MALATYA İHD BASINA YAPILAN SALDIRILARI KINADI

İnsan Hakları Derneği (İHD) Malatya Şubesi, dernek binasında yaptığı basın toplantısında, basın çalışanlarına karşı gerçekleştirilen saldırıları kınadı.

MALATYA İHD BASINA YAPILAN SALDIRILARI KINADI
İnsan Hakları Derneği (İHD) Malatya Şubesi, dernek binasında yaptığı basın toplantısında, basın çalışanlarına karşı gerçekleştirilen saldırıları kınadı.
İHD Malatya Şube Başkanı Murat Oral, yaptığı basın toplantısında: “6 Mayıs 2011 tarihinde Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) gençlik komisyonunun, ilimizdeki bir düğün salonunda düzenlediği Deniz Gezmişleri anma gecesinin çıkışında, saat 22.30 sıralarında salondan çıkan kişilerin kendi aralarında kavgaya tutuştukları, tişörtlerinin üzerinde CHP amblemi bulunan bu grup tarafından; kavgayı görüntülemek isteyen Güneş TV kameramanı Yusuf Aslan ve Agos gazetesinin, Arguvan Yolu dergisinin, Arguvan Haber ve Malatya’nın bazı haber portallarının köşe yazarı, Çağdaş Gazeteciler Derneği Malatya Şubesi’nin onur üyesi Sultan Kılıç’a küfürlü, tekmeli, yumruklu saldırıda bulunulmuştur.
Yine 3 Nisan 2011 tarihinde de CHP il binasında milletvekili aday adaylıklarıyla ilgili yapılacak basın açıklaması öncesinde CHP’li Cengiz Özdemir tarafından Malatya basın çalışanları önünde Sultan Kılıç’a sözlü saldırıda bulunulmuştur.
Kamunun haber alma hakkı adına çalışan, bu kutsal görevi yerine getirerek aydınlanmamızı sağlayan; gözümüz, kulağımız olan basın emekçilerine yapılan bu tür saldırıları kınıyoruz.
Bu saldırılarla hedeflenen baskılama, susturma, hizaya geçirme, geçmişte başarıya ulaşamamıştır. Ulaşamayacaktır da. Bu saldırıların karşısında olduğumuz, herkes tarafından bilinmelidir.
Olay, Malatya medyasında haber olmasına rağmen, Malatya’daki basın dernek ve kuruluşlarının, basın çalışanlarına yapılan saldırıya sessiz kalmalarını üzüntüyle karşılamaktayız.
CHP’nin bu konuda sessiz kalmamasını, konuyla ilgili tavrını koymasını ve gereğini yapmasını bekliyoruz.” dedi.
Bir gazetecinin: “Onur üyesi olduğunuz Çağdaş Gazeteciler Derneği (ÇGD) Malatya Şubesi’nin, konu ile ilgili bilgilendirdiğiniz halde saldırıya duyarsız, tepkisiz kaldığını söylüyorsunuz. Onur üyeliğinden istifa etmeyi düşünüyor musunuz?” sorusuna, Sultan Kılıç: “İstifa etmeyi düşünmüyorum. Dernekte kalarak mücadeleyi sürdüreceğim.” şeklinde yanıt verdi.
 Başka basın kuruluşlarına da üye olmayı düşünüyor musunuz, sorusuna Sultan Kılıç: “Elbette, yeter ki kamuoyunu bilgilendiren basın emekçilerine yapılan baskı ve saldırıların karşısında durabilelim. Amaçları arasında, basın emekçilerinin haklarının savunuculuğu olan tüm kuruluşlarda yer alabilirim.” şeklinde düşüncelerini ifade etti.
 
Sultan KILIÇ - Malatya
 
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56