MALATYA KESK’TEN İNÖNÜ ÜVERSİTESİNDEN PRF. SALİM CÖHCE’YE KINAMA

Malatya’daki devrimci demokrat sivil toplum örgütü ve partiler, Malatya’da ve üniversitemizde huzuru bozmak isteyen, maalesef profesör unvanı almış, mesleğinin dışında ve mesleğine yakışmayan tutum içinde olan Salim Cöhçe‘yi durdurun!

 MALATYA KESK’TEN İNÖNÜ ÜVERSİTESİNDEN PRF. SALİM CÖHCE’YE KINAMA
                      
MALATYA KESK’TEN CÖHCE’YE ÜLTİMATOM

Malatya İnönü Üniversitesi’nde 22 Mart 2011 tarihinde yaşanan olaylar sonucu 3 öğrencinin yaralanması, 16 öğrencinin gözaltına alınması ve bunlardan 2’sinin tutuklanması üzerine Malatya’daki devrimci demokrat sivil toplum örgütü ve partiler, yaptıkları basın açıklamasıyla duruma tepki gösterdiler.

Bugün Soykan Parkı’nda toplanan kalabalık grup; pankartlarla, sloganlarla, yaptıkları basın açıklamasıyla olayı kınadılar. Olaylara sebep olduğunu iddia ettikleri Prof. Salim Cöhçe’yi kınayarak İnönü Üniversitesi Rektörünü ve Malatya Valisini göreve davet ettileler. Basın açıklamasında KESK Malatya Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü EĞİTİM SEN Malatya Şube Başkanı Ali Ekber Baytemur:
 
              
IRKÇILIK, ŞOVENİZM, KAVGA İSTEMİYORUZ


“Bizler, 12 Eylül’den sonra oluşturulan YÖK ve uygulamalarına karşı yıllardır bilimsel, demokratik ve özerk üniversite taleplerimizi her alanda dile getirdik. Bundan sonraki mücadelemiz de bu doğrultuda devam edecektir. Bizler üniversitelerimizde bilim üretilmesini istiyoruz; ırkçılık ve şovenizm değil! Kavganın değil, kardeşliğin yaşandığı bilim yuvaları istiyoruz.
 
          Bizler bunları talep ederken yaşananlar bizleri kaygılandırıyor. Son dönemlerde Kürt sorunun barışçıl bir zeminde, birlikte yaşama temelinde, demokratik çözümüne yönelik atılan adımların birileri tarafından provoke edilerek engellenmeye çalışılmasını Malatya demokrasi güçleri olarak kaygıyla izliyoruz.
 
          Malatya İnönü Üniversitesi’nde 22 Mart 2011 tarihinde yaşanan olaylar sonucu 3 öğrencinin yaralanması, 16 öğrencinin gözaltına alınması ve bunlardan 2’sinin tutuklanması, kaygılanmakta ne kadar haklı olduğumuzun kanıtıdır.
 
               SALİM CÖHÇE’YE NİYE DOKUNULMUYOR?
 
Üniversitemizde yaşanan bu olayın, Newroz kutlamalarının hemen sonrasına denk gelmesi tesadüf olmasa gerek. Üniversitede öğretim görevlisi sıfatı taşıyan, daha öncede etnik ve inanç farklılıklarından dolayı öğrencilere aşağılayıcı ve hakaret edici tavırlarıyla öne çıkan Salim Cöhçe’nin, bu olayların tertipleyicisi ve taşıyıcısı olması noktasında düşüncelerimizin olduğunu sizlerle paylaşmak istiyoruz. Adı geçen şahsın, üniversite okuma hakkını elde etmiş, Kürt ve Alevi öğrencilere yönelik baskıcı ve engelleyici tutumlar takınması, başta Anayasa olmak üzere diğer yasalarda da açıkça suç oluşturmasına rağmen; bu konuda daha önceki fiilleri hakkında suç duyurularında bulunulmasına rağmen, bu kişiye dokunulmaması birçok soruyu aklımıza getirmektedir.

   VALİ VE REKTÖRDEN AÇIKLAMA BEKLENİYOR
 
          Irkçı, milliyetçi ve şoven söylem ve tutumlarıyla hepimizin tanıdığı Salim Cöhçe, bu cesareti kimden ya da kimlerden alıyor? Bizlere derin devlet uygulamalarını anımsatan bu tutum, AKP tarafından korunmuyorsa, kim tarafından korunuyor? İnönü Üniversitesi’nde neler oluyor? Kürt, Alevi, demokrat ve ilerici öğrenci ve öğretim görevlileri ile çalışanlara yönelik artırılan baskı ve yıldırma politikalarıyla ne amaçlanmaktadır? Bu soruların birinci muhatabı sayın rektördür. Malatya valisinden de bir açıklama bekliyoruz.
   
 
          Bizler Malatya’daki sendikalar, sivil toplum örgütleri; siyasi partileri ve duyarlı, demokrat Malatya halkı olarak yaşanan bu uygulamalara seyirci kalmayacağımızın bilinmesini istiyoruz. Bilim yuvası olmasını istediğimiz üniversitemizde, ırkçı, gerici, milliyetçi ve şoven kışkırtmalara izin vermeyeceğiz. Biz bu senaryoları daha öncede gördük. Bu tutmaların kimseye bir şey kazandırmayacağının bilinmesini istiyoruz.
 
                             SALİM CÖHÇE’Yİ DURDURUN!
 
          Buradan başta İnönü Üniversitesi rektörü olmak üzere tüm yetkilileri uyarıyoruz. Malatya’da ve üniversitemizde huzuru bozmak isteyen, maalesef profesör unvanı almış, mesleğinin dışında ve mesleğine yakışmayan tutum içinde olan Salim Cöhçe‘yi durdurun! Önümüzdeki süreçte yaşanabileceği kuvvetle muhtemel olayların ve sonuçlarının sorumlusu sizler olacaksınız. Olayların tek sorumlusu ve suçlusu gördüğünüz öğrencilerinize baskı ve şiddetle değil; onların sürece demokratik katılım kanallarının önündeki engelleri kaldırarak yaklaşın. Bizler Malatya’da ve üniversitemizde gençlerimizin huzurlu, güvenli ve barış içinde yaşamalarını istiyoruz. Bu konuda gençlerimize sahip çıkıyor; baskı, şiddet, gözaltı ve tutuklamaları kınıyoruz. Bu ve bundan sonrasındaki olayların da takipçisi olacağımızın ve müdahil olacağımızın bilinmesini istiyoruz.
 
Katılımcı Kurumlar: KESK Malatya Şubeler Platformu, İHD,
Pir Sultan Abdal Kültür Derneği, ÖDP, EMEP, BDP, ESP”
 
 
Sultan KILIÇ - Malatya

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56