MALATYA'DA ÇÜRÜK RAPORU VERİLEN 6 KATLI BİNA ÇÖKTÜ

Malatya'da 33 sene önce yapılan ve 'Çürük' olduğu için yapımı durdurulan 6 katlı bina büyük bir gürültü ile çöktü.

Malatya'da 33 sene önce yapılan ve 'Çürük' olduğu için yapımı durdurulan 6 katlı bina büyük bir gürültü ile çöktü. Boş binanın alt katlarındaki iş yerlerinde çalışan işçilerin son anda dışarı kaçmasıyla göçük altında kimse kalmadı.

Merkez Cengiz Topel Caddesi üzerinde yapımına 1978 yılında başlanan ve kaba inşaatı bittikten sonra 'Çürük Raporu' verilen 6 katlı binanın yapımı durdurdu. 11 yıl önce yıkım kararı alınan binanın, arsa sahibi ve müteahhit arasında çıkan anlaşmazlık nedeniyle konunun mahkemeye intikal etmesi üzerine yıkım kararının ertelendiği öğrenildi.

33 yıldır boş olarak bekleyen bina bugün saat 10. 15 sıralarında büyük bir gürültü ile çöktü. Büyük bir paniğin yaşandığı olay yerine çok sayıda ambulans ve itfaiye ekibi ile sivil savunma ekipleri sevk edildi. Yerle bir olan 6 katlı binanın alt katında bulunan 4 dükkan içinde çalışanların kalmış olabileceğini ihtimali üzerine enkazda ekipler arama tarama çalışması başlattı. Çevrede toplanan kalabalığa sessiz olmaları anonsu yapan sivil savunma ekipleri enkaz altında kimsenin kalıp kalmadığını öğrenmek için beton yığınlarının arasından 'kimse var mı' diyerek seslendi. Çok sayıda iş makinesinin da gelerek çalışmaya katıldığı olay yerinde polis ekipleri de çevrede yoğun güvenlik önlemleri aldı. Bölgenin doğalgazı ve elektriği önlem amacıyla kesilirken, itfaiye ve sivil savunma ekipleri sağlık görevlileriyle birlikte enkaz üzerinde arama yaptı.

Olayın duyulması üzerine Malatya Valisi Ulvi Saran ve Belediye Başkanı Ahmet Çakır'da hemen olay yerine gelerek incelemelerde bulundu. Vali Saran, gazetecilere yaptığı açıklamada binanın ruhsat alamadığı için ve konunun da mahkemede olduğunu bu nedenle de boş durduğunu belirterek, 'Üst katlarda ikamet söz konusu değil. Alt katta zeminde 3 tane dükkan var ama olay erken saatlerde olduğunu için bereket dükkanlar açılmamış daha. Buda sevindirici bir olay. ' dedi. Enkaz kaldırma çalışmalarının halen devam ettiğini belirten Vali Saran, şuana kadar bir can kaybının yaşanmadığını söyledi.

Çok sayıda iş makinesi ve sivil savunma ve itfaiye ekibi binanın enkazında arma tarama faaliyetlerini sürdürüyor. Bu arada göçüğün meydana geldiği yerin karşısında bulunan ilköğretim okulunun dağılma saatine denk gelmemesi ise büyük bir faciyaı önledi. çevre sakinleri öğrencilerin okuldakn çıktıktan sonra çöken binanın ortan geçtiklerini ve büyük faciayı atlattıklarını söylediler.

Basından

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56