MALATYADA 12 EYLÜL DARBESİNİ YAPANLARA SUÇ DUYURUSU

Malatya'da 12 Eylül darbesini yapanların yargılanması için Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunuldu.

MALATYADA 12 EYLÜL DARBESİNİ YAPANLARA SUÇ DUYURUSU
Malatya'da 12 Eylül darbesini yapanların yargılanması için Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunuldu. Suç duyurusu öncesinde adliye önünde darağacının da taşındığı eylem yapıldı.
Malatya'da ÖDP, EMEP, ESP, TKP, BDP, İHD, PSAKD, Eğitim-Sen, SES, Büro-Sen, Tarım Orkam Sen, BTS, Haber-Sen ve Tüm Bel-Sen tarafından oluşturulan 12 Eylül Karşıtı Platformu tarafından önce bir yürüyüş düzenlendi.
Eğitim Sen’in önünden ellerinde 12 Eylül darbecileri yargılansın pankartları taşıyan topluluk, sık sık slogan ve alkışlarla darbeyi ve darbenin devamı olan düzeni kınadı. Parkalı bir kişi, boynunda ilmeği ve sırtında darağacıyla yürüdü.
Malatya adliye binası önünde platform sözcüsü olarak ÖDP Malatya İl Başkanı Hasan Kaya, basın açıklamasını sundu. Hasan Kaya: “12 Eylül işkence, baskı, kültür düşmanlığı, hukuksuzluk demektir. Haksızlık demektir. Baskı demektir.
 12 Eylül, düşmanlıklar üretmiştir. 12 Eylül askeri darbesi, askerle sivili, polisle halkı, devletle vatandaşı, karşı karşıya getirerek düşmanlıklar üretmiştir. 12 Eylül, ABD ve onun yandaşları tarafından planlandı. 12 Eylül terör için değil, terör 12 Eylül için planlandı.
Darbeci- militarist rejime ve AKP zihniyetine karşı, demokrasi için: Baskıya ve inkâra karşı, Kürt halkının özgürlüğü için… Emperyalizme ve küresel kapitalizme karşı Türkiye halklarının bağımsızlığı ve sosyal kurtuluşu için… Karanlığa karşı aydınlık bir Türkiye için… Eli kanlı 12 Eylül darbesinin 31. Yıl dönümünde… Darbecilerin, hayatın her alanındaki karşıtlıklarını, muhataplarını, mağdurlarını 12 Eylül’e ve onun zihniyetine karşı durmaya çağırıyoruz.”
 Basın açıklamasının ardından Malatya Cumhuriyet Başsavcılığına 12 Eylül darbesini yapanlara karşı suç duyurusunda bulunuldu.

            Katılımcı parti, sendika ve dernekler adına adliye içerisine giren temsilciler; Emekli Orgeneral Kenan Evren, Emekli Orgeneral Nurettin Ersin, Emekli Orgeneral Tahsin Şahinkaya, Emekli Oramiral Nejat Tümer ile 12 Eylül 1980 darbesi sonrası görevli emniyet müdürleri, emniyet görevlileri, askerler ve cezaevi müdürleri hakkında, TCK 147, 179, 228 ve 243 maddelerine muhalefet, işkence, adam öldürme suçlamasıyla suç duyurusunda bulundular.

             Eylem olaysız bir şekilde sona erdi.
 
Sultan KILIÇ  

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56