MALATYA’DA KÜLTÜR REHBERLERİ YETİŞTİRİLİYOR

İlimizin Kültür Rehberleri’ni (KÜ-RE) yetiştirmek amacıyla, Malatya Kültür Yaşam Derneği tarafından iki yıl önce başlatılan KÜRE Eğitim Projesinin ikincisi başlatılıyor.

MALATYA’DA KÜLTÜR REHBERLERİ YETİŞTİRİLİYOR
                              KÜLTÜR REHBERLERİ (KÜ-RE) 2.EĞİTİM PROJESİ
İlimizin Kültür Rehberleri’ni (KÜ-RE) yetiştirmek amacıyla, Malatya Kültür Yaşam Derneği tarafından iki yıl önce başlatılan KÜRE Eğitim Projesinin ikincisi başlatılıyor. Malatya Kültür Yaşam Derneği Basın Sözcüsü Yaşar Karaaslan, yaptığı basın açıklamasıyla kamuoyunu bilgilendirdi. Yaşar Karaaslan, yaptığı yazılı açıklamayla şunları duyurdu:
“Son çeyrek yüzyıl; doğrularımızı, tarihimizi,  evrensel boyutlar içeren kültürümüzü, doğal güzelliklerimizi; korumaya- geliştirmeye- yaşatmaya çalıştığımız; ama çoğunlukla başarılı olamadığımız bilinen bir gerçektir. Kültürel varlıklarımızın, birer birer yitirilmeye başlandığı dönemler olarak tarihteki yerini alacaktır. İnsanların; yaşadığı coğrafyanın oluşturduğu değerleri anlamlandırması, kendini tanıması ve açıklaması için ‘kültürel kimliğe’ ‘kültürel sürekliliğe’, bunun aralıksız tartışıldığı ortamlara gereksinimi vardır.
Malatya Kültür Yaşam Derneği olarak bu bilnçten haraketle; ilköğretim çağındaki genç beyinlere böyle bir ortam sunmak ve sürekliliğini sağlamak amacıyla  birincisini 2 yıl once Malatya Valiliğinin sürdürdüğü  ‘Sağlıklı Gelecek’ kampanyası çercevesinde  ‘Kültür Rehberleri Yetiştirme Eğitim Porojesi(KÜ-RE) ‘nin ikincisini bu yıl gerçekleştireceğiz. 2 yıl sürecek bu eğitimlerle ‘Geçmişten günümüze Malatya tarihi’, ‘Doğal varlıklarımız ve bu değerlerimizi koruma bilincinin geliştirilmesi’ başta olmak üzere birçok konuda eğitimler teorik ve pratik olarak verilecektir. 
Bu amaçla, 26.02.2011 Cumartesi günü başlayacak ve ‘Taşınır-taşınmaz kültürel değerlerimiz’,  ‘Malatyalı değerlerimiz’  üst başlığıyla 5 hafta sürecek bir eğitim programını başlatmış bulunuyoruz.”
 
Sultan KILIÇ - Malatya
 

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56