MALATYA, SAMİ KASAP’I UNUTMADI

"Malatya Malatya Bulunmaz Eşin" başta olmak üzere birçok türkünün bestecisi Malatyalı ses sanatçısı merhum Sami Kasap'ı Malatyalılar unutmadı.

MALATYA, SAMİ KASAP’I UNUTMADI
 "Malatya Malatya Bulunmaz Eşin" başta olmak üzere birçok türkünün bestecisi Malatyalı ses sanatçısı merhum Sami Kasap'ı Malatyalılar unutmadı. Adını taşıyan ‘Sami Kasap Kültür ve Sanat Merkezi'nin açılışı törenle gerçekleştirildi.
Saray Mahallesi Beş Konaklar Caddesi (Sinema Caddesi)’ndeki ‘Sami Kasap Kültür ve Sanat Merkezi'nin açılışına Vali Doç. Dr. Ulvi Saran, Malatya Belediye Başkanı Ahmet Çakır ve ÇEKÜL Vakfı Başkanı Prof. Dr. Metin Sözen, bazı belediye başkanları, Tarihi Kentler Birliği'nin yöneticileri, kimi daire müdürleri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ile çok sayıda davetli katıldı.
 
                             GAZELLER YETİM KALDI
 
1933 yılında Malatya’da doğan ünlü Gazelhan Sami Kasap, güçlü sesinin mikrofona ihtiyacı olmadığını da ispatlamıştı. Mikrofonlar değil; ama 3. 09. 2002’de yaşama veda ederken gazelleri yetim bırakmıştı. 300’e yakın bestesi, 120 plakı bulunan Malatyalı Gazelhan Sami Kasap, altın plak ödüllüydü.
 
Bir firmasının katkısıyla oluşturulan merkezin açılışında bir konuşma yapan Vali Doç. Dr. Ulvi Saran: "Malatya, şehir kimliğini algılama ve pekiştirme yönünden son derece önemli gelişmelere sahne oluyor. Şehrimizin mimari yapısını, geleneksel dokusunu ve tarihi birikimini kayıt altına almak, korumak ve gelecek nesillere devretmek yönünden Türkiye'nin tecrübesini burada paylaşmak üzere çok seçkin bir topluluğu misafir ettik. Bugün mutlu bir tesadüf olarak Sami Kasap Kültür ve Sanat Merkezi'nin açılışını gerçekleştiriyoruz. Bu merkez, şehirlerin kimliklerini güçlendirmede ve şehirlerarası yarışta, imajlarına yeni yeni boyutlar katmada, son derece önemli bir işlev görecektir." dedi.
 
ÇEKÜL Vakfı Başkanı Prof. Dr. Metin Sözen ise:"Malatya'nın geliştirmek istediği ve yarınlara taşımak istediği mekânlar geziliyor. Bütün bunları ne için yapıyoruz? Bütün bu çabamız niye? Malatya'yı ve Türkiye'yi niye farklı bir yere getirmek istiyoruz? Bir aileden başlayarak birbirine akan değerler orada güçlü tutulmazsa; aileden sokağa, sokaktan mahalleye, mahalleden kente ve ülkeye o güzel duygular bütünleşerek akamaz. O açıdan burada şu kısa zamanda gördüğüm durum ve değerli arkadaşlarımızın katkıları; bir birlikteliği ve ortak bir ruhu, ortak bir bellek anlayışını gündeme getiriyor." diye konuştu.
 
                             HARİKA BİR DEDEYDİ
 
Sami Kasap Kültür ve Sanat Merkezi'nin açılmasında büyük katkısı olan Sami Kasap'ın torunu Tuğba Erşan da, Sami Kasap hakkında katılımcılara bilgiler vererek: "Sanatçı kişiliğinin yanı sıra dedem, karakterinin derinliğiyle de ön plana çıkan insancıl, hoş sohbet, mütevazı, gönlü herkese açık bir insandı. Her şeyden öte harika bir dedeydi. Eminim bu kadar kişinin kendisi için bir araya geldiğini görse çok duygulanırdı. Böyle bir çalışmanın bize nasip olmasından ötürü ve ayrıca böyle bir insanın torunu olmuş olmaktan dolayı gurur duyuyorum." şeklinde konuştu.
 
Yapılan konuşmaların ardından Vali Doç. Dr. Ulvi Saran, Malatya Belediye Başkanı Ahmet Çakır ve ÇEKÜL Vakfı Başkanı Prof. Dr. Metin Sözen, Sami Kasap Kültür ve Sanat Merkezi'nin açılışını gerçekleştirdi.
 
Sultan KILIÇ - Malatya

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56