MALATYA HAYDER BASIN BİLDİRİSİ

Malatyalı Hayırsever Ermeniler Derneği Yönetim Kurulu üyeleri Malatya Gazeteciler Cemiyeti’nde bir basın toplantısı düzenleyerek basın bildirisini sundular.

MALATYA HAYDER BASIN BİLDİRİSİ
Malatyalı Hayırsever Ermeniler Derneği Yönetim Kurulu üyeleri 9 Aralık 2010 tarihinde İstanbul’dan Malatya’ya gelerek Malatya’da bir dizi ziyaret gerçekleştirdi. Malatya Valisi Ulvi Saran, Malatya Belediye Başkanı Ahmet Çakır, Malatya Belediyesi İl Genel Meclisi Başkanı Naci Şavata’yı ziyaret ederek hazırladıkları dosyaları sundular. Malatya’da bulunan Surp Yerrortutyun (Taşhoran) Kilisesi, Vank Kilisesi ve Ermeni mezarlığı ile ilgili öneri, katkı ve dileklerini görüştüler. Bugün de Malatya Gazeteciler Cemiyeti’nde bir basın toplantısı düzenleyerek basın bildirisini sundular.
Basın toplantısında bir gazetecinin, Malatya’da işlenen Zirve cinayeti konusundaki görüşlerini sormasına karşılık MalatyaHAYDer Genel Sekreteri Hosrof Löletavitoğlu: “ Dernek adına değil, sorunuza kişisel olarak yanıt vereyim. Her dokuda iyi ve kötü öğeler bulunabilir. Benzer cinayetler başka illerde de gerçekleştirildi. Bu menfur cinayet, tüm Malatya’ya mal edilemez.” dedi. Malatya Gazeteciler Cemiyetinde düzenlenen basın toplantısına Malatyalı Ermeniler Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Harut Kurumlu, Genel Sekreter Hosrof Köletavitoğlu, Yönetim Kurulu Üyeleri Kevork Karagöz, Garbis Evyapan ve Nişan Boyacı katıldılar.
MalatyaHAYDer BASIN BİLDİRİSİ
 Malatya, 11 Aralık 2010
Malatya’mızın değerli basın mensupları, hepiniz hoş geldiniz.
Malatyalı Hayırsever Ermeniler Kültür ve Dayanışma Derneği yöneticileri olarak, atalarımızın yaşadığı, doğup büyüdüğümüz memleketimize gelmiş olmaktan, aranızda bulunmaktan çok mutluyuz.
Ülkemizin ve Malatya’mızın toplum yapısının temel taşlarından biri olarak geçmişten beri toplum yaşamına büyük hizmetlerde bulunmuş olan atalarımızın yarattığı değerleri koruyabilmek, yaşatabilmek, sonraki nesillere aktarabilmek ve yaşadığımız coğrafyanın kültürüne katkıya devam edebilmek amacıyla, Malatyalı Ermeniler olarak, merkezi İstanbul’da olan “Malatyalı Hayırsever Ermeniler Kültür ve Dayanışma Derneği”ni, kısa adıyla MalatyaHAYDer’i Ağustos 2010’da kurduk.
Derneğimizin kuruluşu sırasında etraflıca açıklanmış olmasına rağmen, kuruluş amacımızı tekrar özetlemek de fayda görmekteyiz.
MalatyaHAYDer’in kuruluş amacı, yurdumuzda ve dünyadaki kendini Malatyalı hisseden Ermenileri bir araya getirmek, aralarındaki kültürel ve sosyal dayanışmayı arttırarak etkin paylaşımı sağlamaktır.
MalatyaHAYDer’in temel hedefleri: 
-          Ortak geçmişimiz ve değerlerimiz içinde öncelikli yeri olan Malatya Mezarlığının giderlerini karşılamak, onarım işlerini yürütmek; Malatya Kilisesi ile ilgili gelişmeleri takip etmek ve uygun çözümlere katkı sağlamak,
-           Malatya kökenli Ermeni gençlerin tarih ve kültür bilinçlerini arttırmak, atalarımızın bıraktığı değerlerimizin farkında olmalarını sağlamak,
-           Malatyalı Ermenileri doğrudan ilgilendiren toplumsal ve kültürel projelerde katkılarımızı etkinleştirebilmek,
-          Yurt içinde ve dışındaki Malatya kökenli, “Malatya Hasreti Çeken“ kişileri, yılda en az bir kez olmak üzere ve mümkün olduğunca Malatya Kayısı Festivali veya Malatya’da mevcut kiliselerin özel günlerine denk düşecek bir zamanda Malatya’ya getirerek, hem Malatya halkıyla geçmiş paylaşımları hatırlamak, kaynaşmak, birlikte yaratılan ortak kültürel zenginliği yeniden yaşamak hem de özlemlerini gidermelerini, atalarına saygı olarak mezarlıklarını ziyaret etmelerini sağlamak.
 
Şimdi, yukarıda belirttiğimiz amaçlarımızı gerçekleştirmek bakımından, Malatya halkı ve yerel yöneticilerle olan ilişkileri geliştirmek için dernek yönetimi olarak yaptığımız ziyaretler hakkında bilgi vermek istiyoruz:
Öncelikle, Malatya Valimiz Doç. Dr. Sayın Ulvi SARAN, Belediye Başkanımız Sayın Ahmet ÇAKIR, İl Genel Meclis Başkanımız Sayın M. Naci ŞAVATA’ya yaptığımız ziyaretlerde, kendilerine derneğimizin çalışmaları ve şehrimizde bulunan bazı kültür varlıklarımızla ilgili kapsamlı bir rapor sunduk.
Bu görüşmelerimizde, değerli yöneticilerimizin konularımıza bizlerle aynı pencereden baktıklarını görmekten büyük mutluluk duyduk. Kendileri şehrimizin gelişmesine ve kültürel değerlere sahip çıkarak kent belleğinin yeniden canlanmasına katkı sağlayacak projelere her türlü desteği vereceklerini ifade ettiler.
Biz de, dernek olarak, bu projeler arasında yer alan Surp Yerrortutyun ( Taşhoran ) ve Venk’teki Surp Lusavoriç Kiliselerinin restorasyonuna aktif katkı sağlayarak bilgi, belge ve teknik desteğimizi vermeye hazır olduğumuzu belirttik.
Kiliselerimizin restorasyonundan sonra, bir yandan Malatya’da yaşayan cemaat mensuplarımızın gereksinimlerini karşılarken, diğer yandan da şehrimizin kültürel değerlerine ve turizmine önemli bir katkı sağlayacağını düşünmekteyiz.
Bunun yanı sıra, değerli yöneticilerimize, hepimiz için önemi büyük olan, atalarımızın ebedi istirahatgâhı, uzun yıllardır bakımsız kalan mezarlığımızın eksiklerinin giderilmesi, onarım işlerinin yapılması, ağaçlandırılması ve kendi kendine yeterliliğinin sağlanması için yapılması gerekenleri ilettik.
Bu arada görüştüğümüz, Malatya’lı bazı dostlarımız da konularımıza yakın ilgilerini belirterek desteklerini sunacaklarını ifade etmişlerdir.
Ziyaretlerimizde kendimizi evimizde hissetmemizi sağlayan değerli; Valimiz Doç. Dr. Sayın Ulvi SARAN, Belediye Başkanımız Sayın Ahmet ÇAKIR, İl Genel Meclis Başkanımız Sayın M. Naci ŞAVATA ile derneğimize desteklerini esirgemeyen, Sayın Adnan IŞIK, Sami FENERCİOĞLU, Kenan IŞIK, Abdullah ALDEMİR, Erol ÖZBEK, Nevzat ONARAN’dan oluşan Sivil İnsiyatif Grubunu temsilen yanımızda yer alan Sayın Bayram DURMUŞ ve Sayın Necati GÜNGÖR’e, ilgisiyle konularımızı toplumumuzla paylaşmamıza yardımcı olan siz değerli basın mensuplarımıza teşekkürlerimizi sunarız.   
 
Malatyalı Hayırsever Ermeniler
Kültür ve Dayanışma Derneği
Yönetim Kurulu
 
Sultan KILIÇ

SULTAN KILIÇ

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56