MALATYADA DEMOKRAT KADINLARIN İSYANI

Malatya İnsan Hakları Derneği’nde basın toplantısı yapan Malatya Demokratik Kadın Platformu üyeleri, hükümetin kadına ve kadın haklarına karşı takındığı tavrı kınadı.

MALATYADA DEMOKRAT KADINLARIN İSYANI
               Malatya İnsan Hakları Derneği’nde basın toplantısı yapan Malatya Demokratik Kadın Platformu üyeleri, hükümetin kadına ve kadın haklarına karşı takındığı tavrı kınadı. Malatya Demokratik Kadın Platformu adına İHD üyesi Hatun Aydın, basın açıklamasını sundu.            
 8 Mart 2001 Dünya Emekçi Kadınlar gününde Soykan Parkı’nda yapmış oldukları basın açıklamasının ardından birçok kadına ve erkeğe soruşturma açıldığını, açılan soruşturma kapsamında ilk celsede 3 kişiye10’ar ay hapis cezası verildiğini; hatta kadın arkadaşlarına destek veren erkek arkadaşlarına da soruşturma açıldığını dile getiren Malatya Demokratik Kadın Platformu Sözcüsü Hatun Aydın, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Ülkemizde kadına yönelik baskı, şiddet, yıldırma ve ayrımcılık politikaları her geçen gün ağırlığını artırarak hissettirmekte; bu da muhafazakârlık, milliyetçilik ve cinsiyetçilik kılıfları içerisinde yapılmaya çalışılmaktadır. Kapitalist düzenin işlerini kolaylaştıran bu üç unsur, kadınların yaşam alanını daraltarak hayatı çekilmez hale getirmektedir.
 Kadın kimi yerde cinsel, kimi yerde dinsel kökeninden kimi yerde de etnik kimliğinden dolayı dışlanma yaşamakta, şiddete uğramakta, emek süreçlerinde ise sömürüye maruz bırakılmaktadır. Savaşa bağlı nedenlerle, yaşanan yerinden edilmelerde; kadınlar üzerindeki baskı ve denetim daha da artmakta. Kadınların bedeni, çatışmaların savaş alanına dönüştürülmektedir.
Bu ülkede farklıysan ve özelikle de kadınsan, öteki olup ezilmeye mahkûmsun. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Malatya’da yapmış olduğu konuşma, sistemin kadına bakış açısını, tüm netliği ile ortaya koymaktadır. Büyük şehir olma uğruna kadına, en az üç çocuk yapmasını söyleyen zihniyet, kadını dört duvar arasına kapatıp sosyal alandan tamamen soyutlama, kadını mücadeleden uzak tutup eve hapsetme zihniyetidir. Bu zihniyet, kadınları korkutup sindirerek siyasetten uzak tutma amaçlıdır. Başbakanın bu söylemleri,  8 Mart’ı kutlayan kadınlara bakış açısının dışa vurumudur.
 Biz kadınlar yaşamış olduğumuz sıkıntıları, sorunları ve çözüm yollarını en fazla 8 Martlarda, alanlarda dile getirir, bugünü aynı zamanda büyük bir coşkuyla kutlarız. Bu amaçla 8 Mart 2001 Dünya Emekçi Kadınlar gününde Soykan Parkı’nda yapmış olduğumuz basın açıklamasıyla haklı taleplerimizi dile getirip günün coşkusunu yaşadık. Ne yazık ki sistem, buna tahammül etmemiş, birçok arkadaşımıza soruşturma açılmış,3 arkadaşımıza ise açılan soruşturma kapsamında daha ilk celsede apar topar 10’ar ay hapis cezası verilmiş, bununla da kalınmayıp kadın arkadaşlarına destek veren erkek arkadaşlarımıza da soruşturma açılmıştır. Bu tür haksız uygulamalara bir an önce son verilmesini talep ediyor, kamuoyunu bu konuda duyarlı olmaya davet ediyoruz.
          Biz kadınlara reva görülen şiddeti, eşitsiz ve insan onurunu ayaklar altına alan uygulamaları kabul etmiyoruz! Başbakanın, meydanlarda cinsiyet eşitsizliği yaratan, kadını dört duvar arasına kapatmak isteyen zihniyetini kabul etmiyoruz. 8 Mart’tan dolayı açılan soruşturmaları ve verilen cezaları kabul etmiyoruz. Ataerkilliğe, eşitsizliğe, kapitalist sömürüye, milliyetçiliğe ve baskılara karşı çıkıyoruz! Barış içinde, eşit ve özgürce yaşamak istiyoruz ve örgütlenirsek bunu başaracağımıza inanıyoruz.
        Malatya Demokratik Kadın Platformu olarak şimdiye kadar yapılan her türlü haksızlığın karşısında olduk, bundan sonra da olmaya devam edeceğiz. 8 Mart’ı yaratan Clara Zetkin’e tahammül edemeyen karanlık zihniyete teslim olmayacağız.”
Sultan KILIÇ - Malatya

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56