MALATYA FİLM FESTİVALİ SONA ERDİ

Bu yıl ikincisi düzenlenen Malatya Film Festivali sona erdi. Yerli, yabancı onlarca film bir haftadır Malatya’da “Kristal Kayısı” için yarıştı. Yarışmada, ulusal uzun metraj film jürisi “Gelecek Uzun Sürer” filmiyle Özcan Alper’i “En İyi Yönetmen”, filmi de “En İyi Film” seçti.

MALATYA FİLM FESTİVALİ SONA ERDİ

Yerli, yabancı binbir çeşit filmin bir haftadır Kristal Kayısıiçin yarıştığı Malatyada, ulusal yarışmada jüri Gelecek Uzun Sürerfilmiyle Özcan Alperi En İyi Yönetmen”, filmi de En İyi Filmseçti.En İyi Özgün Müziködülünü de alan film, festivalden üç ödülle döndü.

Malatya Uluslararası Film Festivaliyle kentte film platosu kurma yolunda adımlar da atılıyor. Şehirli ise henüz festivalin içine girmiş değil. Bu yıl üniversitenin vize tarihine denk düşen festivalin kendi seyircisini doğurabilmesi için daha birkaç yıl var gibi görünüyor.

Almanyaya işçi göçünün 50. yılına vurgu yapmak, göç olgusu üzerinden sinemayı tartışmak için festivalin teması göçolarak belirlenmişti.Gurbet Elde Elli Yıl”, “Karşı Yaka Memleket gibi göç konulu filmlerin yanı sıra, Almanyaya göç etmiş ikinci kuşaktan yönetmen Züli Aladağ, Ayşe Polatın filmleri de gösterildi. Ulusal yarışma bölümünde çoğunlukla Antalya ve Adana film festivalinde yarışan filmlerin yer alması ise heyecanı eksilten bir unsurdu. Önceki akşamki Malatya Kongre ve Kültür Merkezi Kemal Sunal Salonunda gerçekleşen ödül törenini ise Kemal Sunalın oğlu Ali Sunalın sunması hoş bir incelikti. Geçtiğimiz hafta kaybettiğimiz usta yönetmen Lütfi Ö. Akad anmasıyla başlayan törende, doğayı sinemasında önemli bir karakter olarak kullanma başarısındaki devamlılığı ve ele aldığı hassas konuyla arasındaki mesafeyi koruma becerisi nedeniyle En İyi Yönetmenödülünü alan Özcan Alper, konuşmasında Vanı da unutmayarak filmin bir bölümünü çektiği kentin halkı için umarım yaralarını çabuk sararlardileğinde bulundu. En İyi Senaryonun Saklı Hayatlarfilmiyle Haluk Ünala değer görüldüğü festivalin En İyi Kadın Oyuncuödülü Unutma Beni İstanbulfilmiyle Salima Haledin, En İyi Erkek Oyuncuödülü ise Marfilmiyle Volga Sorgunun oldu. Film aynı zamanda Jüri Özel ÖdülüveSiyad Ödülünün de sahibi oldu. Uluslararası yarışmada ise En İyi Film” “Altıncı Kattaki Kadınlarfilmine değer görülürken yönetmeni Philippe LeGuay da En İyi Yönetmenödülünü kucakladı.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56