MALATYADA 22 BİN KİŞİ AYNI ANDA SESLİ KİTAP OKUMA DENEMESİ YAPTI

İlki geçtiğimiz yıl 15 bin 440 kişiyle Mersin'de gerçekleştirilen 'Dünya Kitap Okuma Rekoru' etkinliği bu yıl Malatya'da 22 bin civarında insanla gerçekleştirilmiş oldu.

MALATYADA 22 BİN KİŞİ AYNI ANDA SESLİ KİTAP OKUMA DENEMESİ YAPTI
                 Malatya Valiliği, Milli Eğitim Müdürlüğü ve NT Kitap Kırtasiye Mağazaları'nın eşgüdümünde İnönü Stadyumu'nda yapılan denemede, aynı anda 22 bin kişi, 20 dakika sesli kitap okudu.
           Malatya İnönü Stadyumu’nun kapıları, saat 09.00'dan itibaren açıldı. Stadyumun kapısından adımını atan her katılımcıya noter huzurunda bir bilet verildi. Bu biletlerin şeffaf sandıklara atılmasıyla katılımcı sayısı belirlendi.
           Katılımcılar, önce ellerindeki kitabın bir bölümünü sessizce okudu. Daha sonra sunucu ile birlikte 20 dakika sesli bir şekilde, Victor Hugo’nun ‘Sefiller’ adlı eserinden "Garip Bir Yolcu" başlıklı bölümden 4 sayfa okundu.
           Biletlerin noter huzurunda sayılacağı belirtildi. Malatya'nın gerçekleştirilen bu rekor denemesi ile Guinness Rekorlar Kitabı'na girmesi amaçlanıyor.
          Stadyumdan çıkarken 22 bin kişinin katılımının sağlandığı duyumunu aldık. Kitap okuma rekor denemesiyle ilgili konuşan Vali Ulvi Saran, Malatya'da bir tarih yaşandığına dikkat çekerek, Malatya Okuyor kampanyası süresince 7 ayda 100 bin öğrencinin 1 milyon 900 bin kitap olduğunu belirtti.
           Türkiye'de okuyan kişinin azlığından şikâyetçi olan Saran, "Dünyada bir kişi yılda 20 kitap okurken, Türkiye'de ise 6 kişinin 1 kitabı okuması son derece üzücüdür" diye yakındı.
Malatya Valisi Ulvi Saran: “Aynı anda, aynı yerde, aynı metni en fazla sayıda insanın bir arada okumasına tanık olduk; katıldık. Guınness Rekor denemesiyle birkaç noktaya dikkat çekmek istedik. Bunun arkasında programlı çalışma vardır. Malatya Okuyor kampanyası süresince 7 ayda 100 bin öğrenci, 1 milyon 900 bin kitap okudu.
Okuma alışkanlığı fazla olmayan halkımıza okuma alışkanlığı kazandırmak amaçlanmıştır. Okumaya karşı istek, okumayı yaşam biçimi haline getirmek amaçlanarak binlerce insanın katılımıyla kitap okuma dünya rekor denemesi yapılmıştır.” dedi.
           NT Mağazaları Genel Müdürü Şeref Kolak, Malatya'da bir ilke imza atıldığını belirterek hedefin bu rekor denemesi ile Guinness Rekorlar Kitabı'na girilmesi olduğunu vurguladı. Bu rekor denemesiyle kitap okumanın önemine ve gerekliliğine dikkat çekmek istediklerini belirtti.
        OKUYANLARIMIZ ÇEVREYİ BÖYLE KİRLETİRSE…
           Stadyumun çıkışında kitap bağış kutularına bırakılan kitapların azlığı dikkat çekiyordu.
             Bir de stadyuma atılan kâğıt ve pet şişelerin çokluğu Okumuşlarımız, çevre kirliliğine bu kadar sebep oluyorsa, gerisini düşünmek bile… Her yan kâğıt, her yan pet şişe…
             İlki geçtiğimiz yıl 15 bin 440 kişiyle Mersin'de gerçekleştirilen 'Dünya Kitap Okuma Rekoru' etkinliği bu yıl Malatya'da 22 bin civarında insanla gerçekleştirilmiş oldu.
 
Sultan KILIÇ - Malatya
 Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56