MALATYADA SİVİL TOPLUM ÖRGÜTLERİ TOPLU MEZARLAR KONUSUNDA BASIN AÇIKLAMASI YAPTILAR

Malatya merkez postanesinin önünde toplanan sol sivil toplum örgütlerinin ve partilerin üyeleri, Bitlis’in Mutki ilçesinde açılan toplu mezarlar konusunda AKP’nin parmağını bile kıpırdatmadığını; ama bu işin peşini bırakmayacaklarını söyleyerek bir basın açıklaması yaptılar.

MALATYADA SİVİL TOPLUM ÖRGÜTLERİ TOPLU MEZARLAR KONUSUNDA BASIN AÇIKLAMASI YAPTILAR
           TAYYİP, SONUN MÜBAREK OLSUN
Malatya merkez postanesinin önünde toplanan sol sivil toplum örgütlerinin ve partilerin üyeleri, Bitlis’in Mutki ilçesinde açılan toplu mezarlar konusunda AKP’nin parmağını bile kıpırdatmadığını; ama bu işin peşini bırakmayacaklarını söyleyerek bir basın açıklaması yaptılar. Basın açıklaması sırasında topluluk sıkça “Tayyip, sonun Mübarek olsun”, “Bjî aşeti”, “Bjî bratiya gelan”, “Şehit namırın” diye haykırdı.
Sivil toplum örgütleri adına Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) İl Başkanı Gaffar Bayram şunları söyledi:
“Bitlis Mutki’de gündeme gelen, toplu mezarlara ilişkin yaşanan toplumsal duyarlılık, ön plana çıkmıştır. 2009 yılında Silopi’deki ölüm kuyularının açılması talebi ile başlayan ‘Kayıplar Bulunsun, Failler Yargılansın’ süreci devam ediyor. 90’lı yıllarda infaz edilen siviller ve çatışmada yaşamını yitiren insanlarımıza ait toplu mezarlar ortaya çıkarken, o dönem bilgisi olan; ancak devlet baskısından dolayı konuşamayan tanıklar, şimdi, bildiklerini anlatıyorlar.
          ANLATACAKLARIMI KALDIRAMAZSINIZ, HEDEF OLURSUNUZ
Emekli Koramiral Atilla Kıyat, 90’lı yıllarda işlenen cinayetlerin emir komuta ile işlenmiş olabileceğine inandığını belirtmektedir. Ergenekon sanığı Emekli Albay Arif Doğan: “Ben, OHAL bölgesinde binlerce kalaşnikof dağıttım. Binlerce silah dağıttım. Öğretmenler de dâhil.” diyor. Bildiklerini anlatmak istediğini belirtmiş; ama hâkimleri de Kurtlar Vadisi Gladyo filmindeki gibi uyarmış: ‘Anlatacaklarımı kaldıramazsınız, hedef olursunuz!’ diyerek gerçeklerin ortaya çıkması konusunda devletin ne kadar karanlık ilişkiler içinde olduğunu belirtiyor.
Basından da takip edildiği gibi AKP ve sistem partileri, saldırılarını her geçen gün artırıyorlar. Gerçekleri ters yüz edip kendi gerçekliklerini gizleyerek halkımızı etkilemek, kandırmak ve politikalarına alet etmek istiyorlar. Demokrasiden, insan haklarından söz eden AKP, her nedense söz konusu demokrasi güçleri, Kürtler ve Kürt coğrafyası olunca her türlü hukuksuz uygulamayı ve gayri insani yaptırımları mubah görüyor. Coğrafyamızın her karışında toplu mezarlar olmasına karşın hükümet, bu konuda halen bir adım atmış değildir. Bu topluma bir cevap vermiş değildir.
                                SORU SORMAKLA YETİNMEYECEĞİZ
Toplumumuz şu soruları soruyor: Bu insanlar kim, neden katledildiler, kimler tarafından katledildiler, neden gizlice gömüldüler ve neden halen bu gerçekler gizleniyor? Bu sorulara cevap verilmemiştir; ama biz, bu gerçekleri açığa çıkaracağız. Elbette AKP ve devlet bu soruların muhatabıdır; ancak muhatap kendileri değilmiş gibi kulaklarını tıkamış durumdadırlar. Bu soruları sormakla yetinmeyeceğiz. 
Türkiye’de kayıplar, toplu mezarların tespit edilmesi ve açılması için Hakikatleri Araştırma ve Adalet Komisyonu kurulmalıdır. Ayrıca bu komisyon, 12 Eylül darbesi ve bugüne kadar devrimci, demokrat, Alevi yurttaşlarımıza yapılan insanlık ve hukuk dışı uygulamalara karışan karanlık odakları açığa çıkarıp cezalanmalarının yolunu açmalıdır.
                    İKİYÜZLÜLÜĞÜN TEŞHİRİ GEREKİYOR
Bu ve benzeri sorunlarda AKP halen bir adım atmış değildir. Tek bir söz söylemiş değildir. Bu gerçekleri görmek ve her alanda bu ikiyüzlülüğü teşhir etmek gerekiyor.
 Öncelikle tüm kayıp yakınlarından DNA örnekleri alınmalı, bu amaçla bir DNA bankası kurularak kayıpların tespitine çalışılmalıdır.
Türkiye’deki sorunları yakarak, yıkarak, sürerek, öldürerek ve hapsederek bitirilecek bir sorun olmadığını; çatışmasızlık ortamını desteklediğimizi bir kez daha deklere ediyoruz. Bu fırsatın kaçırılmaması gerektiğini belirtiyoruz.
Türkiye’de tüm kayıplar hakkında soruşturmalar, etkin bir şekilde yürütülmeli. Sorunlar, demokratik hukuk kuralları çerçevesinde çözüme kavuşturulmalıdır. Ankara’da ‘Torba Yasası’nı protesto eden emekçilere yapılan vahşice saldırıyı kınadığımızı ayrıca belirtiyoruz. Tüm insanlarımızı, bu anti demokratik uygulamalara karşı seslerini yükseltmeye çağırıyoruz. Bugün saat 18.00’de AKP il binasının önünde, Ankara’da saldırıya uğrayan emekçilerimize destek vermek amacıyla meşalelerimizle AKP’yi protesto edeceğiz.
Katılımcı kurumlar:
BDP, KESK, ÖDP, EDP, ESP, EMEP, İHD, PİR SULTAN ABDAL DERNEĞİ”
 
Sultan KILIÇ - Malatya
 
 
 

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56