MALATYA’DA BİR İLK, BİNLERCE GENÇ SOKAĞA DÖKÜLDÜ

Malatya’da sivil toplum örgütlerinin gösterilerinde şimdiye kadar görülmeyen bir kalabalık, sokağa döküldü. Kendilerine YGS Öğrencileri diyen gençler, Malatya Kız Teknik Meslek Lisesi’nin önünde bir araya geldiler.

  MALATYA’DA BİR İLK, BİNLERCE GENÇ SOKAĞA DÖKÜLDÜ
Malatya’da sivil toplum örgütlerinin gösterilerinde şimdiye kadar görülmeyen bir kalabalık, sokağa döküldü. Kendilerine YGS Öğrencileri diyen gençler, Malatya Kız Teknik Meslek Lisesi’nin önünde bir araya geldiler. Burada toplanan grup, ellerinde pankart; dillerinde sloganlarla Milli Eğitim Müdürlüğüne doğru yürüyüşe geçtiler.
Kortejin başı Kışla Caddesi’nin Kanalboyu’na yakın kısmındayken, kortejin sonu Akpınar yol ayrımındaydı. Bin beş yüzden fazla gencin yer aldığı protestocular, sık sık sınav sistemini eleştiren ve kopya iddialarını dile getiren sloganlar attılar.
“Gün gelecek, devran dönecek; AKP öğrencilere hesap verecek.
Malatya uyuma, öğrencine sahip çık.
Parası olana değil, kafası olana eğitim.
Biz de şifre istiyoruz.
İthal öğretmen istemiyoruz.
Çürümüş eğitim istemiyoruz.
Halk için bilim, halk için eğitim.
Kopya skandalı aydınlatılsın.
Yandaş Giriş Sınavı.
İmamın sınavı iptal edilsin.
Sınavı satanlar, hesap verecek.
Tayyip şaşırma, sabrımızı taşırma.
Yönetim istifa.
Parasız eğitim istiyoruz.”
Sloganlar, ıslıklar, düdük ve alkışlarla Malatya Milli eğitim Müdürlüğü’ne gelen öğrenciler, polis barikatıyla karşılaştı. Polis barikatını zorlamayan öğrenciler, basın açıklamasını okudular. YGS ve KPSS’deki kopya iddialarını dile getirerek konunun bir an önce aydınlatılmasını, sınavın iptal edilmesini istediler. Öğrenci temsilcisi:
Çürümüşlüğün dışa vurmasının son örneklerini, YGS’deki ve KPSS’deki kopya olayında gördük. Bunlar, ilk değildi. Daha önce de sınavlarda nelerin döndüğünü az çok biliyoruz. Soruların kimlere ve nasıl verildiğini biliyoruz. Güvenlik önlemlerinin alınmasına rağmen bu önlemlerin, bazıları için geçerli; bazıları için de geçersiz olduğunu biliyoruz. Kopyanın bu kadar kolay çekildiği, adaletsizliğin bu kadar gözler önünde olduğu bir sınav sistemine ne kadar güvenilebilir?
Kopya çakan, kopya çekilmesine yardım eden, buna göz yumanların cezalandırılmasını; bu konuda sorumlu olan tüm yetkilileri istifaya çağırıyoruz. Parasız, bilimsel, demokratik eğitim istiyoruz.” şeklinde konuştu.
Konuşmanın ardından öğrenciler, sınav kitapçıklarını ve kırdıkları kalemleri meydana fırlatarak yaktılar.
Öğrenciler, geldikleri güzergâhtan yine alkış, ıslık ve sloganlarla Kız Teknik Meslek Lisesi’nin önüne kadar yürüdükten sonra olaysız bir şekilde dağıldılar.
AKP Malatya il binasının önünde çok sayıda polisin güvenlik önlemi aldığı görüldü.
 
Sultan KILIÇ - Malatya


Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56