MALATYA VALİLİĞİ İL OTLATMA PLANINI YAYINLANDI

Arguvan'ın yüksek kesimlerinde 15 Mayıs-15 Eylül tarihleri arasında otlatma yapılabilecek. Kimlik Bildirme Kanunu gereğince haklarında işlem yapılmayan şahıslar çoban olarak tutulmayacak.

MALATYA VALİLİĞİ İL OTLATMA PLANINI YAYINLANDI

Kimlik Bildirme Kanunu gereğince haklarında işlem yapılmayan şahıslar çoban olarak tutulmayacak. Otlatma Planında Arguvan'ın yüksek kesimlerinde 15 Mayıs-15 Eylül tarihleri arasında otlatma yapılabilecek.

Malatya Valiliği, 2012 yılı Malatya Dahilinde Göçer ve Sürü Sahiplerinin Uyması Gereken Hususlar, İl Otlatma Planını yayımladı.

Valilikten yapılan yazılı açıklamada, Malatya'da bulunan ihtiyaç fazlası mera, Yaylak, Kışlak ve otlakların her türlü kiralama işlemlerinin İl Mera Komisyonunca yürütüldüğü hatırlatıldı.

Kanunen alınacak güvenlik önlemlerine uyulmak kaydıyla yasaklanan alanlar hariç mera, Yaylak, Kışlak ve otlakların göçer sürü sahiplerine kiralanabileceği ve bu alanlardan faydalanabilecekleri belirten açıklamada, bu çerçevede Malatya'da mera, Yaylak, Kışlak ve otlakların bazı esaslara uyulmak suretiyle sürü sahipleri ve göçerlerin istifadelerine sunulabileceği kaydedildi.

Buna göre, kiralama talebinde bulunacak göçerler, otlatma mevsimi başlamadan önce kiralamak istedikleri yeri, hayvan cins ve miktarını dilekçe, sabıka kaydı ve ikametgah belgesiyle İl Mera Komisyonu'na müracaat edecek.

Kimlik Bildirme Kanunu gereğince haklarında işlem yapılmayan şahıslar çoban olarak tutulmayacak. Geçmişte terörle ilgilerinin olduğu anlaşılan göçer ve sürü sahiplerinin yaylaya çıkmalarına izin verilmeyecek. Yaylaya çıkan göçer ve sürü sahiplerinden herhangi birinin teröristlerle ilişkisi tespit edildiğinde, sürüleriyle birlikte güvenlik kuvvetleri marifetiyle yayladan çıkarılacak ve bu göçer ve sürü sahipleri kiralamayla ilgili herhangi bir hak talebinde bulunmayacak.

Hijyenik mevzuatına uygun peynir üretimi için Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı İl Müdürlükleri ile peynir tüccarlarının katılımı sağlanarak çalışmalar yapılacak.

Otlatma Planı olarak Merkez, Battalgazi, Yazıhan ve Kale ilçelerinde 1 Mayıs-15 Eylül tarihleri arasında, Darende, Doğanyol ve Pütürge ilçelerinin tamamı ile Akçadağ, Doğanşehir, Arguvan, Arapgir, Yeşilyurt, Kuluncak ve Hekimhan İlçelerinin yüksek kesimlerinde 15 Mayıs-15 Eylül tarihleri arasında otlatma yapılabilecek.


Basından

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56