MALATYA SEVSEREK HAN’DAN NEMRUT’A DOĞRU

Malatya Valiliği, her yıl binlerce turisti Türkiye'ye çeken Nemrut Dağı'na Malatya'dan ulaşım yolu üzerinde yer alan Selçuklu hanlarını turizme kazandırmak amacıyla yenileme çalışması başlattı.

MALATYA  SEVSEREK  HAN’DAN NEMRUT’A DOĞRU
Malatya Valiliği, her yıl binlerce turisti Türkiye'ye çeken Nemrut Dağı'na Malatya'dan ulaşım yolu üzerinde yer alan Selçuklu hanlarını turizme kazandırmak amacıyla yenileme çalışması başlattı.

Malatya merkez Yaygın beldesi sınırları içerisinde yer alan ve 13. yüzyılda inşa edilmiş Sevserek Han'ın rööleve, restitüsyon ve restorasyon projelerine esas teşkil edecek "temizlik kazısı" çalışmalarına başlanacağı bildirildi.
            Malatya Valiliği'nden yapılan açıklamada, Sevserek Hanı'ndaki çalışmaların Malatya Koruma, Uygulama ve Denetim Bürosu (KUDEB) Başkanı Levent İskenderoğlu koordinatörlüğünde yürütülecek kazı çalışmaları, Doç.Dr. İsmail Aytaç'ın kazı bilimsel başkanlığında, Fırat ve Adıyaman Üniversiteleri’nden uzmanların katılımıyla gerçekleştirileceği kaydedildi.

           Açıklamada şu bilgiler verildi: "Yaklaşık bin 400 metrekarelik alanda yapılacak olan temizlik kazısı, Kültür ve Turizm Müdürlüğü temsilcisi Ziya Kılınç'ın gözetiminde ve Malatya KUDEB'de görevli arkeolog ve sanat tarihçilerinden oluşan bir ekibin iştirakiyle sürdürülecektir. İlimizden Nemrut Milli Parkına ulaşım yolu üzerinde bulunan Sevserek Han ve aynı güzergâhta bulunan 2. Sevserek Han, Görk Han, Tepe Han, Yandere Han, Çat Han, Taşkale Han gibi Selçuklu kervansarayları; bu yolun tarihi kervan yolu niteliğini günümüze taşıyan değerli eserlerdir. Sevserek Han'da başlanacak ve 2 ayda bitirilmesi hedeflenen kazı çalışmalarına paralel olarak, bu kervansaraylarda da çevre temizliği, bilgi tabelaları konulması ve koruma çatılarının yapımı gibi eserlerin görünür ve korunur kılınmasına dönük çalışmalar da sürdürülecektir. Bu çalışmaların tamamlanması ile Nemrut Milli Parkı güzergâhının tarihsel kervan yolu kimliğinin günümüze taşınmasında ilk adım da atılmış olacaktır." dendi.
 
 
Sultan KILIÇ - Malatya
 

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56