MALATYA KARAHAN’IN KARA TEPELERİ YEŞİLLENİYOR

Dünya Ormancılık Günü kutlamaları çerçevesinde Havaalanı yolu üzerindeki Karahan Köyü ağaçlandırma sahasına fidan dikildi.

MALATYA  KARAHAN’IN KARA TEPELERİ YEŞİLLENİYOR
         Malatya Valiliği, 2. Ordu Komutanlığı ve Malatya Belediyesi işbirliği ile düzenlenen Dünya Ormancılık Günü kutlamaları çerçevesinde Havaalanı yolu üzerindeki Karahan Köyü ağaçlandırma sahasına fidan dikildi.
Bir zamanlar yemyeşil olduğu söylenen Karahan köyünün bozkır tepelerine bugün 3 bin karaçam ve sedir fidanı dikildi. 1000 dönümlük çorak araziye 200 bin fidan dikimi hedefleniyor.
Saygı duruşu, İstiklal Marşı’nın okunması, halk oyunları ekibinin gösterisinin ardından Malatya Valisi Doç. Dr. Ulvi Saran:
“Toprağa saygımızın ve sorumluluğumuzun gereğini yaparak Malatya’yı eski yeşiline kavuşturuyoruz. Erozyonun önlenmesi, toprağın niteliklerinin korunması için ağaçlandırmak gerekir.
Çevre Orman Bakanlığı öncülüğünde Çevre Orman İl Müdürlüğüyle işbirliği yaparak Türkiye’de yankı uyandıran ilklere öncü olduk.
Beydağı’nda 10 bin dönüm alanda ağaçlandırmayı başlattık ve sürdürüyoruz. Yıldıztepe ve civarında ağaçlandırmayı sürdürüyoruz. Karahan köyü de havaalanı yoluna yakın, tepeleri kıraç bir bölgemiz. Buradaki ağaçlandırmamız hem görsel olarak hem de erozyonu önleme işlevi olarak kazancımız olacaktır.
2009- 2010 yıllarında ağaçlandırma çalışmalarımızla Türkiye birincisi olduk. Çalışmalarımıza katkıda bulunan hayırsever halkımıza teşekkür ediyorum. İsmail Hakkı Atabay’ı, Cengiz Mahmur’u, Orman İl Müdürlüğü çalışanlarını, öğrencilerimizi, askerlerimizi kutluyorum.
Bu çalışmalara Malatyalılar sahip çıkıyor. Ağaç dikme seferberliğiyle doğaya olan borcumuzu ödüyoruz. Her yere tüm gayretimizle ağaç dikmeliyiz. Yeşil Malatya’yı daha da yeşillendiriyoruz.” dedi.
Tören alanına getirilen üç dört yaşlarındaki 40- elli, ana sınıfı öğrencisi; saatlerce çadırda bekletildi. Sonra da tören boyunca güneşte, ayakta bekletildi. Doğa sevgisi aşılamak üzere getirilen bu küçük çocukların oldukça bunaldıkları her hallerinden belli oluyordu. Yorulduklarını, sıkıldıklarını yüksek sesle dile getirenler de çoğunluktaydı.
Öğrencilerin, ağaç sevgisiyle ilgili şiirlerinden sonra hazırlanmış olan çukurlara karaçam ve sedir fidanları yerleştirildi. Toprakla buluşan fidanlara can suyu verildi.
 
Sultan KILIÇ -Malatya
 

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56