MALATYA ERENLİ (BAHRİ) BELDESİNDE FİDAN DİKİLDİ

Malatya’nın Kale (İzolu) ilçesine bağlı Erenli (Bahri) beldesinin ağaçsız tepelerine fidan dikildi.

MALATYA ERENLİ (BAHRİ) BELDESİNDE FİDAN DİKİLDİ
 Malatya’nın Kale (İzolu) ilçesine bağlı Erenli (Bahri) beldesinin ağaçsız tepelerine fidan dikmek ve fidan dikiminin haberini yapmak üzere Malatya’dan yola çıktık. Malatya’da bardaktan boşalırcasına yağmur yağıyordu. Bahri’de havanın yağışsız, güneşli olduğu haberini aldık. Kapıkaya’ya kadar şiddetli yağmur yağdı. Kapıkaya’yı geçtik yağmur yoktu, güneşliydi her yan.
Bahri’nin tepelerine yöneldiğimizde gözümüze ilk çarpan, bembeyaz çadırlar ve çadırların dışında bekletilen ilköğretim öğrencileri oldu. Çocuklar, ellerinde ağaçlandırmanın önemini vurgulayan pankartlarla bekliyorlardı.
Her şey ince ince düşünülmüştü. Tören alanının çevresindeki tepelere silahlı askerler yerleştirilmiş. Tören alanının girişinde galoşlar ve yağmurluklar veriliyor. Bir yanda semaverde çay demleniyor, masaya pastalar dizilmiş. Çadırların altına protokol için sandalyeler yerleştirilmiş. Çadırların karşısına, üstü örtülü bir sahne hazırlanmış. Ses düzeneği için de jeneratör getirilmiş. Cankurtaran ve ilk yardım görevlileri hazır bekliyor. Alan girişine seyyar tuvaletleri koymayı da ihmal etmemişler.
Tema Vakfı’na İş Bankası’nın desteğiyle 81 ilde 81 orman oluşturulması planlanmış. İş Bankası Yönetim Kurulu Başkanı Ersin Özince, sahnede yerini aldı. Tam iklim değişikliklerinden, sellerden söz ediyordu ki kapkara bulutlar, tepemizde birikti. Ersin Özince: “Özellikle küresel ısınmadan dolayı çok ciddi meteorolojik evreler yaşıyoruz. Hiçbir bitkinin yetişmediği Antartika kıtasında bitkiler görülmeye başladı. Kuzey kutbunda deniz alanları, giderek artmakta. Dünyayı seller tehdit etmekte.” diyerek yağmura yakalanmamak için kısacık konuştu ve mikrofonu Malatya Valisi Ulvi Saran’a bıraktı. Vali Saran da ağaçlandırmanın öneminden kısaca söz etti. Sözlerini bitirmeden yağmur adeta saldırdı. Çocuklar, öğretmenleri tarafından çadırın altına kaçırıldı.
            Yağmur, bununla da yetinmedi leblebi iriliğinde doluya çevirdi. Bir süre bekledik. Yağış diner gibi olunca rengârenk galoşlu ve yağmurluklu yüzlerce insan, Bahri tepelerini renklendirdi. Kürek sesleriyle çocuk cıvıltıları tepelerde yankılandı. Dolu da yağsa, kıyamet de kopsa o çam fidanları toprakla buluşmalıydı. Öyle de oldu.
 Minik eller, kocaman yürekleriyle yüzlerce çam fidanını Bahri tepelerinin topraklarına emanet etti. Kıyamet koparken fidan diken Erenli İlköğretim Okulu, Tahsin Başdemir İlköğretim Okulu, İzolu İlköğretim Okulu öğrenci ve öğretmenleri; İş Bankası’nın yönetimi ve çalışanları; Malatya İkinci Ordu üyeleri; Malatya Valisi Ulvi Saran ve Malatya basınının çalışanları, kıyamet koparken fidan diktiniz ya ne mutlu size… Ne mutlu hepimize…
 
Sultan KILIÇ - Malatya
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56