MALATYADA AŞAĞIŞEHİR’İN ROMA SURLARI ONARILIYOR

Battalgazi (Aşağışehir) ilçemizde bulunan 2 bin 850 metre uzunluğundaki tarihi kale surlarının restorasyon çalışmalarına yeniden başlandı.

MALATYADA AŞAĞIŞEHİR’İN ROMA SURLARI ONARILIYOR

                AŞAĞIŞEHİR’İN ROMA SURLARI ONARILIYOR

2 bin 850 metre uzunluğundaki tarihi kale surlarının restorasyonun 2.etap çalışmalarına başlandı.
Battalgazi (Aşağışehir) ilçemizde bulunan 2 bin 850 metre uzunluğundaki tarihi kale surlarının restorasyon çalışmalarına yeniden başlandı.
Restorasyon çalışmalarına 2010 yılında başlanmıştı, kış mevsimi dolayısıyla verilen aranın ardından, havaların ısınmasıyla birlikte 2. etap çalışmalarına başlandı.
Çalışmaların, 71 burcu ve 11 kapısı bulunan surların batı kısmındaki Sıptırız girişinden başladığını ifade eden Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, ilk etapta 550 metrelik bölümün onarılacağı, daha sonra surların tamamının onarılması hedeflendiğini belirtti.
Çalışmaların, 71 burcu ve 11 kapısı bulunan surların batı kısmındaki Sıptırız girişinden başladığını ifade eden Başkan Gürkan;"Kale surlarının restorasyonunu İl Özel İdaresi, emlak paylarından ödenek aktarmak suretiyle başlatan ve her gün takibini yapan Sayın Valimiz; Doç. Dr. Mehmet Ulvi Saran’a şükranlarımı sunuyorum, dedi.
Onarım yapılan surları yerinde inceleyen başkan Gürkan, çalışmaların hızlı bir şekilde devam ettiğini, aslına uygun projelendirildiğini, restorasyon bittiği takdirde surların muhteşem görünüşü ve tarihi özelliğinin ortaya çıkacağını; ilçenin çehresinin değişeceğini, güzelleşeceğini, çevre düzenlemeleriyle bütünleşeceğini, Battalgazi’nin eski asaletli dönemlerine geri döneceğini, turizm açısından da büyük bir gelişme sağlanacağını söyledi.
 Sultan KILIÇ - Malatya
 

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56