MALATYA’DA HIDIRELLEZ

Malatya’da Hıdırellez, Kernek suyunun köpüklerine, sesine hayran olunarak kutlandı.

 MALATYA’DA HIDIRELLEZ
                              Malatya’da Hıdırellez, Kernek suyunun köpüklerine, sesine hayran olunarak kutlandı.
Kernek şelalesinde Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nden İl Turizm Müdürü Ali Cengiz, Hıdırellez kutlaması hakkında şunları söyledi:
“Mevsimlik bayramlarımızdan biri olan Hıdrellez, ülkemizde etkin bir biçimde kutlanmaktadır. Büyük şehirlerde daha az olmak üzere, kasaba ve köylerde hıdrellez için önceden hazırlıklar yapılır. Bu hazırlıklar, evin temizliği, üst baş temizliği, yiyecek içeceklerle ilgili hazırlıklardır. Hıdrellez gününden önce evler baştanbaşa temizlenir. Çünkü temiz olmayan evlere Hızır’ın uğramayacağı düşünülür. Hıdrellez günü giyilmek üzere yeni elbiseler, ayakkabılar alınır.
Hızır, yaygın bir inanca göre, hayat suyu (ab-ı hayat) içerek ölmezliğe ulaşmış. Zaman zaman, özellikle baharda insanlar arasında dolaşarak zor durumda olanlara yardım eden, bolluk, bereket ve sağlık dağıtan, Allah katında ermiş bir ulu ya da peygamberdir.
Malatya’da da halkımız, Kernek suyunun yanında lokmalar dağıtarak, dilekler dileyerek, dualar ederek bu güzel günde bir arada oluyor.” dedi.
Malatya’nın Ataköy Mahallesi’nde de yatır ziyareti yapıldı. Mumlar yakıldı. Lokmalar dağıtıldı. Dualar edildi. Dilekler için çam ve erik ağacına dilek iplikleri bağlandı.
Sultan KILIÇ- MalatyaYorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56