde katkı sunmalarının artık zorunlu hale geldi. Sizle de yarın bu sorunları içinde bir birey olarak görev alıp toplumsal yaşama olumlu yönde katkı sunmalısınız” dedi

Rıza Parlak  


RIZA PARLAK

Güncelleme Tarihi: 25 Mart 2016, 09:28

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56